PC vs Mac: Hangisini satın almalısınız?

15 yıllık bir aradan sonra, Apple , Intel x86 CPU yerine Arm tabanlı M1 çipini kullanan iki yeni Mac dizüstü bilgisayarı tanıttığında PC ve Mac arasındaki Soğuk Savaş yeniden başladı.

Bu nedenle Mac, DOS ve türev işletim sistemlerini çalıştıran IBM PC 5150'den gelen kökenleri izleyerek klasik olarak tanımlandığı gibi bir "PC" değildir. Yeni MacBook'lar kişisel olarak kullandığınız bilgisayarlar, PC değiller.

Bu sadece anlambilim mi yoksa gerçekten önemli mi? Siz "şimdi satın al" düğmesini tıklamadan önce, geleneksel bir PC yerine yeni bir Mac seçerseniz tam olarak neye bulaştığınızı anlamanıza yardımcı olacağız.

Neden MacBook yerine PC dizüstü bilgisayar satın almalısınız?

Yeni MacBook için büyük umutlarımız vardı – o kadar çok umut ediyorduk ki , Apple'ın Windows dizüstü bilgisayarlardan kopyalaması gereken öğelerin bir listesini yaptığımızı. Bunun yerine elde ettiğimiz şey çoğunlukla yeni bağırsakların etrafına sarılmış aynı eski kabuktu.

Bu umutlar, onları bir Mac'e alamayacağınıza inanamayan insanlar için hala açıklanmaya değer. Gibi şeyler…

Dokunma ve kalem desteği

Dizüstü bilgisayarınıza dokunmaya inanmıyorsanız, muhtemelen o BlackBerry'yi cebinizden çıkarmalısınız. Bununla birlikte, dokunmatik ekranların ve kalemlerin aslında bugün bir şey olduğunu anlıyorsanız, o zaman en iyi seçeneğiniz, o MacBook yerine bir PC dizüstü bilgisayar almaktır.

360 derece 'dönüştürülebilir' menteşeler

Lenovo Yoga 5G Lenovo Yoga 5G

Lenovo Yoga 5G'nin 360 derecelik menteşesi, bunu yapabileceği anlamına gelir. MacBook olabilir mi? Hayır (ve 5G'ye de sahip değil!).

Kapaklı dizüstü bilgisayarlar her zaman yerini alırken, dönüştürülebilir dizüstü bilgisayarlarda göreceğiniz 360 derecelik menteşeler çok daha çok yönlüdür. Bir belgeyi imzalamak için onu bir tablete bile çevirebilirsiniz. Dönüştürülebilir tasarım genellikle küçük bir performans maliyetiyle gelirken, çok yönlüdür, daha sonra yalnızca kapaklı küçük bir dizüstü bilgisayara geri dönmek zordur.

Biyometrik kameralar

Oh evet, o harika yüz tanıma özelliği? Bu bir Windows PC meselesi.

Seçme özgürlüğü

Bilgisayarın en harika özelliklerinden biri, seçme özgürlüğüne sahip olmanızdır. Intel istemiyorsanız AMD'yi çalıştırabilirsiniz. Nvidia'yı sevmiyorsanız, Intel'i çalıştırabilirsiniz. Windows'u sevmiyorsanız, Linux çalıştırabilirsiniz. 15,6 inç 16: 9 ekran veya 13,4 inç 16:10 panel istiyorsanız, bunu bir PC dizüstü bilgisayarla elde edebilirsiniz. Kasanızın beyaz, mavi, siyah, gümüş veya pembe olmasını mı istiyorsunuz? – PC'de var. Yani evet, farklı düşünüyormuş gibi yapmak yerine gerçekten farklı olmak istiyorsanız, bir PC dizüstü bilgisayarı iyi bir seçimdir.

hp kıskançlık 13 tüm renkler yığılmış HP

HP Envy 13 bir sürü farklı renkte ve hatta gerçek bir ahşap kaplamayla gelir. MacBook mu? Hayır!

Windows çalıştırabilirsiniz

"Mac daha iyi bir Windows dizüstü bilgisayar" diyenlere inanmayın. Bu güzel bir fikir, ancak şöyle düşünün: Windows 10'un bir MacBook'ta MacOS'tan daha iyi çalışmasını sağlamak Apple'ın çıkarına tam olarak uymuyor, değil mi? Elbette, Intel tabanlı Mac Windows'a önyükleme yapabilir, ancak bu özellik muhtemelen yeni Arm tabanlı sürümle birlikte gitmiştir.

