PC oyunları için en iyi grafik kartları: Üst düzey üstünlük için şiddetli bir savaş

"Bütçem dahilinde hangi grafik kartı paramın karşılığını en iyi şekilde veriyor?"

Yani yeni bir grafik kartı görünüm için avcılık ya halk özüne basit bir soru keser: onlar gelemez en cazibe. Elbette, her yeni GPU'nun arkasındaki teknolojik sıçramalar kendi başına ilginç olabilir, ancak çoğu kişi Battlefield'daki ayrıntı ayarlarını yükseltmek ister.   ve oynamaya hemen başlayın.

Tatil alışverişinizde tasarruf etmek için CPU'lar, GPU'lar, monitörler, yönlendiriciler ve daha fazlasıyla ilgili en iyi Black Friday fırsatlarını içeren derlememize göz atın.

23 Kasım'da Radeon RX 6800 ve 6800 XT'yi haberlere, 1440p ve 4K oyun bölümlerine dahil edecek şekilde güncellendi.

Soruyu cevaplamak göründüğünden biraz daha yanıltıcı olabilir. İşlenmemiş performans bunun büyük bir parçasıdır, ancak gürültü, sürücü deneyimi ve tamamlayıcı yazılım gibi faktörler de hangi grafik kartının satın alınacağını belirlemede rol oynar. Ve gerçek zamanlı ışın izlemenin kanayan kenarına girmek için Nvidia'nın RTX primini ödemek istiyor musunuz?

Bunu sizin için kolaylaştıralım. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde 100 dolarlık bütçe kartlarından 1.200 dolarlık lüks modellere kadar neredeyse tüm büyük GPU'ları test ettik. Bilgimiz, ne tür bir deneyim arıyor olursanız olun, hangi grafik kartını satın alacağınıza dair öneriler içeren bir satın alma rehberi olan bu makaleye aktarılmıştır.

Not: Çok sayıda satıcıdan her grafik kartının özelleştirilmiş sürümleri vardır. Örneğin, EVGA, Asus, MSI ve Zotac'tan farklı GeForce GTX 3080 modelleri satın alabilirsiniz.

Her öneri için resmi incelememize bağlantı verdik, ancak satın alma bağlantıları, her bir grafik kartının MSRP'sine yakından yapışan modellere yönlendiriyor. Fazladan harcama yapmak size kullanıma hazır hız aşırtma, daha güçlü soğutma sistemleri ve daha fazlasını kazandırabilir. Sizin için doğru olan özelleştirilmiş bir kartın nasıl seçileceğine ilişkin ipuçları için aşağıdaki " Özel bir kartta nelere bakmalı " bölümümüze bakın.

Grafik kartı haberleri

  • Nvidia'nın RTX 30 serisi GPU'ları incelemelerimizde en yüksek notları aldı, ancak rakipsiz hükümdarlıkları kısa ömürlü oldu. Yedi yıl önceki Radeon R9 290X döneminden bu yana ilk kez AMD, ışın izleme dışında her oyun görevinde RTX 3070 ve 3080'i karşılayan veya yenen Radeon RX 6800 serisi grafik kartlarıyla üst düzey Nvidia'ya meydan okuyor ve 16 GB'lık yüksek yerleşik bellekle birlikte gelirler. Kapsamlı Radeon RX 6800 ve 6800 XT incelememiz tüm detaylara sahiptir. 999 dolarlık amiral gemisi Radeon RX 6900 XT , gözleri Nvidia'nın 1.500 dolarlık GeForce RTX 3090'ında 8 Aralık'ta geliyor.

  • Tüm bu üst düzey duyurular, birkaç eski amiral gemisini eski haline getirdi, ancak bu eski kartlar hala perakendecilerde tam fiyattan satılıyor. Enayi olma. İşte şu anda kesinlikle satın almamanız gereken yedi GPU .

  • Ancak AMD veya Nvidia'nın en yeni kartlarından birini kolayca satın almayı beklemeyin. GeForce RTX 30 serisi ve Radeon RX 6800 serisi anında tükendi ve yoğun talep karşısında kıt kaldı; scalpers ve botlar da meraklıları kadar açgözlülükle onları kaptı. Tüm bu grafik kartları o kadar harika ki, şu anda satın alabileceğiniz en iyisi, elinize aldığınız her şey olabilir.

