Gün batımında yüzen köpekbalıkları, Amerikalıların Yılın Sualtı Fotoğrafçısı ödülünü kazanmasına yardımcı oluyor – CNET


Kaliforniyalı Renee Capozzola birkaç akşamını küçük Moorea adasının sığlıklarında deniz yaşamı fotoğraflarına ayırdı ve sonunda bu kazanan gün batımı fotoğrafını yaptı.

Renee Capozzola / UPY 2021

Amerikalı Renee Capozzola, Pasifik Okyanusu'nun Moorea adasının açıklarında sakin bir köşede deniz kuşları tepede süzülürken resif köpekbalıklarının yüzdüğü imajıyla bu ayın başlarında Yılın Sualtı Fotoğrafçısı ödülünü kazanan ilk kadın oldu.

Capozzola yaptığı açıklamada, "Fransız Polinezyası köpekbalıklarını güçlü bir şekilde koruyor, onları fotoğraflamak için en sevdiğim yer" dedi. "Birkaç akşamı günbatımında sığlıklarda fotoğraf çekmeye adadım ve sonunda şu sahneyle ödüllendirildim: cam gibi durgun su, zengin bir gün batımı, köpekbalıkları ve hatta kuşlar."

Londra merkezli ödül için yarışma jüri başkanı Alexander Mustard, çalışmalarını övdü.

"Bu bir umut fotoğrafı, okyanusun ona bir şans verdiğimizde nasıl olabileceğine dair bir bakış, hem yüzeyin altında hem de üstünde muhteşem bir yaşamla büyüyor," dedi. "Fotoğrafçı sadece bu tesadüfi sahne ortaya çıkıncaya kadar sebat etmekle kalmadı, aynı zamanda daha da önemlisi Renee bu hassas anı yakalama yeteneğine sahipti. Muhteşem ışıklandırma sempatik, ancak fotoğraf, köpekbalıkları, gün batımı ve deniz kuşlarının geçici bir şekilde bir araya gelmesiyle kompozisyonun zarafetiyle yapıldı. . "

Koronavirüs pandemisinin baskıları ve kederi göz önüne alındığında, yarışmanın bu yıl özellikle değerli olduğunu söyledi.

Mustard, "Bu yılki rekabeti değerlendirmek bir zevkti, su altı dünyasına çok ihtiyaç duyulan bir kaçış" dedi. "Umarım herkes bu muhteşem görüntülere dalmaktan hoşlanır."

Yarışma yeni bir kategori ekledi: My Backyard, "Birçok fotoğrafçı eve yakın kalmak zorunda kaldığında su altı fotoğrafçılığının başarılı olabileceğini göstermek için tanıtıldı."

Diğer kazanan resimler, dünyanın her yerinden deniz canlılarını ve gemi enkazlarını gösteriyor. Palau'da çekilen geniş açılı bir fotoğraf, milyonlarca denizanasıyla dolu bir gölü gösteriyor. Başka bir görüntüde, bir erkek yengeç, eşini İngiltere açıklarındaki bir gemi enkazında koruyor. Ve atılmış sarı plastik bir ağın içine dolanmış tek bir küçük balığın fotoğrafı, izleyicilere okyanuslara bakmanın önemini hatırlatıyor. Galerimizdeki yarışmadan en iyi 28 görsele göz atın.