Koronavirüs salgını sırasında kadro yönetimi Bundesliga şampiyonluk yarışına karar verecek

Robert Lewandowski futbol maçlarını kaçırmaz. 32 yaşındaki en büyük rakip. Nadiren yaralanır ve neredeyse hiçbir Bundesliga maçını kaçırmaz.

Bayern forvetinin Perşembe günkü Alman Kupası sırasındaki yokluğu bu nedenle çok konuştu. Hafif bir ayak bileği kıkırdamasından bahsedildi, ancak bu yaralanma yönetimiydi. Lewandowski, Alman kariyerinde ilk kez askıya alma veya sakatlık dışında göreve seçilmedi.

Bu, Bundesliga'nın en iyi takımlarının acımasız bir programa başladığı zamanların bir işareti. COVID-19, hem yerel hem de uluslararası futbol federasyonlarını, sığabilecekleri kadar çok oyunu bir araya getirmeye zorladı.

Program yönetimi her sezonun sonucundaki bir faktör olsa da, bu sezon büyük bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Oyuncu yönetimi

Bayern, Almanya Kupası'nda Düren'e karşı ikinci sırayı çıkardı. İki gün sonra, Bielefeld'i 4-1 yenmesi için Hansi Flick dokuz değişiklik yaparak ilk takımı geri getirdi.

Flick önceden "Futbolumuzu oynamak ve fikirlerimizi tam anlamıyla uygulamak istiyoruz" dedi. "Bu sadece yüzde 100 ile çalışır. Bir oyuncu yüzde 100 veremezse, o zaman diğeri oynar."

Sınır oyunculara güvenin bu sezon normalden daha büyük bir sorun olacağı açık.

COVID-19 riski eklendi

Dortmund, uluslararası görevden 10 oyuncuyu geri aldı ancak bunlardan beşini Hoffenheim'a karşı başlatmaktan başka seçeneği yoktu.

Erling Haaland, Raphael Guerreiro, Jude Bellingham ve Thomas Delaney ilk başta dinlendiler, ancak daha sonra zorlu bir 1-0 galibiyetine yardımcı olmak için yedek kulübesinden çıktılar. Özellikle Haaland'ın katkısı hayati önem taşıyordu ve bu sezon Lucien Favre'nin 20 yaşındaki oyuncuyu yönetmesinin ne kadar önemli olacağını vurguladı.

Erling Haaland celebrating with Marco Reus during Dortmund's 1-0 win over Hoffenheim

Erling Haaland, Dortmund'un Hoffenheim'ı 1-0 yenerken Marco Reus ile kutladı

Genç Norveçli ve Dortmund'un sezonunda ciddi bir sakatlık durumu çözülebilir.

Bu arada, Dortmund savunucusu Manuel Akanji ve Hoffenheim'dan Kasim Adams ve Andrej Kramaric, uluslararası görevdeyken pozitif COVID-19 testleri nedeniyle seçim için müsait değildi.

Hoffenheim maçından sonra Favre, "Bence dikkatli olmalıyız. Tehlikeli, Daha fazla vaka olacak, seyahat etmek iyi değil," dedi.

Hoffenheim spor direktörü Alexander Rosen, acil bir durumda oyuncularının seyahat etmesine izin vermeme konusunda çok düşünmenin zamanının geldiğini söyleyerek daha da hüsrana uğramış bir figür çıkardı.

Avrupa genelinde yükselen koronavirüs enfeksiyon oranlarıyla, Şampiyonlar Ligi grup aşamasının başlamasına sadece birkaç gün kaldı ve şu anda Kasım için planlanan bir sonraki uluslararası ara, oyuncu sağlığını yönetmek önemli bir faktör olacak.

Kadro derinliği

Saçak ve genç oyuncular bu sezon öncekinden daha fazla fırsat elde edecek ve başarı, hangi takımın en iyi ve en uygun seçeneklere sahip olduğuna bağlı olacak.

Bayern'in transfer penceresindeki işi, spor direktörü Hasan Salihamidzic'in Eric Maxim Choupo-Moting, Douglas Costa, Bouna Sarr ve Marc Roca'nın geç imzalarını güvence altına almasıyla, onları iyi durumda tutuyor.

Hiçbiri birinci takımın müdavimi olarak imzalanmadı, ancak hepsi tecrübeye sahip – sadece Roca 28 yaşın altında. Bayern'in 3-0 Almanya Kupası galibiyetiyle başlayan dördü de, önemi zaten belli.

Bundesliga'daki kovalamaca paketi, bir süredir Bayern Münih'in mali nüfuzuna sahip değil ve koronavirüs, birçok kişinin çantalarını saf bir zorunluluktan sıktığını gördü.

Leipzig, Dortmund veya Gladbach'ın hepsi imza attı, ancak bu kadar sıra dışı bir sezonda kadrolarının gerçek derinliği sezon boyunca belirleyici olabilir.

Bayern utilised squad players such as Choupo-Moting in their German Cup win over Düren

Bayern, Düren'e karşı Almanya Kupası galibiyetlerinde Choupo-Moting gibi kadro oyuncularını kullandı

Sadece başlangıç

Şampiyonlar Ligi Salı günü döndüğünde, Bundesliga temsilcileri Noel'e kadar aralıksız bir oyun yağmuruna başlayacak.

Yurtiçinde 26 gün içindeki altı maçın ardından, yedi gün içinde birçok oyuncunun başka üç maça dahil olacağı yukarıda belirtilen Kasım ayı uluslararası ara verilecek. Bundan hemen önce 7 Kasım'da Dortmund ve Bayern Bundesliga'da birbirleriyle oynayacaklar.

O andan itibaren, program daha da ürkütücü. 32 gün içindeki on maç, en büyük takımlara bile olağanüstü bir yük getirecek.

İlgili koçların kadrolarını nasıl yönettikleri, yargılarını, olgunluklarını ve insan yönetimlerini her zamankinden daha fazla test edecek.

Daha fazla yaralanma, pozitif COVID-19 testleri ve zihinsel tükenmişlik, önümüzdeki programın kaçınılmaz bir yan ürünü gibi görünüyor. Robert Lewandowski'nin bile böylesine zorlu bir ortamda süper insan zindelik düzeylerini koruması beklenemez.