NASA'nın Perseverance rover inişi: Mars'a gitmek neden sizin için önemli olmalı – CNET

mars2020-gökyüzü-vinç

Bu sanatçının illüstrasyonu, Perseverance'ı yavaşça Mars'ın yüzeyine indiren bir "gök vinci" ni gösteriyor.

NASA

NASA, bu hafta şimdiye kadarki en gelişmiş gezicisini başka bir gezegenin yüzeyine başarıyla indirdi . Mars 2020 Perseverance rover , uzay ajansının kızıl gezegene gönderdiği bu tür beşinci yuvarlanan robot ve görev bittiğinde yaklaşık 3 milyar dolara mal olacak.

İnsanların birkaç on yıl önce uzay çağına girmesinden bu yana kendi gezegenimizin yüzeyindeki günlük varoluşu tartışmasız en düşük noktasına getiren bir salgınla birlikte, niçin en iyi teknolojimizi soğuk ve ölü bir keşif için göndermeye ayırdığımızı merak etmek doğru olur. çöl gezegeni radyasyonla yıkanmış.

Aslında felsefi olandan daha pratik olana kadar değişen bir dizi argüman var. İşte 100 milyon millik bir yolculuğa küçük bir helikopter taşıyan bir kumul arabası göndermenin nasıl haklı olduğunu anlayamayanlar için üç tane.

Gezegenimizin kırılganlığı

En yakın iki gezegen komşumuz olan Mars ve Venüs'ün bir zamanlar yaşanabilir olduğuna dair bazı kanıtlar var. Bugün, her ikisi de ölümcül yerlerdir , ancak Mars'ın tehlikeleri en azından teorik olarak teknoloji ve belki de bazı iddialı terör yoluyla yönetilebilir.

Azim, bir zamanlar krater gölüne akan büyük bir nehir deltasının yeri olduğu düşünülen Jezero Krateri'ne indi. Gezginin kanıt bulmayı umduğu koşullar yaşam için doğru olmuş olabilir.

jezerocrater jezerocrater

Bu Mars Keşif Orbiter görüntüsü, Jezero Krateri delta bölgesini göstermektedir.

NASA / JPL-Caltech / MSSS / JHU-APL

Ama bir şey oldu. Mars atmosferinin çoğunu kaybetti ve kurudu ve bugün bildiğimiz daha soğuk, misafirperver olmayan dünya oldu.

Bu geçmişte bir yerlerde, dünyalılar için bazı dersler ve uyarıcı masallar olabilir. En yakın iki komşumuz, daha dostane iklimlerden bugün oldukları görece cehennem manzaralarına dönüştüyse, ne olduğu hakkında daha fazla şey bilmek istemeliyiz. Kesinlikle birden fazla ziyarete değer.

nasa-dünya-gözlemevi nasa-dünya-gözlemevi

Dünya atmosferinin kenarında oksijen molekülleri tarafından yansıtılan gözle görülür yeşil bir çizgi görülür.

NASA

Dünya'yı yaşamla dolu büyük bir yüzen top olarak hayal ediyoruz, ama gerçek daha zayıf. Yörüngeden bakıldığında, gezegenimizin üzerinde atmosferimizin kenarını işaretleyen yeşilimsi parlak bir oksijen çizgisi görülebiliyor. Bu parıldayan çizgi, gezegenimizin yaşanabilir bölgesinin gerçek kırılganlığını ortaya koyuyor; bu tüm gezegen değil, yüzeyinde kabaca deniz seviyesinden birkaç mil yüksekliğe kadar uzanan ve kutup bölgelerini de içermeyen küçük bir baloncuğu ortaya koyuyor.

Bu şekilde görüldüğünde, neredeyse o balonun kolayca patlayabileceğini hissediyor. Mars'ta oldu, bu yüzden belki burada olabilir.

Zor şeyleri yapmak zor çünkü onlar

John F. Kennedy'den söz ediyorum – zor şeyleri zor oldukları için yapıyorlar – insanları aya götürmek için Apollo projesinden bahsediyorum. Bununla birlikte, bizi oraya götürmek için NASA'ya bırakılan ABD bütçesinin büyük bir kısmını harcamak tamamen dürüst bir gerekçe değil.

Uzay çağının şafağı, Apollo programı ve tamamen toprağa bağlı bir aydan golf toplarına çarpmaya başladığımız nefes kesen hız, askeri ve jeopolitik kaygılar tarafından hiç de azımsanmayacak şekilde motive edildi.

Geriye dönüp baktığımızda gayri safi yurtiçi hasılamızın önemli bir bölümünü bilim ve keşiften çok ego ve ulusal gururla ilgili bir Soğuk Savaş uzay yarışında harcadığımızı düşünmek kolaydır. Adil bir eleştiri. Ancak motivasyon ne olursa olsun, sonuçlar sadece övünme haklarından ve Sükunet Denizi'nde bir bayraktan daha fazlasıydı.

