Netflix'in Cecil Hotel belgeseli şişirilmiş, sorumsuz bir karmaşa – CNET

netflix

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel, atlamak isteyeceğiniz bir 2021 Amerikan belgesel dizisidir.

Netflix

Suç Mahalli: Netflix'in son popüler belgeseli Cecil Hotel'de Kaybolan korkunç. Ama beklediğiniz nedenlerden dolayı değil.

Los Angeles şehir merkezinde bulunan kötü şöhretli Cecil oteline odaklanan film, daha sonra boğulmadan önce otelde gizemli koşullar altında kaybolan Kanadalı bir öğrenci olan Elisa Lam'ın hikayesini anlatıyor.

Gerçek bir suç belgeselcisinin rüyası. Grenli güvenlik görüntüleri Lam'ı korkutmuş ve garip bir asansörde histerik bir şekilde başka biriyle iletişim kurarken gösteriyor? Cecil'e musallat olan çılgın bir ruh? Kim söyleyebilir. Daha sonra, Japon korku klasiği Dark Water'ın gerçek olay örgüsünü taklit eden Lam'ın çürüyen bedeni, otelin su tankında yüzüstü olarak bulunur. Sakinleri, keşfedilmeden günler önce o tanktan bulanık suda içiyor, yıkıyor ve dişlerini fırçalıyordu.

Böyle bir gizem ve Joe Berlinger'deki efsanevi bir yönetmenle (önceden Brother's Keeper ve Paradise Lost gibi klasiklerden sorumluydu) Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel'in mutlaka görülmesi gereken bir TV olmasını beklersiniz. Ama değil.

Yakınında bile değil.

O kötü. Ve sadece kötü değil. Suç Mahalli: Cecil Hotel'deki Kaybolan, şişkin, sıkıcı ve kafa karıştırıcı. Sorumsuz ve dürüst olmayan, zaten savunmasız kurbanları daha fazla riske sokan komplo teorilerini şımartıyor.

Uyarı : Önümüzdeki spoiler.

Bir streç

aaaabqaclipy0cakiuzwp2ixojrmbtqxrvh2gls9e-xdalzmgkng28zvoqryilqtb0yc5ttcgf6lzbvabkwswbmhaugz6zic aaaabqaclipy0cakiuzwp2ixojrmbtqxrvh2gls9e-xdalzmgkng28zvoqryilqtb0yc5ttcgf6lzbvabkwswbmhaugz6zic

Cecil Hotel'in suç faaliyetleriyle dolu uzun bir geçmişi var.

Netflix

Suç Mahalli: Cecil Hotel'deki Kaybolma son derece uzun. Gereksiz derecede uzun. Dört, bir saatlik uzun bölümler alan, tek bir uzun metrajlı bölümde kolayca ele alınabilir ve ele alınmalıdır.

Hızla bir Netflix belgesel trendi haline gelen Cecil Hotel, acı verici bir düzenlemeye ihtiyaç duyuyor – ayrıntıları durmaksızın tekrar etmek, anlamsız bölümler ve anlamsız röportajlarla zaman kazanmak. Bu bir ölçüm sorunu mu? Netflix, belgeselcilerin projelerini sonsuza kadar uzatmasını talep ediyor mu?

Her şeye rağmen Cecil Hotel, sahte alaylara ve yanlış uçurumlara karşı sabrımı genişletti.

Herhangi bir serileştirilmiş belgesel dizisini izlemek, kasıtlı olarak yerleştirilmiş ve sonraki bölümde hızla çözülen kırmızı ringa balığı için bir tolerans gerektirir, ancak Cecil Hotel oldukça affedilmez şeyler yapar.

screen-shot-2021-02-15-at-12-49-46-pm.png screen-shot-2021-02-15-at-12-49-46-pm.png

Cecil Hotel'deki Elisa Lam'ın görüntüsü, "internet dedektiflerini" ölümünü araştırmaları için teşvik etti ve çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğurdu.

Netflix

Başlangıca yakın bir yerde kasıtlı olarak saklanan belirli bir bilgi parçası, gösterinin tamamı için Lam'ın ölümünün doğası hakkında gizem ve tartışma yaratmak için kullanılır, ancak neredeyse son bölümün sonuna doğru gelişigüzel bir şekilde çözülür. Saatlerce süren gereksiz spekülasyonlar ve – bazen – polise ve otel personeline yönelik temelsiz suçlamalar tamamen ve tamamen anlamsız hale geldi. Burada bir sınır var ve Cecil Hotel bunu aşıyor.

