NASA'nın Perseverance gezgininin Mars'ta ilk büyük hamlelerini yaptığını görün – CNET

r1-sebat-is-mars-wcufqaq-width-1320.png

Azim Mars'ta ilk izlerini bıraktı.

NASA / JPL-CalTech

NASA'nın Mars 2020 Perseverance gezgini , şimdiye kadar ilk kez yuvarlanıyor. Kırmızı gezegendeki ilk geçici adımlarında, kamyon büyüklüğündeki robot, iniş noktasından 4 metre (13 fit) ileri yuvarlandı, ardından 150 derece sola dönerek 8 fit (2,5 metre) geri döndü ve yukarıdakini yaptı. Mars yüzeyindeki izlerinin görüntüsü.

Gezginin altı tekerleğinin tümü, teknik olarak onu altı tekerlekten çekişli bir araç haline getirecek şekilde güçlendirilmiştir. Saatte bir milin yüzde biri (saatte 0,016 kilometre) azami hıza sahiptir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu onu Mars gezginleri arasında sıcak bir çubuk haline getiriyor.

Perseverance hareketlilik test yatağı mühendisi Anais Zarifian Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, "Meraktan beş kat daha hızlı sürebiliriz: 200 metre (656 fit),", gezginin navigasyon sisteminin kameralardan gelen görüntüleri daha hızlı işlediğini açıkladı.

"Araba sürerken düşünebiliyor."

Perseverance, cesurca inişini 18 Şubat'ta Mars'ın Jezero Krateri'ne yaptı. Cuma günü, NASA ayrıca , kesin iniş alanının yeni bir resmi başlığa sahip olduğunu açıkladı: Octavia E. Perseverance görev kontrolünün merkezde olduğu Pasadena, California'da yaşayan bir kişi.

Perseverance proje bilim insanı yardımcısı Kathryn Stack Morgan, "Butler'ın kahramanları kararlılığı ve yaratıcılığı somutlaştırarak Perseverance gezgini misyonu ve zorlukların üstesinden gelme teması için mükemmel bir seçim haline getiriyor," dedi. "Butler, gezegen bilimi topluluğuna ve STEM alanlarında tipik olarak yetersiz temsil edilenler de dahil olmak üzere pek çok kişiye ilham verdi ve onları etkiledi."

Perseverance, Mars'taki ilk birkaç haftasında, bir dizi görüntüde yakalanan robotik kolunun ilk başarılı manipülasyonu da dahil olmak üzere başka bazı dönüm noktası anları gördü.

Perseverance'ın robotik kolunu esneyen görüntülerinden oluşan bir montaj.

NASA / JPL-CalTech

Görev müdür yardımcısı Robert Hogg, gezicinin rüzgar sensörünün de başarıyla yerleştirildiğini ve bilgisayarında aynı anda çalışan 140 görevi yönetecek 16 MB'lık bir yazılım güncellemesi indirip yüklediğini bildirdi.

Hogg, "Elektrikli otomobilinizin yazılımına bir güncelleme almak gibi," dedi.

k4-sebat-görünümü-of-the-delta-in-jezero-width-1320.png k4-sebat-görünümü-of-the-delta-in-jezero-width-1320.png

Jezero kraterindeki deltanın görünümü. Uzaktaki höyük, geziciden bir milden fazla.

NASA / JPL-CalTech

Bir sonraki adımda Perseverance, diğer bilim hedeflerinin yanı sıra eski yaşamın izlerini aramak ve Mars atmosferinden oksijen elde etmek için kullanacağı araçları test etmeye ve kalibre etmeye devam edecek. Ayrıca daha uzun yolculuklar yapmaya ve yolculuk için getirdiği minik helikopter Ingenuity'nin deneysel uçuş testi programına hazırlanmaya başlayacak.

Perseverance ekibi, gezginin bir zamanlar Jezero Krateri'ne aktığı düşünülen antik nehir deltasını keşfetmesi için olası rotaları şimdiden planlamaya başladı.

Bir sonraki güncelleme 10 Mart Çarşamba yapılacak.

k5-azim için öndeki yol-genişliği-1320.png k5-azim için öndeki yol-genişliği-1320.png

Perseverance'ın Mars yüzeyindeki olası rotası için bir yol haritası.

NASA / JPL-CalTech

Bu yıl en son uzay haberlerinden haberdar olmak için CNET'in 2021 Uzay Takvimini takip edin. Hatta kendi Google Takviminize bile ekleyebilirsiniz.