İncelendi: Windows 10 Ekim 2020 Güncel inç doğru yönde

Microsoft'un Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi (20H2), yeni Microsoft Edge tarayıcısını milyonlarca bilgisayara taşırken, saygıdeğer Alt + Tab kısayolunu gerekli yeni bir işlevle yükseltir. Ancak Microsoft'un tasarımcıları, bir zamanlar renkli olan Başlat menüsünü etkileyici olmayan bir görsel güncellemeyle sulu yulaf ezmesine dönüştürdüler.

Güncelleme: Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi artık indirmeniz için hazır .

Genel olarak bakıldığında, Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi, anemik düşüş özelliği güncellemelerinin bir diğeridir. Ve sorun değil! Bunu bekliyorduk . Geçtiğimiz iki ila üç yıldır, Microsoft'un önemli özellik güncellemeleri "ilkbahar" sürümlerinde bir araya gelerek, sonbahar sürümü için büyük ölçüde küçük yamalar ve kalite güncellemeleri bıraktı. ( Windows 10 Kasım 2019 Güncellemesine bakın .) Bu yıl farklı değil, ancak küçük değişiklik listesi Windows 10 bilgisayarınızda bazı ilginç ayarlamalara izin veriyor.

Microsoft, Ağustos sonunda Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesinin (Windows şu anda önizleme yapımızda sürüm numarasını "20H2" olarak bildiriyor) ticari test için yayınlandığını söyledi . Test derlemelerimiz için kaynak olarak Microsoft'un Beta Kanalını (19042.508 yapı) kullanarak, Eylül ayının başlarında, Microsoft'un şimdi "son" derlemesini söylediği gibi, onun temposunu test ettik. Microsoft, Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesinin büyük ölçüde PC pazarına sunulacağı kesin tarihi belirtmedi.

İşte Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesindeki yenilikler ve sizin için ne anlama geleceği. En sonunda, geç beta sürümümüzde bulunmayan küçük bir yeni özellik eklediğimizi unutmayın.

Microsoft Windows 10 20H2 sürümü büyük Mark Hachman / IDG

Şimdiye kadar, Windows 10 20H2'nin resmi sürüm numarası … 20H2'dir.

Hızlı kurulum

Ekim 2020 güncellemesinin büyük olasılıkla yıldırım hızında olacağını bilmek isteyeceksiniz.

Microsoft program yöneticisi Aria Carley, "Windows 10, 1903 ve 1909 sürümlerinde olduğu gibi, 2004 ve 20H2 sürümleri aynı sistem dosyaları kümesiyle ortak bir çekirdek işletim sistemini paylaşıyor" diye yazdı . "Etkin olmayan ve hareketsiz durumda olan 2004 sürümü için aylık kalite güncellemelerine yeni özellikler dahildir. Bu yeni 20H2 özellikleri, Windows 10 sürüm 20H2 özelliklerini etkinleştiren küçük, kurulumu hızlı bir "ana anahtar" olan "etkinleştirme paketi" aracılığıyla açılana kadar uykuda kalır. "

Test Yüzey cihazlarımızda güncelleme, tek bir yeniden başlatma dahil olmak üzere yaklaşık bir dakika sürdü.

Başlat menüsü değişiklikleri … daha kötüsü için

Microsoft'un Ekim 2020 Güncellemesi aracılığıyla Windows 10'da yaptığı en önemli değişikliklerden biri Başlat menüsünü içeriyor ve bundan hoşlanmıyorum.

"Açık" veya "koyu" seçenekleri ( Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler) seçseniz de, mevcut Windows 10 20H1 sürümlerindeki Başlat menüsü veya daha önceki sürümler, Başlat menüsündeki tek tek döşemeler için arka plan olarak vurgu renkleri kullanır. Gözlerime göre bu, açık renk şemasına biraz gerekli görsel kontrastı veriyor. (Bence karanlık mod 20H1'de ve 20H2 renk şemalarında iyi görünüyor.) Ancak Windows 10 Ekim 2020 güncellemesindeki ışık modu pek çekici görünmüyor.

Windows 10 20h2 2004 başlat menüsü Microsoft Microsoft

Her uygulama, yesteryear'ın canlı renklerine kıyasla falan görünen yeni Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi renk düzenine uymuyor. Ancak minimalist simgeler hoş görünüyor.

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi içindeki açık renk düzeni seçeneğini seçerseniz, Başlat menüsü ve kutucuklar soluk, steril ve soluk bir his bırakır. Vurgu rengi seçeneği tamamen Başlat menüsünden kaldırıldığından, maalesef Başlat menüsüne herhangi bir hayat enjekte etmenin bir yolu yok gibi görünüyor. Renk tadı değişebilir ve bazıları değişikliği takdir edebilir, ancak ben değilim.