Uzaya giderek Dünya'daki yaşamda devrim yarattık.

Bunun doğru olma yolları listelenemeyecek kadar çoktur, bu yüzden sadece bir tane düşünün: Sputnik adlı Sovyet cıvata kovasının korkunç (Amerikalılar için) başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla başlayan şey, sonunda, her şeyi ışınlayan binlerce ardıl uyduya dayanan modern yaşam tarzımızı yarattı. bilgilerimiz, görüntülerimiz, işlemlerimiz ve dünya çapında ışık hızındaki iletişimlerimiz.

Küresel güçler arasında teknolojik kas esnemesi olarak başlayan şey, milyarlarca insanın günlük yaşamının sayısız yönünü değiştirdi.

Mars'ı keşfetmek, Sebat ve Yaratıcılıktan bahsetmeye gerek yok, mühendislik ve inovasyon yoluyla sayısız zorluğun üstesinden gelmeyi içerir. Bu zorlukların üstesinden gelmenin başarılarından ve başarısızlıklarından öğrendiklerimiz, 2071'de yaşamı şu anda hayal edebileceğimiz her şeyin ötesinde yapacak bir sonraki devrimi ateşleyebilir.

yıldız gemileri yıldız gemileri

Elon Musk'ın hedefi, Mars'ta bir şehir kurmak.

SpaceX

Elon Musk'ın bir vizyonu var

Bunu zaten duydunuz. Tarihin en zengin adamlarından biri olan Elon Musk, Mars'ta bir şehir inşa etmek ve insanları "çok gezegenli" bir tür veya buna benzer bir şey yapmak istiyor. Bu argümanın bir kısmı, Dünya'nın göründüğü kadar güvenli olmadığıdır. Devasa güneş patlamaları, bir kuyruklu yıldızın çarpması, nükleer yok oluş, çevresel çöküş ve belki de aklımıza bile gelmemiş felaketler pek çok olasılıktır, bu yüzden bir yedek plana sahip olmak mantıklıdır.

Bu, bu davanın tartışması en kolay olan kötümser versiyonu. Ancak bu vizyonun diğer tarafının tartıştığını nadiren duyuyoruz, bu da Star Trek etiğine daha çok uygundur: "Cesurca gitmek …"

Bu günlerde Mars'ta dükkan kurmaktan bahsetmek bile zor olabilir çünkü böyle bir faaliyeti tanımlamak için kullanabileceğim kelimeler haklı olarak tabu haline geldi – kolonileştirmek, yerleşmek ve işgal etmek gibi kelimeler. İnsanın yayılma tarihinin dehşetle dolu olduğu doğru ve Musk'ın belirsiz bir gelecek korkusunu yeni bir sömürgecilik türü satmak için kullanması beni duraklatıyor.

Ama buna bakmanın doğru yolunun bu olduğunu sanmıyorum ve Perseverance'ın arkasındaki insanların bunu düşünmesi bu değil. Misyonun hedefleri kesinlikle bilimsel keşif ve teknolojik gösteri ile ilgilidir. Öyle ki, gerçekte neyin başarıldığına dair bazı mucizeler kaybolabilir.

Yeni bir yeri her ziyaret ettiğinizde veya yeni bir şey deneyimlediğinizde, bir birey olarak nasıl büyüdüğünüzü düşünün. Okuldaki ilk gününüz, şehrinizin veya eyaletinizin dışına ilk gelişiniz, ilk uçak yolculuğunuz, yurtdışına ilk gelişiniz vb.

Yirmili yaşlarımda Tayland'da sudan ucuz bir hostelde, şafaktan önce uyandığım ve Bangkok'ta küçük bir mahallede dolaştığım, jet gecikmeli bir sabahı hatırlıyorum. Her köşede alışılmadık bir şey vardı: anlayamadığım kelimeler, yenilebilir olduğunu hiç düşünmediğim yiyecek olarak satılan şeyler, egzersiz veya dua olarak tanımlayamadığım aktiviteler yapan insanlar veya arada bir şey.

O sabah daha geniş dünya hakkında çok çok az şey bildiğim anlaşıldı. Nihayet öldüğümde veya buluta yüklendiğimde, umarım biraz daha az cahil olacağım, ancak aynı temel ifade kesinlikle doğru olacak.

Mars'a ve ötesine gitmek, bir tür olarak insanlık için aynı türden aydınlatıcı bir deneyim olabilir. Çok gezegenli olmak, bir yedekleme planına sahip olmak zorunda değildir, bu evren ve bizim yerimiz hakkında evrimleşmek ve daha iyi, daha akıllı ve biraz daha az cahil olmak ile ilgili olabilir.

Bu yıl en son uzay haberlerinden haberdar olmak için CNET'in 2021 Uzay Takvimini takip edin . Hatta kendi Google Takviminize bile ekleyebilirsiniz.