NASA'nın Perseverance gezgini Mars'a inişi çiviledi, Jezero Krateri'nin ilk görüntülerini gönderdi – CNET


NASA'nın bu iniş animasyonu, yeni nesil Mars gezgininin Jezero Krateri'ne inişini gösteriyor.

NASA

NASA'nın iddialı, yeni nesil Perseverance gezgini , 1 tonluk bir mobil bilim laboratuvarı, Perşembe günü öğleden sonra Mars'taki eski bir göl yatağının yüzeyine yavaşça indirildi. İniş, NASA mühendisi Swati Mohan'ın son kritik sözleri verdiği : "Touchdown onaylandı" ile saat 12: 55'te PT Dünya'da gerçekleşti.

Konma anında, Kaliforniya, Pasadena'daki Jet Tahrik Laboratuvarı'nda NASA'nın Görev Kontrolü boyunca yuhalar ve haykırışlar çaldı, ancak bu, Mars'a inişler gibi değildi. Sevinçli bilim adamları ve mühendisler sandalyelerden atladılar, ancak sosyal mesafe gereksinimleri onları (çoğunlukla) her zamanki içten kucaklaşmalarından alıkoydu.

Küresel bir salgın sırasında bir gezginin Mars'a inmesi böyle görünüyor.

NASA'nın vekil yöneticisi Steve Jurczyk, "Ekip için ne büyük bir kredi" dedi. "Her şey hemen hemen plana göre gitti."

Touchdown'a giden yolda, gökbilimciler heyecan ve gerginliğin bir karışımını ifade ettiler. NASA'nın güneş sistemi boyunca robotlarla iletişim kuran bulaşık ağının bir parçası olan Avustralya'nın Canberra Derin Uzay İletişim Kompleksi sosyal yardım müdürü Glen Nagle, "Başarılı bir göreve sahip olmanın anahtarı olan tek şey güvenli bir iniş." Dedi. "Ne biz ne de görev bilim adamlarının bunların hiçbiri üzerinde gerçek bir kontrolü yok."

Giriş, iniş ve iniş (EDL) prosedürü "yedi dakikalık terör" olarak adlandırılıyor – ve pek çok şey ters gidebileceği için iyi bir sebepten dolayı. Ancak Perseverance, atmosferi saatte yaklaşık 12.000 mil hızla hareket ettirdi ve 420 saniye içinde tamamen duracak şekilde yavaşladı, NASA'nın şu anda pratikte bir sanata indirdiği bir süreç. NASA, en son Ağustos 2012'de, Perseverance'ın kuzeni Curiosity'nin karbon bazlı molekülleri incelemek için indiği zaman, Mars'a bir gezgin indi.

Misyonun bir Mars yılı sürmesi planlanıyor, bu da 687 Dünya gününe denk geliyor. Ancak tarih geçecek bir şeyse, NASA, Curiosity gibi önceki gezici görevlerinde olduğu gibi bunu daha da genişletebilecek.

Önümüzdeki günlerde inişin nasıl gerçekleştiğini görmeyi ve duymayı bekleyebiliriz . Perseverance zayıf atmosfere çarparken, NASA'nın InSight uzay aracı, Mars'ın ekvatoru yakınlarındaki Elysium Planitia'daki ev konumundan dinledi. Ve gezginin kendisi, tüm ince ayrıntıları yakalamak için bir kamera takımı ve bir mikrofon ile donatılmıştır . Avustralya'daki Flinders Üniversitesi'nde uzay arkeoloğu olan Alice Gorman, "Bu, kırmızı gezegenle etkileşim kurmanın yeni bir duyusal yolu," dedi. "Gözlerimizi kapatabiliriz, kendimizi Mars yüzeyinde dururken hayal edebilir ve Mars doğasının seslerini dinleyebiliriz."

JPL Mission Control'daki NASA kontrol odasında kutlamalar.

NASA

Gezginin ilk görüntüleri, yere konulduktan hemen sonra Jet Tahrik Laboratuvarı'ndaki görev kontrolüne geri gönderildi. Gezici üzerindeki iki öne bakan kamera olan Sol ve Sağ Tehlike Önleme Kameraları tarafından çekildiler. Biraz tozludurlar ve tek bir bantta sadece bir görüntüdürler, ama harikalar.