Microsoft'un Şubat ayında hem Başlat menüsünde hem de görev çubuğunda duyurduğu yeni Fluent Design simgelerinin neredeyse tamamını görmelisiniz. İşlevsel olarak, Microsoft burada hiçbir şeyi değiştirmedi. Bunun yerine, yeni simgeler Windows'a yeni ve temiz bir estetik kazandırır ve bu da olumlu bir adımdır.

20h2 başlat menüsü Microsoft 20H2 Mark Hachman / IDG

İki moddan Ekim 2020 Güncellemesinin Karanlık Modu hala daha iyi görünüyor.

Yeni Edge'e hoş geldiniz

İşte Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesinin getirdiği en büyük değişiklik: "yeni" Edge tarayıcısı.

Windows şimdi üçüncü tarayıcısında: Windows içinde gömülü kalan gizli Internet Explorer tarayıcısı, orijinal Microsoft Edge ve bu yılın başlarında resmi olarak piyasaya sürülen "yeni" Microsoft Edge. Yeni sürüm, Google Chrome ile aynı temeller olan Chromium'a dayanıyor ve aynı uzantılar artık her iki eklentide de çalışıyor. Yeni Edge verimli ve pürüzsüz , ancak Microsoft, paylaşılan bir sekme geçmişi de dahil olmak üzere, bir bilgisayardaki Edge tarayıcısından diğerine her şeyi eşitlemeyi hâlâ tam olarak başaramadı.

20h2 yeni kenar Windows 10 Microsoft Mark Hachman / IDG

Yeni Microsoft Edge tarayıcısına geçişin yakın olduğunu belirten bunun gibi bir açılır pencere göreceksiniz.

Ekim 2020 Güncellemesi ile Microsoft, değişikliği işaret eden bir geçiş açılır penceresiyle eski için yeni Edge'i değiştirmeye başlayacak. (Microsoft, bu yılın başlarında bilgisayarları yıl boyunca eski Edge'den yenisine geçirmeyi planladığını söylemişti, bu nedenle PC'nizin zaten güncellenmesi mümkündür.)

20h2 yeni kenar giriş ekranı pencereleri 10 Microsoft Mark Hachman / IDG

Hızlı bir dizi geçiş slaytları, yeni deneyimi başlatacak.

Eski Edge'e âşıksanız, üzgünüz: Microsoft, geri adım atmanın bir yolu olmaksızın kullanıcıları bu değişikliği zorluyor. Yine de Microsoft, değişikliği iyi idare etti ve eski sık kullanılanları ve parolaları içe aktarmayı çok kolaylaştırdı. Hepsi mükemmel değil; Eski Edge'in PDF belgelerini işleme şeklini beğendim, ancak hem eski hem de yeni Edge bu konuda pek çok aynı yeteneği paylaşıyor.

Elbette başka bir tarayıcı kullanmakta özgürsünüz … ancak Microsoft ayrıca Edge'e özgü özellikler de ekliyor – aşağıdaki yeni Alt + Tab davranışı gibi.

microsoft new edge pcworld ana sayfası Mark Hachman / IDG

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, yeni Edge eski sürümden çok farklı görünmemelidir.

Alt + Tab yeni güçler kazanıyor

Geleneksel olarak, saygıdeğer Alt + Tab komutu açık uygulamalar arasında geçiş yapmıştır. Ancak bulutta ve tarayıcıda gittikçe daha fazla iş yapıldıkça Windows da değişiyor. Alt + Tab artık Edge'i tek ve yekpare bir uygulama olarak görmüyor. Şimdi (isteğe bağlı olarak) sizi Microsoft'un yeni Edge tarayıcısında veya hepsinde en son kullanılan üç veya beş sekme arasında değiştirir.

Microsoft Windows 10 20h2 alt sekmesi Mark Hachman / IDG

Yeni Alt + Tab deneyimi, Edge'i bir uygulama ve dışarı çekilip çevrilebilen bir dizi sekme olarak ele alıyor gibi görünüyor.

Bu kullanışlı. Benim gibiyseniz, bazıları referans amacıyla arşivlenmiş, diğerleri ise şu anda kullandığım gerçek, aktif web sayfaları olan düzinelerce sekme arasında dolaşıyorsunuz. FancyZones aracılığıyla her ekranın bir kısmına takılan çeşitli uygulamalarla birden fazla monitör kullandığım için, uygulamalar arasında geçiş yapmama gerçekten gerek yok ancak üzerinde düzinelerce sekme bulunan ana monitörüm için, en son ekranım arasında kolayca hareket etme yeteneği kullanılan Kenar sekmeleri kullanışlı bir ektir.

