SpaceX, iki Starlink görevinin ilkinde inişte Falcon 9 roketini kaybetti – CNET

50908787166-a9bab179c2-k

Starlink uyduları yüklü bir Falcon 9 fırlatmaya hazırlanıyor.

SpaceX

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan Pazartesi gecesi Starlink geniş bant uydularından başka bir grubu başarıyla yörüngeye gönderdikten sonra, SpaceX bir yıl içinde ilk kez Falcon 9 ilk aşama güçlendiricisinin inişini kaçırmış görünüyor.

Görevin canlı akışında, çerçeveye hiçbir roket girmemesine rağmen, yükselticinin inmesi gerektiği anda droneship'in hemen yanında bir flaş görülüyor.

SpaceX henüz Falcon 9'un kaderini onaylamadı, ancak büyük olasılıkla okyanusa düşmüş gibi görünüyor. Bu süreçte, iniş pistinde asılı duran ve mangal yapılmaya ne kadar yaklaştıklarını asla anlayamayacak üç martıyı kurtardığı görülüyor.

Falcon 9'un kendisi iyi bir yaşama sahipti, altı fırlatmayı başarıyla tamamladı, ancak kariyerinde sadece beş iniş yaptı.

Görünürdeki sert suya iniş, aynı şeyin 17 Şubat 2020'deki daha önceki bir Starlink görevinin sonunda meydana gelmesinden neredeyse tam bir yıl sonra gerçekleşiyor. Aradaki her iniş girişimi başarılı oldu (Falcon 9 için, yani. Kesinlikle Starship'i saymıyoruz. Teksas'ta test ).

Sırada, SpaceX'in bir sonraki Starlink uçuşuna sadece 24 saatten biraz daha fazlası var. 20. uydu grubu, Salı günü saat 21:55 PT (00:55, Çarşamba ET) bitişik Kennedy Uzay Merkezi'nden patlayacak.

Şirket, bu ayın başlarında Florida'dan iki grup Starlink'i birbirinden saatler içinde başlatmayı planlamıştı , ancak bu görevlerden biri ertelendi. (Bu fırlatma şimdi Salı gecesi için planlandı.)

Bu fırlatmalar ve onları takip eden droneship inişleri SpaceX için oldukça rutin hale geliyor, ancak Musk fırlatma hızının arttığını görmek istiyor. FCC'den Starlink'in çalışma izni, en az 2.212 uydusunun önümüzdeki yılın Mart ayına kadar çalışır durumda olmasını gerektiriyor .

Bir şeylerin ters gittiğinin tek işareti? Parlak bir parıltı ve ürkütücü martılar …

SpaceX

Şimdiye kadar, 1.000'den fazla küçük uydu uzaya gönderildi, ancak bunların kaçının şu anda çalışır durumda olduğu net değil. Her şeye rağmen, SpaceX ayda en az iki Starlink lansmanı gerçekleştirebilirse, hedefini tutturması gerekiyor gibi görünüyor.

2021'de şimdiye kadar sadece iki Starlink görevi uçtu, ancak şirket bu hafta her iki görevi de tamamlarsa hızlı bir şekilde hız kazanabilir.

Elbette bu fırlatmaların kaydığı biliniyor .

Bir sonraki lansman yakın olduğunda, canlı yayını buraya yerleştireceğiz. Genellikle lansmandan yaklaşık on dakika önce yayınlanır.

Bu yıl uzaydaki en son haberlerden haberdar olmak için CNET'in 2021 Uzay Takvimini takip edin . Hatta kendi Google Takviminize bile ekleyebilirsiniz.