Karanlıkta parlayan köpekbalıklarının ilk fotoğraflarını görün – CNET

parlayan köpekbalığı mahsulü

Kitefin köpekbalığı 6 fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve parlaklığı okyanus yüzeyinden gelen ışıltıyla karışmasına yardımcı olur.

Deniz Bilimlerinde Sınırlar

Jaws ve arkadaşları ante'yi artırdı. Bilim adamları kısa süre önce Yeni Zelanda açıklarında Pasifik Okyanusu'nda yaşayan karanlıkta parlayan üç köpekbalığı türünün fotoğraflarını çekti. Frontiers in Marine Science'ta yayınlanan bir araştırmaya göre, türler yeni değil, ancak ilk kez ışıldama fotoğraflarını çekiyor.

Belçika'daki Universite Catholique de Louvain ve Yeni Zelanda'daki Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim adamları, kitefin köpekbalığı, kara karınlı fenerbalığı ve güney fener balığına odaklandılar. Kitefin köpekbalığı şu anda bilinen en büyük parlak omurgalı olarak biliniyor ve neredeyse 180 santimetre uzunluğa kadar büyüyebilir. Çoğunlukla diğer çalışma konusu fenerler de dahil olmak üzere diğer köpek balıklarını yiyor.

Üç köpek balığı türü biyolüminesandır, yani kendi ışıklarını üretirler. Ve buna ihtiyaçları var – okyanusun "alacakaranlık bölgesinde", yüzeyin 656 ila 3.280 fit (200 ila 1.000 metre) altında yaşıyorlar.

Çalışma, avcılardan saklanmalarına yardımcı olmanın da yararlı olduğunu söyledi. Bu mantıksız görünse de – ışık onları düşmanlar için daha görünür kılmaz mı? – çalışmanın ortak yazarı Jérôme Mallefet , CNN'e , köpekbalıklarının parıltısının okyanus yüzeyindeki zayıf parıltıya karşı oynadığını ve onları kamufle etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Diğer deniz hayvanları kendi ışıklarını üretebilirken, bu özellik ilk kez daha büyük köpek balıklarında bulundu.