Ancak daha önce fark etmiş olabileceğiniz bir sorun var. Yeni Alt + Tab davranışı yalnızca Edge sekmeleri için geçerlidir; daha popüler olan Google Chrome veya Firefox veya Opera gibi diğer tarayıcılar için geçerli değildir. ("Yeni Edge" artık Google Chrome ile aynı Chrome temellerini kullandığından, ancak geçiş için bir argüman vardır.) Bunların tümü, Alt + Tab başlığı altındaki Ayarlar> Sistem> Çoklu Görev menüsünden yönetilebilir.

Microsoft Windows 10 20h2 alt sekme ayarları Mark Hachman / IDG

Yeni bir Ayarlar menüsü girişi, ALT + Sekme davranışını kontrol eder.

Sekmeler arasında geçiş yapmanın en iyi uygulaması bu mu? Hayır. Öncelikle Edge, Ctrl + Tab kısayolunu kullanarak sekmeler arasında (ve sadece sekmeler arasında) geçiş yapmanıza zaten izin veriyor. Ve deneyimli bir kullanıcıysanız, rakip Vivaldi tarayıcısının , başka bir güçlü araç olan Alt tuşunu basılı tutarken fare tekerleğini kullanarak sekmeden sekmeye kaydırmanıza izin verdiğini bilmelisiniz. Yine de Alt + Tab, herhangi bir Windows kullanıcısının kas hafızasının bir parçası olmalı ve iş akışınıza kolayca entegre edilmelidir.

Görev Çubuğundaki sabitlenmiş sekmeler

Windows 10'un Ekim 2020 Güncellemesinin, sabitlenmiş sekmelerin Görev Çubuğu ile çalışma biçiminde de bazı değişiklikler yapması bekleniyor. Windows'un eski sürümlerinde çalışan Edge'in mevcut sürümlerinde, Edge sekmelerini görev çubuğunuza "sabitleyebilirsiniz". (Edge'in sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye gidin, Diğer araçlara gidin ve ardından Görev çubuğuna sabitle'ye tıklayın.) Bu, web sayfasının favicon'unu görev çubuğuna taşır ve başlatmanıza olanak tanır (varsayılan tarayıcınız aracılığıyla) diğer sekmeler gibi.

görev çubuğunda sabitlenmiş sekmeler Microsoft Windows 10 20H1 Mark Hachman / IDG

Uygulamalar 20H2'de (önceki sürümlerde olduğu gibi) Görev Çubuğuna sabitlenebilirken, Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi diğerlerinin yanı sıra sabitlenmiş sekmeyi arar.

20H2'de, görev çubuğunuzdaki sitenin simgesine tıkladığınızda, imlecinizi Görev Çubuğundaki uygulama sekmesinin üzerine getirdiğinizde görünen önizleme pencereleri içinde siteyi vurgulayarak, sitenin Edge içinde zaten etkin olup olmadığını ortaya çıkarması gerekiyor . Her ne sebeple olursa olsun, sabitlenmiş siteler için 20H2'de hiçbir önizleme penceresi görünmez. Ancak görev çubuğu simgesine tıklamak, ekranınızın odağını sitenin göründüğü açık sekmeye çeker veya site şu anda açık değilse sekmeyi açar. Kenar basitçe uygun favori tıklandığında ise, söz hakkından, PCWorld.com mevcut bir sekme açmak için bar Sık davranışını değiştirerek bunu başarabilir. Ancak Microsoft bu farklı yaklaşımı seçti.

Sabitlenmiş bir sitenin görev çubuğunda çalışma şeklini değiştirmek … hepsi bir ipotek belgesindeki hukukçuları ayrıştırmak gibi hissettiriyor, değil mi? Sadece 20H2'nin gerçekten küçük bir güncelleme olduğunu gösteriyor.

Yeni görev çubuğu düzenlemeleri

Görev çubukları konusuna geldiğimizden, Microsoft, Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi yüklü yeni bir Windows 10 PC kurmak isteyenler için mağazada başka bir ince ayar yaptı. Yeni bir PC kurduğunuzda, Microsoft'un Kutudan Çıktığı Deneyim veya OOBE, Microsoft hesabınızı PC'nize ve Android telefonunuza bağlamanızı ister. Örneğin Microsoft, Microsoft 365 (Office) aboneliğinizi otomatik olarak açarak bunun için sizi ödüllendirir.

Şimdi, başka bir küçük avantaj var. Telefonunuz deneyimlerini etkinleştirmek için Android telefonunuzu bağlarsanız veya Windows, bir Xbox Live hesabına sahip bir oyun bilgisayarında olduğunuzu "bilirse", Microsoft, Görev Çubuğunuzu buna göre ayarlayacaktır.

