Yeni SpaceX Starship prototip SN10 roketi Çarşamba günü uçabilir – CNET

50906488116-c44db82fc1-k

SN10 ve selefi SN9, Şubat ayı başlarında Boca Chica, Teksas'taki fırlatma rampasında.

SpaceX

Prototip testleri SpaceX'in Starship programı için son derece hızlı geliyor. Selefi SN9'un yüksekten uçup Teksas'ın Körfez Kıyısına düşmesinden sadece haftalar sonra, SN10 bu performansı iyileştirmeye çalışacak ve Çarşamba günü en kısa sürede gerçekleşebilir. Yüksek irtifa uçuş testini canlı olarak takip etmek istiyorsanız, SpaceX'in canlı yayını başlamadan kısa bir süre önce burada bir bağlantımız olacak.

SN10 ve SN9, şirketin Boca Chica, Teksas'taki (veya yakında bilindiği üzere Starbase) tesisinde geliştirmekte olduğu SpaceX ve Elon Musk'ın Starship prototiplerinin en son yinelemeleridir. Musk, yeni nesil roketin dünyanın dört bir yanında devrim niteliğinde noktadan noktaya seyahat etmenin yanı sıra sivilleri aya , Mars'a ve ötesine göndereceğine söz verdi.

Son birkaç yılda, Starship prototipleri kısa, alçak irtifa "atlamalardan" yüksek irtifa uçuş gösterilerine doğru ilerledi. Son iki seri numarası, SN8 ve SN9, ticari jetlerin seyrettiği yerle karşılaştırılabilir irtifalara uçtu, ancak daha sonra patlayıcı sert inişler için geldi.

Musk, testlerden önce, bu tür "planlanmamış sökme" olaylarının geliştirme sürecinin bir parçası olmasını beklediği konusunda uyarıda bulunmuştu.

SpaceX SN8 yüksekten uçtu ve sert iniş yaptı.

Jackson Ryan tarafından SpaceX CNET video çekimi

Aralık ayında SN8'in uçuş ve kazayla inişini takiben, SN9'un takip uçuşunda Ocak ayı boyunca bir dizi gecikme yaşandı. SN8'in Federal Havacılık İdaresi'nden gerekli tüm onaylar olmadan başlatıldığı ve FAA'nın SN9 için fırlatma lisansı vermek için zaman ayırmasıyla bir tür başlama yarışması geliştirildiği ortaya çıktı.

Sonunda, FAA test uçuşu için alınan güvenlik önlemlerinden memnun kaldı ve SN9 sonunda 2 Şubat'ta uçtu. O öğleden sonra Dünya'ya ateşli dönüşünün ardından FAA, iniş "aksiliklerini" araştıracağını duyurdu.

19 Şubat'ta, bir FAA sözcüsü e-posta yoluyla, ajansın iniş aksaklıklarıyla ilgili soruşturmayı kapattığını ve "Lisans güncellemelerinin FAA tarafından onaylanmasını bekleyen SN10 test uçuşunun önünü açtığını" söyledi.

"SN9 aracı, FAA güvenlik analizinin sınırları içinde başarısız oldu. Başarısız inişi ve patlaması, halkı veya mülkü tehlikeye atmadı. Tüm enkaz, belirlenen tehlike alanı içinde yer alıyordu. FAA, olası nedenler ve düzeltici eylemler."

Washington Post'tan Christian Davenport, 22 Şubat itibarıyla FAA fırlatma lisansının verildiğini ve SN10'un statik bir test yangını sonrasında fırlatılmasının önünü açtığını bildirdi.

Bu test Salı günü yapıldı ve SpaceX sonuçlardan pek memnun kalmadı. SN10'un Raptor motorlarından biri değiştirildi ve başka bir test yangını Perşembe günü tamamlandı. Cuma günü lansman yapılmadı ve hafta sonu boyunca SpaceX, Boca Chica'dan bir patlama görmeyi umduğumuz en erken Çarşamba ile Pazartesi günü denememeyi tercih etti.

Güncellemeler ve SN10 uçmaya hazır olduğunda canlı yayın için burayı tekrar kontrol edin.

Bu yıl en son uzay haberlerinden haberdar olmak için CNET'in 2021 Uzay Takvimini takip edin. Hatta kendi Google Takviminize ekleyebilirsiniz.