Nicole Anyomi: Parktaki sondan Almanya'nın en iyisine

Nicole Anyomi o kadar heyecanlı ki, kendisi ile ne yapacağını bilemiyor. 20 yaşındaki forvet, baş antrenör Martina Voss-Tecklenburg'un İngiltere'ye karşı yapılacak hazırlık için onu seçmesinin ardından ilk kez Almanya kadrosunda yer alıyor.

Anyomi, bir öğleden sonrasını telefonda takım arkadaşları Marina Hegering, Sydney Lohmann, Linda Dahlmann ve Lea Schüller'den gelen çağrıları cevaplayarak ve cevaplayarak geçiren DW'ye, "Suskun kaldım. Buna inanamadım" dedi.

"Onlara ne kadar heyecanlı olduğumu söyledim ve sinirlerimi yatıştırmaya çalıştılar, ama her geçen gün daha da kötüye gidiyor," dedi Anyomi gülerek. Ailesiyle konuştuğunda U20 takımında olup olmadığını sordular. Anyomi cevapladı: "Hayır anne, ilk takıma çağrıldım."

Anyomi için, ülkesini profesyonel sporda temsil eden çoğu kişi için olduğu gibi, bu an bir hayalin gerçekleşmesidir. Kökenleri sıkı çalışma ve kardeşçe aşktır.

Arka bahçe başlangıçları

20 yılı aşkın bir süre önce Anyomi'nin ailesi daha iyi bir yaşam için Almanya'ya taşındı. Anyomi, Düsseldorf yakınlarındaki bir şehir olan Krefeld'de doğdu ve futbol oynamaya başladı çünkü iki erkek kardeşi bahçede oynadı ve gruptaki tek kız olan Anyomi de katıldı.

Oynamaya başladığında duramadı. Futbol, her zaman izlediğinden daha fazla oynadığı bir şeydi, ancak sonunda bu da geldi ve onunla birlikte Ronaldinho hileleri ve Cristiano Ronaldo serbest vuruşlarını düzenli olarak izledi. Ancak dışarıda, sahada olmak en çok sevdiği şeydi ve Anyomi kendini olabildiğince sık oynayabildiği yerde buldu.

"Elbette başlangıçta çocuklar 'Bu kız neden bizimle oynamak istiyor?' Gibi şeyler söylediler. Ve doğal olarak taraf seçerken her zaman en son seçildim çünkü bir kızdım ve futbol oynayamayacağımı düşündüler. Onlara tam tersini gösterdim ve bir dahaki sefere ilk seçildim, "dedi Anyomi gülerek.

"Her zaman eğlendik ve hep futbol oynamak için buluşmaya devam ettik. Sonunda beni diğer çocuklardan korudular:" Dikkatli ol, onu bu şekilde alt edemezsin "veya" hakkında kötü bir şey söylemek istemiyorum ona'."

Frauenfussball Nicole Anyomi bei dem Spiel SGS Essen - Bayer 04 Leverkusen (Revierfoto/dpa/picture-alliance)

Nicole Anyomi kariyerine arka bahçede futbol oynayarak başladı.

Anyomi için futbol, 2012'de Borussia Mönchengladbach'a katılana kadar bir hobi olarak kaldı. Bu çocuksuz bir futboldu, Anyomi'nin fark ettiği bir farktı. Oradaki ebeveynler ve takım arkadaşları onun daha fazlasını yapabileceğini anladı ve böylece kanıtlandı. Eyalet seçimini ulusal seçim günü izledi. Her zaman, Anyomi sadece antrenmana ve oyunlara gitmek için elinden geleni yapıyordu.

Anyomi, "Aile önce gelir. Ailem olmadan buraya asla gelemezdim çünkü benim için çok şey yaptılar ve baştan beri beni desteklediler," dedi. "Ebeveynlerim çalıştığı için her zaman antrenmana veya oyunlara gitmek için treni almak zorunda kaldım. Her zaman bir takım arkadaşımla bir asansör organize ettiler veya daha sonra beni alacaklardı."

2014'te Essen'in akademisine taşındı ve üç yıl genç takım futbolu oynayarak, daha yaşlı oyuncularla antrenman yaptı. Anyomi profesyonel futbol hayalinin çok da uzakta olmadığını anladığı andı. Anyomi, Essen'in en iyi oyuncularından biri. Yine de bunun sadece başlangıç olduğunu biliyor.

Doğru düşün, doğru oyna

"Başlangıç dizilişinde daha düzenli olmaya çalışıyorum çünkü o kadar tutarlı değildim. Bir maç iyi oynuyorum ve sonra üç maçta pek iyi oynamıyorum ve sonra tabii ki yedek kulübesine dönüyorum. Bazen zihniyetim olmadı. Beden dilim de haklıydı çünkü bazen olumsuz düşüncelerim oluyor. Bunu değiştirmek, daha olumlu olmak, daha az yaralanmak ve zihnimde stresten kurtulmak için çalışıyorum. "dedi.

Genç bir oyuncu için böyle bir yansıma son derece cesaret verici bir işarettir, ancak Anyomi'nin durumunda bu bir sürpriz değildir. Bu yılın başlarında, 20 yaşındaki Black Lives Matter hareketinin yeniden canlanmasının ardından Almanya'daki ırkçılıktan bahsettiğinde saha dışı meselelere dokunaklı bir şekilde yansıdı .

Deutschland Frauenfussball Bayer Leverkusen - SGS Essen (Rolf Vennenbernd/dpa/picture-alliance)

Nicole Anyomi, Black Lives Matter hareketine verdiği desteği dile getirdi.

Şimdiye kadar elde ettiği her şeye rağmen, Anyomi'nin karakteri, 20 yaşında olmanın getirdiği ham heyecanın tazeleyici bir dengesi ve profesyonel bir sporcunun daha iyi olmaya devam etme arzusudur.

İkincisinin bir kısmı Jadon Sancho, Marco Reus veya Romelu Lukaku'yu izlediğinde geliyor. Anyomi, solda veya ön tarafta kendi konumunda oynayan oyuncular olarak, nasıl daha tehlikeli olabileceğini görmek için hareketlerini incelemeye isteklidir. Anyomi, Dortmund'un 15 yaşındaki genç forvet oyuncusu Youssoufa Moukoko'ya da büyük hayranlık duyuyor. Anyomi, "Vay canına, attığı gol sayısı ben de aynısını yapmak isterim," dedi.

Anyomi'nin Essen için 79 maçta aldığı 16 gol rekoru o kadar verimli değil, ancak genç yaşlarında olduğu kadar üretkendi. Essen'in U17'leri için 34 isteka 37 ve Almanya'nın U17'leri için Anyomi 20'de 17 gol attı. Bu sayılar, bir forvet olarak güçlü yönlerinin, yani hızının, mücadeledeki gücünün ve güçlü bitirme becerilerinin bir sonucudur.

Anyomi'nin bu becerileri ülkesi için İngiltere'ye karşı sergileme şansı bulması çok uzun sürmedi. O an geldiğinde, onun kadar heyecanlanacağını söylemek güvenlidir.