Windows 10 yeni görev çubukları 20H2 Microsoft Microsoft

Bu ayarlamaların yalnızca yeni bilgisayarlar için olduğunu unutmayın. Microsoft, muhtemelen istediğiniz gibi kurduğunuzu kabul ederek, Görev Çubuğunuzu mevcut PC'nizde ayarlamayacağını açıkça söylüyor.

Surface sahipleri için yeni tablet deneyimi

Bir Surface Pro ayrılabilir 2'si 1 arada ürününüz varsa, Microsoft'un Ekim 2020 Güncellemesi ayrıca "tablet" ve masaüstü modu arasında geçişte daha fazla yapılandırılabilirlik sağlar. Unutmayın – ve bu kafa karıştırıcıdır – Surface Pro tabletinizi klavyeden çıkarırsanız, "tablet modunda" çalışabilir veya çalışmayabilirsiniz.

Tablet modu, Windows 8-ish Başlat menüsünü Windows 10'un Mayıs 2020 Güncellemesindeki çalışma şeklinden farklı bırakır: uygulamaları seçebilmeniz için ekranınızın ortasına bir dizi kutucuk yerleştirir. Ayrıca, görev çubuğunuzdaki uygulama simgelerini gizleme ve tablet modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizleme seçeneklerini de korur.

Microsoft Windows 10 20H2 tablet modu kapalı Mark Hachman / IDG

Bu, bağlantısı kesilmiş bir Surface Pro tablette çalışan ancak tablet modu "kapalı" olan Windows 10 20H2'dir. Ayarlar sayfası, seçimlerinizin etkilerini göstermek için burada gösterilmektedir.

Yenilikler, tabletinizin çıkarıldığı, ancak yine de tablet modunu kullanmadığınız zamanlar için ek seçeneklerdir (Ayarlar, Sistem> Tablet ve ardından Ek tablet ayarlarını değiştirmek için). Bu bazen 20H2 Ayarları menüsünde "masaüstü modu" veya garip "Tablet modunu kullanmadığımda" olarak adlandırılır.

Bu modda, dört yeni seçenekle karma bir tablet / masaüstü modu ortamı oluşturabilirsiniz: görev çubuğundaki simgelere dokunmayı kolaylaştırın, Dosya Gezgini'ndeki düğmelere dokunmayı kolaylaştırın ve klavye takılı olmadığında dokunmatik klavyeyi gösterin.

Arama simgesini arama kutusu olmadan göstermeye yönelik dördüncü seçenek, en derin etkiye sahip olacaktır. Uygulama simgelerinizin görev çubuğunuzda bolca yer almasını sağlar. Aksi takdirde, görev çubuğu simgelerinize dokunmayı daha kolay hale getirme seçeneğini açarsanız, eşitlenirler ve daha fazla yer kaplarlar.

Microsoft Windows 10 20H2 tablet modu açık Mark Hachman / IDG

Bu, Windows 10'un Ekim 2020 Güncellemesidir, bağlantısı kesilmiştir ancak tablet modu "açık" durumdadır. Görev Çubuğu düzenlemesindeki farklılıklara dikkat edin.

(Zaten tarafından Windows içinden Ara kutusunu kapatabilirsiniz Unutmayın sağ tıklayarak, vazife Arama gezinme ve listeleme göster arama kutusunun işaretini kaldırıp.)

Diğer önemli değişiklikler

İşte en son sürümü indirdiğinizde fark edeceğiniz diğer küçük ama dikkate değer değişiklikler.

Yenileme oranı ayarlamasını görüntüleme: Bu, Microsoft'un son dakikada eklediği son değişikliktir ve oldukça küçük bir değişikliktir. Normalde, Ayarlar (Sistem> Ekran> Gelişmiş Grafik Ayarları) gidin ve belirli bir ekran yenileme sıklığı görebilirsiniz. Ayrıca, Nvidia Denetim Masası gibi uygulamalarda veya Windows'un kendi Aygıt Yöneticisi'nde de yenileme oranını ayarlayabildiniz . (Yenileme oranını daha yüksek ayarlamak gözlerinizi yormaz.) Şimdi, bu ayar kontrolü Windows 10 Ayarlar menüsüne getirildi.

Windows 10 yenileme hızı ekim 2020 güncellemesi Microsoft

Yenileme hızı ayarlama denetimlerini burada bulabilirsiniz.

Bildirim ayarlamaları: Eylem Merkezi'ndeki "Toast" bildirimleri basitleştiriliyor, bu nedenle sağ üstte yalnızca bir "x" olacak. (Dişli simgesi kaybolur.) Bildirimlerin görünmesini engellemek için Odak Yardımı'nı açtıysanız, Odak Yardımı'nın herhangi bir otomatik tetiklenmesi de bir bildirim istemeyecektir.