Ryzen 5000 bir 'kağıt lansmanı' değil, sadece son derece popüler

Bir dönemin en etkileyici CPU lansmanlarından birinin ardından AMD, " şimdiye kadar gördüğümüz en iyi tüketici CPU'sunu" gerçekten satın alamadıkları için "kağıt lansmanı" diye bağıran müşterilerden gelen eleştirilere maruz kalıyor .

PC Gamer tarafından özetlendiği üzere , AMD yöneticisi Frank Azor, Twitter'da kendisine Ryzen 5000 CPU'nun bir kağıt lansmanı olacağına bahse giren bazı randolara borçlu olduğunu reddetti, tıpkı Nvidia'nın sinir bozucu bir şekilde elde edilmesi zor RTX 3000 serisi GPU'ları gibi.

kağıt fırlatma azor Twitter

Azor, "Kağıt lansmanı 'ile tonlarca birim sevkiyatı arasında büyük bir fark var, ancak talep arzı aşıyor," diye yanıt verdi . Sonra hayal kırıklığına uğramış AMD hayranları, bir tane satın alamadıkları için bunun bir kağıt lansmanı olduğu konusunda ısrar etti.

El sıkışmalarının çoğu, "kağıt lansmanı" teriminin tanımı üzerindeki anlaşmazlıklara bağlanabilir. Adil olmak gerekirse , "kağıt lansmanı" nı esasen "hemen herkes için yeterli değil" in modern yorumu olarak tanımlayan Urban Dictionary güvenilir bir kaynak olarak görülmedikçe, hiçbir resmi sözlük bu terimi içermez.

kağıt lansmanı kentsel sözlük Kentsel Sözlük

Lütfen "kağıt lansmanı" nı nasıl tanımlayacağınız konusunda kaynak olarak Urban Dictionary kullanmayın. Zaten doğru olamaz çünkü küfür yok.

Mesele şu ki, bir kağıt lansmanının geleneksel olarak kastettiği bu değil. Klasik olarak , bir kağıt lansmanı, gerçekte satılmayan ancak bir rakibin ürününden gök gürültüsü çalmaya yardımcı olması için kağıt üzerinde konuşulan bir ürün anlamına gelir. Örneğin, Intel'in 11'inci nesil Rocket Lake masaüstü yongasının ayrıntılarını , tesadüfen Ryzen 5000'in ortaya çıkmasından bir hafta önce yayınlamasının bir kağıt lansmanı olduğu iddia edilebilir. Duyuru, CPU'nun mağaza raflarında gösterilmesinden aylar önce Rocket Lake yongası ve IPC iyileştirmelerinin ayrıntılarından bahsetti. Bunun sadece Intel'den gelen bir haber olduğunu iddia edebilirsiniz, ancak bu haberin zamanlaması muhtemelen kağıt lansmanının klasik tanımına uyacaktır.

Bazıları ayrıca Intel'in 10nm Cannon Lake'in büyük ölçüde bir kağıt lansmanı olduğunu düşünebilir, çünkü tüm ömrü boyunca Intel onu satmayı düşünmemiş gibi görünüyordu. Perakendede satılan NUC'lerde görünse de, Intel'in “2018'de 10 nm masaüstü yongası sattım” kova listesi kalemini kontrol etmesine benziyordu.

Bu, Nvidia'nın var olan her bir RTX 3000 kartını neredeyse anında satmasından çok çok farklı. Nvidia, binlercesini daha göndermeyi beklediğini söyledi, ancak bu yıl muhtemelen talebi tatmin etmeyeceğini de kabul ediyor. Ve Intel'in Cannon Lake NUC'sinden farklı olarak, Nvidia'nın paranızı almak için beş konteyner gemisini GPU'larla RTX 3000 ile doldurmasını istediğinden eminiz.

Ryzen 5000 kağıt lansmanı değildir

Ryzen 5000 lansmanıyla birlikte, Azor'un kimseye 10 dolar borçlu olmadığını düşünüyoruz.

Kağıt lansmanının tanımı, piyasaya çıktığında satın almak isteyen her bir tüketici için hemen talebi karşılamamaya doğru kaymışsa, son 10 yılda satın almaya değer neredeyse her bir PC bileşeni bir "kağıt lansmanı" idi.

Ryzen 2000, Ryzen 3000 gibi tedarik sorunlarıyla karşılaştı. Intel'in ilk Core i9-9900K'sini, Core i7-8700K gibi aylarca almak imkansızdı. Ve evet, Nvidia'nın RTX 3000'ini bulmak zor – ama önceki GeForce RTX 2000 serisi de öyleydi.

Ryzen 5000 ile, Twitter'daki fotoğraflara, forumlara ve yeni CPU'nun tam anlamıyla mağaza raflarında yer almalarından önce duyduğumuz açıklamalara bakarak binlerce çip tüketicinin eline geçti.

Yani hayır, Ryzen 5000 bir kağıt fırlatma değil. Sinir bozucu evet, ancak bir kağıt lansmanı değil.

kağıt lansmanı cambridge Cambridge Sözlüğü

"Kağıt fırlatma" nın resmi bir tanımı yoktur, ancak lansmanda arzın tükenmesi bir kağıt lansmanı değildir.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.