Maalesef yeni MacBook Air,

PC dizüstü bilgisayarlarının% 98'inden daha hızlı değil

Sadece yüksek sesle söyleyeyim, tamam mı? Apple bununla dolu. Apple'ın, fansız, Arm tabanlı MacBook Air'in "PC dizüstü bilgisayarların yüzde 98'inden daha hızlı" olduğu iddiasına atıfta bulunuyorum. Evet, doğru okudunuz: Apple yetkilileri kelimenin tam anlamıyla Apple'ın özel M1 çipini kullanan yeni MacBook Air'in bu yıl satılan tüm PC dizüstü bilgisayarların yüzde 98'inden daha hızlı olduğunu iddia etti.

Tipik olarak, bir şirket böyle bir iddiada bulunduğunda, bir kıyaslama, bir performans testi veya pazarlama iddiasının temelini oluşturan gerçek ayrıntılar yayınlar. Bu, avukatların dünya çapındaki füze silolarından fırlatılmasını önlemek için.

Apple'ın web sitesi iddiayı şöyle ifade ediyor: "M1, geçen yıl satılan dizüstü bilgisayarların yüzde 98'indeki yongalardan daha hızlı." Sitede ayrıca şunları belirten bir ayrıntı notu da bulunuyor: "Apple tarafından Ekim 2020'de Apple M1 yongası ve 16 GB RAM ile ön üretim 13 inç MacBook Pro sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen test. Performans, belirli endüstri standardı karşılaştırmalar kullanılarak ölçülmüştür. Son 12 aya ait halka açık satış verilerinden elde edilen PC yapılandırmaları. Performans testleri, belirli bilgisayar sistemleri kullanılarak gerçekleştirilir ve MacBook Pro'nun yaklaşık performansını yansıtır. "

Yüzde 98 elma

Apple bununla dolu

O karşılaştırılabilir dizüstü kaynakları nereye Yani, sadece Apple üzerindeki iddialarını dayandırarak ne testleri demiyor, hatta söylemez.

Bu, yeni fansız MacBook Air'in, Asus'un aptalca hızlı Ryzen 4000 tabanlı GeForce RTX 2060 tabanlı Zephyrus G14'ten daha hızlı olduğu anlamına mı geliyor? Bu, MacBook Air'in Alienware'in güncellenmiş Area 51M'den daha hızlı olduğu anlamına mı geliyor ?
Yanıtın "hayır" olduğunu tahmin edeceğim. Bir şey değil. MiniLED tabanlı MSI Creator 17'den daha mı hızlı? Muhtemelen hayır.

Peki bu "performans" iddiası neye dayanıyor? CPU performansı? GPU performansı? Windows çalıştıran performans? Her iki platformda da çalışan aynı uygulamayı mı kullanıyor? Deneyimsel mi? Red Dead Redemption II mi yoksa Call of Duty: Black Ops Cold War mı çalışıyor? CyberLink'in PowerDirector'ı çalıştırıyor mu? Fortnite çalıştırıyor mu ?

Apple'ın iddialarını neye dayandırdığı konusunda kesinlikle hiçbir fikrim olmasa da, yukarıda listelenen dizüstü bilgisayarlardan herhangi birinin MacBook Air'i az önce adlandırdığım herhangi bir görevi yerine getirirken mahvedeceğinden yüzde 98 emin olduğumu söyleyebilirim.

Apple iddialarında bulunduğunda, benim tahminim, yeni M1 ile Intel tabanlı işlemcileri Atom'dan Celeron N'ye, Core i3'e ve daha sonraki tümleşik grafiklerle karşılaştırıyorlar. Ancak "performans" kelimesini tanımlamayarak, tüm bunlar sadece saf bir pazarlama dönüşü olur. Ve 999 $ 'lık bir MacBook'u 150 $' lık bir MacBook ile karşılaştırmak gerçekten adil mi? Çünkü satılan dizüstü bilgisayarların yüzde 98'ine 150 dolarlık bilgisayar dahildir.

Belki de Apple, 150 dolarlık MacBook Air'i 150 dolarlık bir Chromebook veya Windows tabanlı dizüstü bilgisayarla karşılaştırmalı. Elbette bu, Apple'ın çoğu insanın karşılayabileceği bir ürün satması gerektiği anlamına gelir. M1'in etkileyici olacağından hiç şüphem yok, ancak 8 çekirdekli Ryzen 4000 performansı veya GeForce RTX 2060 ile karşılaştırılacağını mı düşünüyorum? Hayır.

ekran görüntüsü 2020 11 10 11.09.30 elma

Apple'ın TSMC tarafından inşa edilmiş, 5nm, Arm tabanlı M1 SoC'si, bunun için inşa edilmiş çok, çok etkileyici çalışan ap'ler olacaktır.

Biraz saygın ol, Apple

Ama beni gerçekten çileden çıkaran şey, Apple'ın yeni MacBook Air, MacBook Pro 13 ve MacMini'deki yeni Arm tabanlı M1'inin durumunu ortaya koyması için bu kadar saçma seviyelere gitmesi için hiçbir neden olmaması.

TSMC'nin en gelişmiş 5nm sürecini kullanarak inşa edilen M1 çipi, insanlık tarihindeki en zengin, kâr amacı güden şirketlerden birinin beklemesi gereken, gerçekten sağlam bir teknik beceri tur gücü gibi görünüyor. Bunun için optimize edilmiş uygulamalar için sadece şarkı söyleyecek – sadece şarkı söyleyecek. Ve evet, pek çok x86 tabanlı Windows dizüstü bilgisayardan gerçekten daha hızlı olduğu benzer uygulamalar olacak.

Ancak, bu Mac'lerde de çalıştıramayacağınız çok sayıda görev de olacaktır. Ayrıca, performansın bir x86 PC dizüstü bilgisayara kıyasla çok daha kötü olabileceği durumlar da olabilir.

Şimdi, Mac'lerden hoşlanıyorsanız ve Apple'ın sunduğu her şey varsa, kesinlikle yeni Mac'leri eski Intel tabanlı Mac'ler yerine düşünmelisiniz. Intel tabanlı bir Mac satın almanın ıssız bir adada durmak için bir bilet satın almaya benzediğinden emin olduğum için söylüyorum, böylece bir parti teknesiyle uzaklaşırken Apple'a el sallayabilirsiniz.

Öyleyse, haysiyetli bir Apple'a sahip olun ve sadece dikkat çekmek için trollemeye son verin ve umarım her yıl MacOS dizüstü bilgisayarlar yerine Windows dizüstü bilgisayar satın almayı tercih eden 100 kişiden 93'ünü sallayın.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.