Sonra bilim başlıyor. Perseverance'ın misyonu, kızıl gezegende yeni bir keşif çağını başlatmaya hazırlanıyor. Jezero Krateri'ndeki iniş yerinin bir zamanlar suyla kaplı olduğuna inanılıyor. Suyun olduğu yerde yaşamın ortaya çıkma potansiyeli vardır. New South Wales Üniversitesi'nden astrobiyolog Brendan Burns, "Bunlar, Dünya'da erken mikrobiyal yaşamın başladığı türden koşullar" diyor.

Gezginin sevgiyle anıldığı şekliyle "Percy", umarım kraterdeki geçmiş yaşamın izlerini keşfedecektir.

Avustralya'daki Swinburne Üniversitesi'nde astrofizik profesörü olan Alan Duffy, "Bu görev, Mars'ın bugün olduğundan çok daha yaşanabilir olduğunu gösteren yıllarca süren keşiflere dayanıyor, ancak Perseverance orada yaşanıp yaşanmadığını gösterebilir" diyor.

Bir touchdown sonrası brifingde Ken Farley, iniş yerinin "olmak için harika bir yer" olduğunu, çünkü iki "jeolojik birimin" tam sınırında olduğunu söyledi – temelde, farklı kaya türlerinin tam ortasında. Bu bölgeyi örnekleyen Perseverance, Jezero'nun jeolojik tarihi hakkında çok daha fazla şey öğrenebilmelidir.

Ve Perseverance'ın hedefleri uzun, uzun evrendeki sonraki görevler için zemin hazırlamaya hazır olan görevin iki temel bileşeni ile geleceğe giden yol.

İlki, gezginin karnına sıkışmış, Ingenuity olarak bilinen küçük bir helikopter. Bu sadece bir test uçağı, ancak başka bir gezegende uçulan ilk araç olabilir. Mars'ın ince atmosferindeki başarı, diğer gezegenlere ve uydulara giden görevlerin yolunu açacaktır. Güney Queensland Üniversitesi'nden astrofizikçi Jonti Horner, "Eğer Ingenuity, uçakları diğer gezegenlerde başarılı bir şekilde uçurabileceğimizi kanıtlarsa, gelecekte keşif seçeneklerini büyük ölçüde genişletecektir" diyor. Horner, 2034'te Satürn'ün uydusu Titan'ın gökyüzüne çıkması beklenen NASA'nın Yusufçukuna işaret ediyor.

percyfirstimagenasa percyfirstimagenasa

NASA'nın Perseverance gezgini, 18 Şubat 2021'de Mars yüzeyine ilk bakışını geri gönderdi.

NASA

Perseverance'ın Mars'a geri döndüğünde, önbelleğe alabileceği ve gelecekteki bir Mars görevi için toplayabileceği toprak örneklerini yüzeyde bırakması bekleniyor. Bu örnek geri dönüş, kızıl gezegenden türünün ilk örneği olacak. "Bu şimdiye kadarki en harika şey" diyor Ph.D. Bonnie Teece. Avustralya Astrobiyoloji Merkezi'nde aday. "Hala çok uzaklardan yapamayacağımız şeyler var ve sadece burada, Dünya'daki Mars'tan örneklerle yanıtlayabileceğimiz sorular var." 2011'de Rusya liderliğindeki bir numune geri gönderme görevi denendi, ancak uzay aracı hiçbir zaman yörüngeye çıkmadı.

Perseverance , 30 Temmuz 2020'de , bir United Launch Alliance Atlas V'de Florida sahilinin sabah erken güneşinin altında fırlatıldı. Son yedi ayını, Mars 2020 uzay aracındaki zorlu uzay ortamından korunarak Dünya'dan Mars'a seyahat ederek geçirdi.

Bu yıl en son uzay haberlerinden haberdar olmak için CNET'in 2021 Uzay Takvimini takip edin . Hatta kendi Google Takviminize de ekleyebilirsiniz.

Şimdi oynatılıyor: Şunu izleyin: NASA'nın Perseverance gezgini Mars taşlarını bu şekilde alacak …

2:06