Bilim adamları, gezegenlerinin tersi yönde dönen geri yıldız keşfettiler – CNET

Geriye doğru gezegenler

Sanatçının dış gezegen sistemi K2-290'ı, arka planda ana yıldız K2-290 A, iki gezegeni ve daha küçük yoldaş yıldız K2-290 B'yi gösteren tasviri.

Christoffer Grønne (sanatçı)

Gezegen sistemlerinde, genellikle beklenen gezegenlerdir ve yıldızları aynı yönde döner. Örneğin kendi güneş sistemimizi ele alalım.

Güneşimiz neredeyse Dünya ile aynı yönde ve diğer gezegenlerin yörüngesinde altı derecelik küçük bir eğimle dönüyor. Bir zamanlar tüm sistemlerin benzer şekilde çalıştığı varsayılmıştı, ancak araştırmalar bunun mutlaka böyle olmadığını gösterdi .

Yörüngede dönen bir gezegene farklı bir şekilde dönen birkaç yıldız keşfedildi, ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma, sistemindeki bir yıldızın tersi yönde dönen bir yıldız değil, iki gezegeni buldu.

K2-290 sistemi, ana yıldızı K2-290 A'nın etrafında dönen iki gezegen ile toplam üç yıldız içerir. İlginç olan kısım? K2-290 A, etrafında dönen iki gezegene kıyasla 124 derecelik bir eğimle dönüyor. Ters yönde döndüğü anlamına geliyor.

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi'nden Maria Hjorth ve Simon Albrecht keşif yaptı ve bulgularını Pazartesi günü Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınladı .

K2-290 A yörüngesinde dönen iki gezegen aynı düzlemde var, bu nedenle yön farkını açıklamak biraz daha karmaşık hale geliyor.

Queen's Belfast Üniversitesi'nden Chris Watson, New Scientist'e verdiği demeçte, "Gezegenlerin eş düzlemli görünmesi, göç etmelerine neden olan şeyin dinamik olarak şiddetli bir mekanizma olmadığı anlamına geliyor, belki de diskti" dedi. "Öyleyse, yıldızın ve gezegeni oluşturan diskin ilk etapta nasıl eğildiğine bakmalısın?"

Albrecht ve meslektaşları, bu sistemin üç yıldıza sahip olduğu göz önüne alındığında, "yardımcı yıldızlardan gelen kütleçekim torklarının" büyük olasılıkla K2-290 A'nın benzersiz dönüşünün nedeni olduğuna inanıyorlar. K2-290 sistemindeki diğer yıldızlar, dönüşler ve yörüngeler ile hasara yol açıyor olabilir.

"K2-290'ın benzersiz yönü, onu proto-gezegensel diskin yanlış hizalanması için iyi bir aday yapan özelliklere sahip bir eşlik eden yıldızın tespit edilmiş olmasıdır (K2-290 B)," çalışmayı okuyun "."