SpaceX'in Dünya'dan sekiz kişiyi 'herhangi bir insanın şimdiye kadar gittiğinden daha uzağa' götürme görevi – CNET

SpaceX Starship prototipi uçuşta

SpaceX Starship prototipi, Teksas, Boca Chica'daki fırlatma tesisinin üzerinde uçuyor

SpaceX

2023'te siviller ilk kez ayın etrafında uçacak mı? Japon girişimci Yusaku Maezawa'ya göre cevap evet. SpaceX'in halen geliştirilmekte olan Starship'i ile sekiz kişiden oluşan bir grubu aya götürmek ve altı günlük bir görevde Dünya'nın doğal uydusunun etrafında dolaşmak için tasarlanan DearMoon görevini finanse ediyor.

Maezawa ve SpaceX CEO'su Elon Musk tarafından 2018 yılında açıklanan proje, başlangıçta dünyanın dört bir yanından sanatçıları deneyime davet etmeyi planlıyordu. "Sanatçılar" için kriterler hiçbir zaman net bir şekilde tanımlanmadı, ancak Salı günü görev için yeni bir tanıtım videosunda Maezawa, DearMoon'un dünyanın her yerinden hemen hemen herkese açılacağını duyurdu.

Aşağıda görebileceğiniz videoda, "Yaratıcı bir şeyler yapan her bir kişiye sanatçı denebileceğini düşünmeye başladım" diyor.

Maezawa, sivil yolcular için "iki temel kriteri" özetlemektedir. Bunlar da oldukça esnek görünüyor.

  • "Uzaya giderek hangi faaliyette olursanız olun, diğer insanlara ve daha büyük bir topluma bir şekilde yardımcı olmak için sınırlarını zorlayabileceğinizi umuyorum."
  • "Benzer istekleri paylaşan diğer mürettebat üyelerini desteklemeye istekli ve muktedir olmalısınız."

Maezawa, ayın etrafındaki ilk uçuş için toplamda 10 ila 12 kişinin uçakta olacağını söylüyor. Milyarder girişimci, görevde aya götürebileceği bir kız arkadaş bulmayı konu alan bir "çöpçatanlık" TV programı geliştirmeye de başlamıştı, ancak Maezawa, duyurudan kısa bir süre sonra projeyi iptal etti.

Musk videoda, misyonun insanları "Dünya gezegeninden şimdiye kadar herhangi bir insanın gitmediğinden daha uzağa" götürmeyi beklediğini açıklamak için bir görüntü oluşturuyor, çünkü o ayın yanından uçacak ve eve dönmek için etrafında dönecek.

Musk, Yıldız Gemisinin 2023'ten önce yörüngeye "birçok kez" ulaşacağından ve görevin başlaması planlandığında "insan taşımacılığı için yeterince güvenli" olacağından "son derece emin" olduğunu söylüyor. Musk, bu tür iddiaları daha önce yapmaya ve bir son teslim tarihini kaçırmaya eğilimliydi ve Starship prototipleri henüz başarılı bir iniş yapmadı. Bir sonraki prototipin bu hafta uçması ve inmesi planlanıyor – ancak bu, aya gidip geri dönmekten çok uzak.

DearMoon için seçim süreci henüz net bir şekilde tanımlanmadı, ancak web sitesinin programında Temmuz 2021'e kadar mürettebat seçimi yapılacak gibi görünüyor . Şimdi ön kayıt yaptırabilir ve seçim süreci hakkında "15 Mart 2021'den sonra" daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ayrıntıları açıklığa kavuşturmak için DearMoon ekibine ulaştık.

Başka bir SpaceX görevi, sivilleri çok yakında uzaya göndermeyi hedefliyor. Inspiration4 olarak bilinen şirket, insanları bir SpaceX Crew Dragon ile bir Falcon 9'un tepesinden havaya uçurarak yörüngeye göndermeyi planlıyor. O da bir milyarder Jared Isaacman tarafından finanse ediliyor ve yıl sonundan önce uçabilir.

Bu yıl en son uzay haberlerinden haberdar olmak için CNET'in 2021 Uzay Takvimini takip edin. Hatta kendi Google Takviminize bile ekleyebilirsiniz.