Daha fazla değer almayı seviyorsun

Değer, bakanın gözüdür, ancak düzinelerce daha fazla tasarıma sahip bir düzine PC satıcısı arasındaki gerçek rekabete karşı çıkmak zordur. Rekabet sayesinde PC tarafında genellikle daha fazla RAM, daha fazla depolama alanı ve daha fazla özellik elde edersiniz. Yeniden satış değerini saymadığınız sürece bu, Apple'ın dizüstü bilgisayarları için doğru değildir (aşağıya bakın).

Neden bir Windows dizüstü bilgisayar yerine bir MacBook satın almalısınız?

Nefret eden olmamanın işareti, diğer tarafı gerçek bir seçenek olarak asla düşünmeseniz bile, tüm görüşlere açık fikirli olmaktır. Öyleyse, MacBook'un masaya ne getirdiği konusunda adil olalım.

MacBook daha hızlı olabilir (bazı konularda belki?)

apple m1 çekirdek elma

Apple'ın yeni M1 işlemcisi çok sayıda performans sözü veriyor.

Apple'ın yeni MacBook Air'in "Windows Dizüstü Bilgisayarların% 98'inden daha hızlı" olduğunu söyleyerek aştığını düşünsek de , şirketin Arm tabanlı 5nm M1 çipi hala saygı görmeye değer.

Apple'ın yeni SoC / CPU'su, MacBook kullanıcılarını görünürde bir x86 olmadan uzak bir ülkeye taşımak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip görünüyor. Ne kadar hızlı ve hangi alanlarda henüz bilmiyoruz. Ama tahmin etmemiz gerekirse, on milyarlarca dolarlık yatırımın ciddiyetinin kendi gerçekliğini yarattığını düşünüyoruz. Gerçekten de M1'in bir Core i7 veya hatta Ryzen 7'yi terleteceğinden şüphelendiğimiz birçok uygulama olacak. Bilmediğimiz şey, nerede daha yavaş çalışacağı, ama dediğimiz gibi, bu birkaç milyar doların düzeltemeyeceği bir şey değil. Dolayısıyla, iPhone'unuzla sıkı bir şekilde eşleşebilmek için hepsini nakde çevirmeye ve PC'den çıkmaya hazırsanız, bu muhtemelen bunu yapmak için kötü bir zaman değildir ve muhtemelen sorun olmaz.

'Havalı' görünmek istiyorsun

Bazı insanlar bir dizüstü bilgisayarda Apple logosunun olmasının onları Farklı Düşündüğüne inanıyor. Gezegendeki en zengin şirketlerden birinin ürünü olduğunu düşünürsek, bunun nasıl doğru olabileceğinden emin değiliz ve gerçekten çok az seçeneğiniz veya seçeneğiniz var – ama anlıyoruz. Pilates sınıfınızda bir Windows PC çıkarırsanız, havalı değilsiniz. Havalı çocukların yaptıklarına uymak için, bir MacBook hala yenilmesi gereken dizüstü bilgisayardır.

federighi mac ruh hali elma

Windows dizüstü bilgisayarınızın ekranına özlemle bakıyor musunuz? Umuyoruz değil mi? Ancak MacBook tam da bu tür bir hayranlığa ilham veriyor.

Şahsen yardım almayı seviyorsun

Apple'ın sahip olduğu güçlü yönlerden biri de teknik destek. Bir PC ile, tipik olarak destek hattını ararsınız veya bazı sürücünün neden çıldırdığını anlamaya çalışırken sanal bir sohbette oturursunuz. Bir MacBook ile, bir Apple Store'dan randevu alabilir ve bir şeyi düzeltmek için bir 'Genius' ile yüz yüze görüşebilirsiniz. Bu insan dokunuşu, birçok insan için gerçekten uzun bir yol kat ediyor.

Daha iyi satış değeri istiyorsunuz

Çoğu dizüstü bilgisayar satıcısının kirli sırrı, aslında bir dizüstü bilgisayar yapmamalarıdır. Diğer satıcılar için de dizüstü bilgisayarlar yapan büyük bir fabrika tarafından yapılmıştır. Ancak markalaşmanın değeri önemlidir. MacBook, insanların sadece yeni bir model için değil, aynı zamanda daha eski bir model için de mantıksız miktarlarda para ödeyeceği tek marka.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.