Bu da beni belgeselin belki de en kötü kısmına götürüyor: The Internet Sleuths.

Şovun çalışma süresini uzatmak için Cecil Hotel, ekran süresini dakikalarca tuhaftan düpedüz ürkütücüye kadar değişen "Internet Sleuths" (esasen YouTuber'lar) ile dolduruyor. Bu dedektifler, saatlerce görüntüleri inceleyerek Elisa Lam'ın sosyal medya hesaplarını araştırıp YouTube kanallarında çirkin iddialarda bulunuyorlar.

Cecil Hotel, bu dedektifler aracılığıyla her türlü komplo teorisini tatmin ediyor, onlara güven ve saygı veriyor. Sadece – son 10 dakika içinde – söyledikleri neredeyse her şeyin saçmalık olduğunu ortaya çıkarmak için.

Sınırda tehlikeli olan bir teknik.

Cecil Hotel'in Elisa Lam'ın Tumblr blogunda sonu gelmeyen trol gezisi, birisinin ergen günlüğünü okumak gibi rahatsız edici geliyor – ancak Lam'ın zihinsel sağlık mücadeleleri, tartışılabilir bir şekilde anlaşılabilir olduğu için çok önemli olduğu düşünüldüğünde. Bununla birlikte, bu garip dedektiflere sahip olmak (bir arkadaşından Lam'ın mezar taşına dokunduğunu kaydetmesini istedi) onları kamerada eleştirmeden incelemek çok uzak bir adım.

Morbid

Ancak, temelsiz bir spekülasyon girdabına tuhaf bir şekilde yakalanan bir Death Metal şarkıcısı olan Pablo "Morbid" Vergara'nın davranışıyla kıyaslanamaz. Otelde kaldığını belgeleyen bir YouTube videosuna rastladıktan sonra, internet dedektifleri Morbid'i Lam'ı öldürmek ve vücudunu su tankına atmakla suçlamakla suçladı.

196cc2de-93d8-44da-9f3b-6c090f4e171c-crimescene-thevanishingatthecilhotel-sezon1-bölüm4-00-20-39-09 196cc2de-93d8-44da-9f3b-6c090f4e171c-crimescene-thevanishingatthecilhotel-sezon1-bölüm4-00-20-39-09

Morbid, belgeselde özellikle kötü muamele gördü.

Netflix

Cecil Hotel belgeseli, Morbid'in Lam'ın ortadan kaybolmasından 12 ay önce neredeyse tüm çalışma süresi boyunca otelde kaldığı gerçeğini gizlemekle kalmıyor, aynı zamanda onun ölümüyle ilgili olduğu çılgın komplo teorilerini şımartıyor. Death metal şarkı sözlerinin yanı sıra death metal videolarının görüntülerini kullanarak, kasıtlı olarak Lam'ın ölümüne karışmasının geçerli bir olasılık olduğuna dair bir anlatı yaratıyor.

Ancak daha sonra, Morbid'in Lam'ın ortadan kaybolduğu sırada Amerika Birleşik Devletleri'nde olmadığını, aynı zamanda sonsuz bir şekilde tacize uğradığını ve kendi canına kıymaya çalıştığı ve psikiyatri hastanesine kaldırıldığı noktaya kadar tehdit edildiğini öğrendik. hastane. Bu belgeselde büyük, eleştirel olmayan bir platform verilen aynı tür internet dedektifleri tarafından kışkırtıldı.

Belgeselinizin yarısını, çevrimiçi bir çete tarafından uçurumun eşiğine getirilen bu adamı önermek için harcamak, Lam'ın ölümünün anlamsız ve potansiyel olarak zarar verici olmasından sorumlu olabilirdi.

Ama çılgınca, smaçlı bir hikayeyi alan ve bir şekilde onu sadece sıkıcı değil, aynı zamanda davayı aktif olarak raydan çıkaran ve insanları inciten bir grup insana bir platform sağlayarak sınırda saldırgan hale getiren bir belgesel olan Cecil Hotel ile aynı şey.

Cecil Hotel sıkı ve özlü bir gizem olabilirdi. Çevrimiçi topluluklar ve uzmanlık kazandıklarında neden oldukları ikincil zararlar hakkında bir uyarı olabilirdi. Ama bunların hiçbiri değil. İzleyicisine ve anlatmaya çalıştığı hikayeye saygısızlık eden ama en kötüsü kurbanlara saygısızlık eden çok uzun bir belgesel karmaşası.