QPR'den Manisha Tailor: '

'de oynadığım roldeki tek Güney Asyalı kadın benim çok gülünç

Manisha Terzi
Manisha Tailor, QPR akademisinde koç olarak beşinci sezonunda

Queens Park Rangers akademi koçu Manisha Tailor, 2017'de futbol ve sporda çeşitliliğe yönelik hizmetler için bir MBE yaptı, farklı geçmişlere sahip daha fazla kadının antrenör olarak çalışmasının yolunu açmayı umuyor.

Tailor, İngilizce oyununda çalışan Güney Asyalı kadınların sayısının artmasının "gülünç" olduğunu düşünüyor ve daha fazla insanın, sektörde olumlu bir değişim yaratmaya yardımcı olmak için "bilinçsiz önyargılarına meydan okuyabileceğini" umuyor.

Şampiyona takımında kuruluş aşaması lideri olarak çalışan 4ft 9 inç – "bir buçuk" – koç, rakip takımlar tarafından sık sık bir fizikle karıştırıldığını, ancak algıların değişmeye başladığını düşünüyor.

Haziran ayında A lisans rozeti için çalışmaya başlayan eski bir ilkokul müdür yardımcısı olan Tailor, İngiltere'nin en iyi 92 erkek kulübünden birinde böyle bir rol oynayan tek Güney Asyalı kadın olarak anlaşılıyor.

BBC Sport'a "Etrafımda insanlar olduğu ve QPR'nin içinde ve dışında gelişimimi besleyen ve yol boyunca bana yardımcı olan harika danışmanlarım olduğu için şanslıyım" dedi.

"92 kulüpte bulunduğum roldeki tek Güney Asyalı kadın benim ve benim rolümdeki tek Güney Asyalı kişi olmam gülünç çünkü benzer geçmişe sahip başkaları da var. eşit derecede nitelikli olan ben.

"Beni iyi tanıyan insanlar benim küçük olduğumu bilirler – Ben 4 fit 9 inç'im ve bir buçuk buçuk gerçekten sen beş fit olmadığın zaman çok önemli! Bu kendi içinde kendi algıları ve zorluklarıyla birlikte geliyor.

"Bana inancı ve inancı olan QPR büyük bir şeydi. Değişim zaman alır ve umarım başkalarının önünü açmaya yardımcı olabilirim."

Terzinin Kiyan Prens Vakfı Stadyumu'na giden yolu çeşitli ve zorluklarla dolu.

Otuz yıl önce, dokuz yaşında, bir arkadaşıyla birlikte Barnet'te yargılandı ve gençlik düzeninde bir yer teklif edildi, ancak ailesi, kardeşi Middlesex için kriket oynarken onu eğitime götüremeyeceklerini söyledi.

"Tam olarak buydu," diye hatırladı Tailor. "Annem 'Ah, hafta sonu seni götürecek kimse yok, eğitime nasıl başlayacaksın?' Dedi. Dokuz yaşında bir çocuk olarak bir süre üzgünsün ama hayata devam ediyorsun.

"Hayatımın ilerleyen zamanlarında fark etmeye başladım, vay canına, aslında kızlar için pek fazla fırsat yok.

"Görünürlük gerçekten önemli ve sanırım şu anda görünürlüğümüz var, ancak dokuz yaşındayken annem için gerçek bir görünürlük eksikliği vardı. Annem Asyalı oyuncular görseydi ya da benim gibi oynamak isteyen diğer Asyalı genç kızları görmüş olabilirdi. ayrıca, kararı farklı olur muydu? "

İşinin çoğuna ilham veren şey, Terzi'nin ikiz kardeşine olan sevgisidir ve şu anda ruh sağlığı etrafında mücadele etmektedir.

Hayatının başlarında zorbalar tarafından travma geçirdi – Tailor'ın ailesinin anladığı acı, hastalığına katkıda bulundu – erkek kardeşi halüsinasyonlardan acı çekmeye başladı ve akıl sağlığı kötüleşti.

"Hayat deneyimlerim, özellikle erkek kardeşimle, dirençli olmama yardımcı oldu" dedi.

Kardeşinin ilk hastalığının üzerinden yirmi iki yıl geçmiş olan Tailor, şirketi Swaggarlicious aracılığıyla akıl sağlığı konusunda eğitim programları ve kampanyalar yürütmeye devam ediyor.

Ve hayatının büyük bir bölümünü başkalarına yardım etmeye adadığı gibi, başkalarının da kariyerine ne kadar yardımcı olduğunu biliyor.

Özellikle, QPR'nin teknik direktörü ve eski müdürü Chris Ramsey'in desteği olmadan şu anda bulunduğu yerde olmayacağını söylüyor.

Tailor, "Chris'te harika bir akıl hocam vardı" dedi. "Benim gibi insanlara ve başkalarına bu fırsatları sağlamak için nüfuz sahibi insanlara, karar vericiler olan iktidar insanlara ihtiyacınız var.

"Chris Ramsey, Les Ferdinand [futbol direktörü] ve sahiplerimiz gibi insanlara sahip olduğum için harika bir ortamdayım, çünkü yaptığım rol türünde çok az kadın var."

Manisha Terzi
Tailor, QPR'deki işinden uzakta, çeşitlilik, katılım ve akıl sağlığı konularında eğitim programları sunan kendi şirketi Swaggarlicious'u yönetiyor.

Geleceğe bakarken, Tailor'ın umutları başkaları için kapılar açmaya odaklanıyor.

"Her zaman söylediğim şey, 'kendi bilinçsiz ön yargılarınıza meydan okuyun', çünkü varlar ve düşüncelerinizi, eylemlerinizi ve davranışlarınızı etkiliyorlar," dedi.

"Benimkine meydan okumaya istekliyim. Bunun içinde olmayı seçtiğim bir ortam olduğunu kabul ediyorum, ancak bu başka birine göre farklı davranılmam gerektiği anlamına gelmiyor.

"Çevreyi daha iyi öğrenmem gerekiyor ve biraz değişiklik yaratmaya yardımcı olmak için bu ortamda yolumda gezinmeye yardım etmem gerekiyor, çünkü her mevsim işler daha iyi hale geldi çünkü bu değişim oluyor.

"Benim çok önemli olan şey, bu suçlama kültüründen kaçınmak. Bazı bilinçsiz önyargılarınızı kabul edin ve bununla ilgili bir şeyler yapalım ve bunu ne kadar çok yaparsak, bence bu diğerleri için bir yol açabilir.

"Değişim zaman alır. Sabırlı olmaya, gelişmeye ve gelişmeyi zorlamaya istekliyim çünkü bunu özellikle diğer insanlara kapılar açabilmek için yapmamızın önemli olduğunu düşünüyorum."

BBC Çevresinde Okumak İçin Banner Görseli - Mavi Altbilgi - Mavi