Pernille Harder ve Magdalena Eriksson: Chelsea'nin futbol gücü çifti


Pernille Harder ve Magdalena Eriksson: Chelsea'nin Londra'daki yaşamdaki güçlü çifti ve başkalarına ilham verme

Chelsea'den Magdalena Eriksson ve Pernille Harder takım arkadaşları, ortaklar ve Avrupa'nın en iyi futbolcuları arasında yer alıyor.

Aralarında sayısız kupa kazandılar, 160'tan fazla uluslararası kapak topladılar, Olimpiyat, Avrupa ve Şampiyonlar Ligi finallerinde oynadılar – ki bu bireysel övgülerden bahsetmeden bile.

BBC Radio 5 Live Breakfast ile geniş kapsamlı bir röportajda Eriksson ve Harder, saha içinde ve dışında ilişkilerini, viral hale gelen imajı, rol modelleri ve zirveye ulaşma hayallerini tartışıyorlar.

O resim viral hale geldiğinde …

Magdalena Eriksson ve Pernille Harder, 2019 Dünya Kupası'nda öpüşme
Eriksson bir İsveç milli takımıdır, Harder ise Danimarka için 100'den fazla şapkaya sahiptir.

Savunmacı Eriksson, bir yıl önce Fransa'daki Kadınlar Dünya Kupası'nın son 16'sında ülkesi İsveç'in Kanada'yı yenmesine yardım ettikten sonra, Danimarkalı bir uluslararası olan Harder'ı tribünde buldu ve onu öptü.

"Doğal" an bir fotoğrafçı tarafından yakalandı ve fotoğraf daha sonra sosyal medyada viral oldu. Çift, o zamandan beri kadın futbolunda eşcinsel çiftler için öne çıkan figürler haline geldi.

Eriksson, "Niyetimiz asla böyle olmak değildi" dedi. "Daha en başından beri açığız, kendimizdik ve başarılı kariyerlerimiz vardı. Sadece bu şekilde oldu.

"Artık rol model olmayı daha isteyerek düşünüyoruz çünkü kim olduğumuza ve size kim olduğunuzu gösterme sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz."

Eski Norwich ve Nottingham Forest forvet oyuncusu Justin Fashanu, 1990'da hala oynarken eşcinsel olarak çıkan ilk erkek İngiliz profesyoneldi ve bunu en üst sıralarda profesyonel olarak oynarken bunu yapan tek erkek oyuncuydu.

Hem Eriksson hem de Harder, oynarken daha fazla erkek oyuncunun çıkmasının biraz zaman alacağına inanıyor.

Harder, "Sanırım bundan çok uzaktayız" dedi. "Ama umarım gelecekte bu şekilde gidiyoruz. Bunu ilk yapan en önemli şeydir."

Eriksson, "Kültür, erkek futbolunda yeterince kabul görmüyor. Ortaya çıkmak bireysel bir sorumluluk değil, bunu yapacak kadar cesur olan bir kişi için çevreyi olabildiğince güvenli hale getirmek kolektif bir sorumluluk."

'Chelsea, Harder için mükemmel bir eşleşme oldu'

Eriksson'un takım arkadaşları tarafından bilindiği şekliyle 'Magda', Chelsea'nin kaptanı ve yakın zamanda 2023'e kadar sözleşme uzatması imzaladı .

"Kendi evinde de kaptandır" şakası yapan Harder, bu yaz Wolfsburg'dan Chelsea'ye katıldığında kadın futbol tarihinin en pahalı imzası olduktan sonra Eriksson ile birlikte oynamanın "artı" olduğunu söylüyor .

"[Chelsea'ye katılmak] zor bir karar değildi. Yeni bir şey denemenin zamanının geldiğini hissettim. Magda burada oynuyor, bu elbette bir artıydı, ama beni buraya getiren şey bu değildi" dedi. Daha güçlü.

"Aynı ülkede olmak ve sonra burada Chelsea'de birlikte oynamak, elbette çok mutluyum – sadece partnerim olduğu için değil, gerçekten iyi bir futbolcu ve harika bir lider olduğu için."

Eriksson, Chelsea'nin Harder için "mükemmel bir eşleşme" olduğunu ve onu katılmaya ikna etmesi gerekmediğini söyledi.

"Chelsea, İngiltere liginin en iyi takımlarından biri olduğumuzu kanıtladı ve geçen sezon ligi kazandık" diye ekledi. "Pernille kazanan, kupa kazanan ve hırsı yüksek takımlar için oynamak istiyor."

'Hiç şüphe yok ki o en iyilerden biri'

Forward Harder, yaz aylarında Chelsea'ye taşınmadan önce Wolfsburg'un arka arkaya dört Alman ligi ve kupa çiftleri kazanmasına yardımcı olmuştu.

Ülkesinin Kadınlar Euro 2017 finaline koşmasına öncülük etti ve 2018 ve 2020'de Yılın Uefa Kadın Oyuncusu oldu.

Öyleyse Eriksson, "yetenekli" takım arkadaşı ve partnerinin dünyanın en iyi oyuncusu olabileceğini düşünüyor mu, yoksa zaten öyle mi?

Eriksson, "Dünyanın en iyi futbolcusu olmak öznel bir görüştür ve sizin inşa ettiğiniz bir şeydir" dedi. "Benim için onun dünyanın en iyilerinden biri olduğuna dair hiçbir şüphem yok.

"Benim için en büyük şey onun zihniyetidir – yaptığı her şeyde her zaman en iyisi olmak. Bunlar benim takımımda olmasını istediğim karakter türleri. Her zaman onları seçerim."

Harder, 10 yaşında profesyonel futbolcu olma üzerine bir makale yazdıktan sonra en iyisi olmanın "hayalim" olduğunu söyledi.

"Dünyanın en iyisi olmak, zamanla kazanmanız gereken bir şey. Bu sadece bir sezon için değil. Bunun üzerinde çalışıyorum," diye ekledi.

BBC Çevresinde Okumak İçin Banner Görseli - Mavi Altbilgi - Mavi