Görüş: Lewandowski şimdiye kadarki en büyük oyunculardan biri

Robert Lewandowski, Eintracht Frankfurt'a karşı yaptığı hat trick'in manşet haberi olmadığı kadar olağanüstü tutarlılık seviyelerine ulaştı. Lewandowski'nin 57 yıllık Bundesliga futbolunda hiç kimsenin yapmadığı bir şey de olmaması, yani bir sezonda beş maçta 10 gol atması da değildi.

Lionel Messi inanılmaz bir şey yaptığında övgüler sonsuzdur. Arjantinli'nin şimdiye kadarki en büyük oyuncu olduğu düşünüldüğünde böyle bir yanıt kaçınılmazdır, ancak yine de Lewandowksi'nin başka bir Bundesliga takımına karşı üç gol atmasının beklenenden başka bir şey olarak görülmediğini belirtmek gerekir.

Futboldaki beklenti amansızdır ve çoğu durumda son derece gerçekçi değildir. Lewandowski için ise, yapabileceğinden başka bir şey değil.

Lewandowski, Frankfurt karşısında soluyla, sağıyla ve başıyla gol attı. Mükemmel bir şapka numarasıydı. Bazıları, Bayern'in son sekiz yıldır zorbalık yaptığı bir ligde, savunan şampiyonlar için çizgide lider olmaktan daha kolay bir şey olamayacağını öne sürebilir. Ligin bir rekabet sorunu var – bu yüzden, Avrupa'nın diğer en iyi ligleri de farklı derecelerde – ancak Lewandowski'nin gol atma başarıları dikkate değer olmaya devam ediyor.

DW's Jonathan Harding

DW'den Jonathan Harding

Hedefler, hedefler, hedefler

Lewandowski'nin harika bir golcü olması yeni değil. Bu, yaklaşık 250 Bundesliga golü, Şampiyonlar Ligi'nde 68 ve kariyerinde 400'ün üzerinde gol atan bir oyuncu. Bu, Şampiyonlar Ligi yarı finalinde Real Madrid'e karşı dört gol atan ve Bundesliga'da dokuz dakikada beş gol atan bir oyuncu. Tüm zamanların Bundesliga listesinde iki numaralı noktaya yaklaşıyor ve bu da Polonyalı ikinci sırayı Alman futbol tarihinin en büyük golcüsüne bırakacak: Gerd Müller.

Bu rakamlar saçma ve büyümeye devam ediyor. 32 yaşında, Polonyalı kariyerinin altın çağını yaşıyor. Bu, sakatlıklardan kaçınmak için çok çalışan, sezondan sonra daha iyi bir sezon geçiren ve birçok kez Bayern Münih'i kurtaran bir oyuncunun kanıtıdır .

Kaçınılmaz olarak, hem Messi hem de Cristiano Ronaldo'nun çağında, neredeyse tüm diğer oyuncuların başarıları ve istatistikleri kıyaslandığında soluk kalıyor. Ancak Lewandowski geçen sezon 55 gol attı ve bu yıl şimdiden 10 gol attı. Bunlar aynı inanılmaz aralıktaki sayılardır.

Lewandowski kesinlikle Ballon d'Or'u kazanmayı hak ediyor, ancak buna ihtiyacı yok. Şimdiye kadarki en büyük oyunculardan biri olduğunu kabul etmek için Pole oyununu izlemekten başka bir şeye ihtiyacımız yok.