Görüş: DFB ve kadın futbolu – daha az konuşma, daha fazla aksiyon

Almanya'da kadın futbolu bir süredir durgunluk içinde ve dış ve iç eleştiri artıyor. Sonuçta, 50 yıl uzun bir süre değil.

Başlangıca ve tarihi anlara geri dönüp bakmak güzel, ancak önümüzdeki yıllar için bir söz vermek, oyunun geleceğini iyileştirmek ve yapılandırmak için enerji harcamak daha önemli olacaktır. Sonunda bir şeyin değişme zamanı geldi.

Bayern ve Almanya'nın uluslararası oyuncusu Lina Magull, geçtiğimiz günlerde DFB'nin (Alman Futbol Federasyonu) açıkça çaba sarf ettiğini, ancak FA'nın önceliğinin erkekler maçına kaldığını ve kadın futbolunun genellikle sopanın kısa ucunu aldığını söyledi. Almanya'nın kuzeyinde (NDR) kaleci Almuth Schult yerel medyaya verdiği röportajda maçın daha fazla ilgi görmesini istedi. Oyuncular ve sporun etrafındakiler geçmişte benzer şeyler söylediler, ancak pek bir şey değişmedi.

Women's Bundesliga, ulusal veya uluslararası izleyiciler için neredeyse hiç erişilebilir değil. Ligin kendi ana sayfası bile yok. Televizyon varlığı azdır ve muhabirler çoğu zaman canlı bloglara ve bilgileri için kulüplerin desteğine güvenmek zorundadır.

Kapsama krizi

Ligin en iyi ikinci olduğu, Hoffenheim ve Werder Bremen'in programlamadaki örtüşme nedeniyle gösterilmediği ayın başında açıktı. İstasyon, FA'ya bu olasılığı önceden söyledi, ancak hayranlar memnuniyetsizliklerini sosyal medyaya kaydettiklerinde bir tepki geldi. Mevcut hak anlaşmasına göre, FA'nın TV kanalında canlı oyunların diğer istasyonlara kısa süreli olarak değiştirilmesine veya genel canlı yayına izin verilmez. Görünüşe göre DFB bir çözüm üzerinde çalışıyor.

DFB Pokal Finale Frauen - VFL Wolfsburg vs SGS Essen (picture-alliance/dpa/R. Vennenbernd)

Temmuz ayında, şampiyon Wolfsburg ve Essen , sonunda cezalara karar verilen heyecan verici bir Alman Kupası finali oynadı . Hemen ardından, kamu yayıncısı ARD, erkekler kupası finalini oluşturmak için kapsamını değiştirdi. Röportajlar ve kutlamalar, çevrimiçi canlı akışa katılan hayranlara bırakıldı. Her iki durumda da DFB'yi suçlayamazsınız, ancak kutlama yaparken görülmeyi hak eden oyuncular için daha fazla destek memnuniyetle karşılanırdı.

Yıllardır kadınlar Bundesliga dünyanın en iyi liglerinden biri olmuştur , ancak şu anki eğilim, oyuncuların yurtdışına çıkması yönünde. İngiltere'de farkı yaratan sadece para değil, aynı zamanda tanınmayla da ilgilidir. Varlık ve pazarlama açısından yeni standartlar belirliyorlar. ABD'de Portland Thorns geçen Ağustos ayında 25.218 taraftarın önünde oynadı. Diğer ülkeler potansiyeli kabul etti.

Oyuncuları, hayranları ve oyunu sevenleri dinlemenin zamanı geldi. Harekete geçme zamanı. Dilekler basittir: kabul, saygı ve ilginin temeli. 2020'de henüz orada olmamamız üzücü ve açıkçası kabul edilemez.