Ateş edildi: Intel, Ryzen 4000 performansının pil

üzerinde kötü olduğunu söylüyor

Intel, bu sabah rakibine seslendi ve AMD'nin Ryzen 4000 mobil CPU'larının pille çalışırken büyük performans cezalarına maruz kaldığını iddia etti.

Şirket, testlerinin birden fazla Ryzen dizüstü bilgisayarın duvara takılmak yerine pille çalışırken yüzde 48'e varan bir performans düşüşü yaşadığını tespit ettiğini söyledi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Intel'in kendi 11. nesil Tiger Lake'ini kullanan dizüstü bilgisayarlar çok daha az isabet gösterdi.

Big Mac, Whopper'dan daha iyi, gerçekten

McDonald's'ın Burger King'i terk etmesine ya da Ford'un Chevrolet'i reddedene benzeyen – Intel'in iddialarına muhtemelen son derece şüpheci olsanız da, Intel iddialarını desteklemek için ödevleri olduğunu söyledi. Bu arada PCWorld, bu sonuçları kopyalamaya çalışıyor.

Ayrıca, yayınlamadan önce bir yanıt için AMD'ye ulaşamadık, ancak şirket yorum yapar yapmaz bu hikayeyi güncelleyeceğiz. "Rekabet gergin ve çaresiz hale geliyor" gibi bir şey bekliyoruz.

İddialarını desteklemek için Intel, beş farklı AMD dizüstü bilgisayarı beş farklı Intel dizüstü bilgisayara karşı test ettiğini, ortak kıyaslamaları ve kendi iş yüklerini Word, Excel ve Acrobat gibi yaygın uygulamaları kullanarak çalıştırdığını ve Ryzen tabanlı dizüstü bilgisayarların yavaşlama eğiliminde olduğunu tespit ettiğini söyledi. pil ömrünü uzatmak için pilde ve yavaşlatılmış halde kalın.

küresel intel mobil performans tartışması son sayfa 08 Intel

Intel, birden fazla Ryzen 4000 tabanlı dizüstü bilgisayarın pilde önemli performans düşüşleri yaşadığını iddia ediyor.

Örneğin Intel, UL'nin standart Microsoft Office 365 tabanlı görevleri yerine getiren bir dizüstü bilgisayarın performansını ölçen PCMark 10 Uygulamaları testini kullanarak, çeşitli satıcılardan beş farklı Ryzen 4000 dizüstü bilgisayarın pille takılı yerine yüzde 38 oranında düştüğünü söyledi.

Şirket, SYSMark'tan WebXPRT'ye, PowerPoint sunumlarını PDF'ye dışa aktarma veya bir Excel grafiğini Word'e içe aktarma gibi görevleri yapan kendi ev içi testlerine kadar pek çok diğer hafif iş parçacıklı görevlerde ve kıyaslamalarda benzer sonuçlar bulduğunu iddia ediyor.

küresel intel mobil performans tartışması son sayfası 16 Intel

Ryzen 4000 dizüstü bilgisayarlar için Cinebench R20 davranışı, AMD için batarya üzerinde o kadar baskı yapmadı.

Intel, ilginç bir şekilde, popüler bir 3B oluşturma karşılaştırması olan Maxon'un CineBench R20'sinin aynı performans düşüşünü yaşamadığını buldu. Neden? Intel, testlerinin Ryzen tabanlı dizüstü bilgisayarların tamamının saat hızlarını birkaç saniye artırmayı önemli ölçüde geciktirdiğini buldu. Yalnızca birkaç saniye süren çok yoğun iş yüklerinin çoğunda performansta bir düşüş görürsünüz, ancak Cinebench gibi çalışması birkaç dakika süren bir testte Ryzen 4000'in Çekirdek kırma gücü parlayabilir.

küresel intel mobil performans tartışması son sayfa 18 Intel

Intel, Ryzen 4000'in performansının daha kısa yüklerde düşüşünün bir kısmının, Ryzen'in artışını birkaç saniye geciktirmiş görünmesinden kaynaklandığını iddia ediyor.

Kime inanmalısın?

Söylediğimiz gibi, Coca Cola size Pepsi'nin aşağılık bir şey olduğunu söyleseydi, muhtemelen bunu pazarlama yanlış yönlendirmesi olarak görmezden gelirsiniz. Ancak bu durumda, Intel'in iddialarının ve verilerinin yalnızca kanıtlanması değil, aynı zamanda çürütülmesi de gerekir. Intel bir şekilde gölgelendiriyorsa, sadece yüzüne geri fırlatılmasını sağlıyorsa, pek bir şey kazanılmaz. Aslında bu çok daha kötü olurdu. Bu yüzden burada biraz duman olabileceğinden şüpheleniyoruz.

Daha büyük soru, gerçekten önemli mi? Belki ya da olmayabilir.

Birincisi, her kişinin bir dizüstü bilgisayardan gereksinimleri farklıdır. Yüksek saat hızlarına ve patlamaya bağlı daha hafif işler için Intel'in 11. neslinin tercih edilen platform olduğunu zaten biliyorduk. Ayrıca, video düzenleme veya 3D modelleme için bir ton çekirdeğe ihtiyaç duyanlar için AMD'nin Ryzen 4000'in tercih edilen platform olduğunu biliyorduk.

Bu modların ikisi de AC'de. Intel'in iddialarının tartışmayı değiştirebileceği yer, Ryzen 4000'in sıradan görevler için performansının AC'deki 11. nesil Tiger Lake'den biraz daha kötü değil, aslında DC'de çok daha kötü olması. Bu, gözden geçirenlerin öğrenmek için çabalamaları gereken bir şey.

Ve bu doğru olsa bile, tüketiciler yine de kendi ihtiyaçları için artıları ve eksileri tartmalıdır. AC ve DC'de aptalca hızlı çok çekirdekli performans elde etmek için bir Ryzen 4000 dizüstü bilgisayarda ortak Office işlerini yapmak için pilde daha kötü performans almaya istekliyseniz, bu makul bir uzlaşmadır.

Aynı zamanda, pille çalışırken kesin bir şekilde hızlı bir performans elde etmek için AC veya DC'de daha kötü çok çekirdekli performansı kabul etmeye istekliyseniz, belki Intel'in 11. nesil Tiger Lake'i tam size göre.

Intel iris xe grafikli 11. nesil intel çekirdek işlemciler Intel

Intel, 11. nesil Tiger Lake CPU'larının pille çalışırken en yaygın görevlerde çok daha duyarlı bir deneyim sağladığını söyledi.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.