En iyi bütçe grafik kartı

Editörün notu: Bütçe kartları için önerilerimizi aşağıda olduğu gibi bırakıyoruz, ancak Nvidia ve AMD'nin en son nesil grafik kartlarını piyasaya sürmeye başladığını unutmayın. Her iki şirket de en üst düzeyde başladı ancak önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya çıkmaya başlayacak aşağıda önerdiğimiz kartlardan çok daha yüksek performansa sahip daha uygun fiyatlı yeni GPU'lar göreceğiz. Hemen bir grafik kartı satın almanız gerekiyorsa aşağıdaki seçimlerimiz geçerlidir, ancak mümkünse gelecek sürümleri beklemeyi düşünün.

Nvidia GeForce GTX 1650 Super, neredeyse tüm modern oyunlarda Yüksek veya Ultra ayarlarda saniyede 60 kare işaretine ulaşabilen mükemmel bir 1080p grafik kartıdır – sadece 160 $ 'a veya özellik yüklü ROG için 170 $' a büyük bir başarı. Strix modelini değerlendirdik . 4 GB ultra hızlı GDDR6 bellek ve orijinal GTX 1650'de olmayan Nvidia'nın en yeni ve en büyük Turing NVENC video kodlayıcısıyla birlikte gelir. Daha da iyisi, Nvidia'nın GPU'su inanılmaz derecede güç verimlidir ve bu, bu grafik kartlarının da serin ve sessiz çalıştığı anlamına gelir.

Süper olmayan kuzeni150 dolarlık GeForce GTX 1650'den çok daha güçlü olan kartı çalıştırmak için altı pimli bir güç konektörüne ihtiyacınız olacak. Süper olmayan sürümü düşünmenin tek nedeni, büyük bir gişe bilgisayarını bir oyun donanımına yükseltiyorsanız ve ekstra güç kablosuna sahip değilseniz, vanilya GTX 1650 anakartınızdan daha fazlasını çekebilir. Aksi takdirde, GeForce GTX 1650 Super çok daha üstün, özellikle sadece 10 $ daha fazla.

Ne yazık ki, ROG Strix yayınlandığı sırada perakende satışta bulunmamaktadır. Diğer iki Asus GPUS – 165 $ 'lık GeForce GTX 1650 Super Phoenix Fan Sürümü Ürün dışı bağlantıyı kaldırın ve 160 $' lık Asus TUF GTX 1650 Super Remove ürün dışı bağlantı – ve bunlardan benzer bir alt düzey oyun performansı beklemelisiniz. alternatifler Strix ile aynı ekstraları toplamaz.

safir nabız radeon rx 5500 xt 5 Brad Chacos / IDG

Sapphire Pulse Radeon RX 5500 XT.

AMD'nin GTX 1650 Super sayacı Radeon RX 5500 XT , kısa bir süre sonra iki versiyonda piyasaya sürüldü: 4GB RAM için 170 $ ve 8GB için 200 $. AMD'nin en yeni PCIe 4.0 desteği ve sınıfının en iyisi güç verimliliği ve GDDR6 bellek ile tamamlanan yeni nesil "Navi" RDNA mimarisi kullanılarak oluşturulmuştur. Bununla birlikte, performansı Radeon RX 500 serisi öncüllerinin çok ötesine geçmedi ve Nvidia'nın grafik kartından hem biraz daha yavaş hem de biraz daha pahalı.

Bu nedenle, GTX 1650 Super'i burada onaylıyoruz, ancak AMD'nin Monster Hunter World: Iceborne Edition'ın ücretsiz bir kopyasını ve Microsoft'un harika PC için üç aylık ücretsiz Xbox Game Pass'i ile ilgileniyorsanız teraziyi değiştirebilir. şunlar. Bazı ayar ayarlamalarıyla 1080p oyun oynamayı tatmin edebilen iyi bir grafik kartı, ancak rekabet kadar iyi değil. Sapphire'in mükemmel Pulse Radeon RX 5500 XT'si, Team Red'e giderseniz sadece 10 $ 'lık prim ile katil bir özel varyanttır.

Grafik ayarlarını biraz düşürmek istiyorsanız, AMD'nin eski Polaris GPU mimarisine dayanan son nesil Radeon RX 570, satışta kabaca 130 $ 'a hala cazip bir seçenek. Hatta 100 $ gibi düşük bir fiyata bile gördük ve bu, üç aylık ücretsiz Microsoft PC için muhteşem Xbox Game Pass'in yanı sıra Borderlands 3 veya Ghost Recon Breakpoint seçiminizi de içeriyor – çılgınca iyi bir anlaşma. Radeon RX 570 neredeyse GeForce GTX 1650 veya Radeon RX 5500 XT kadar hızlı değil, ancak Orta ve Yüksek ayarlarda modern oyunları oynayabilir ve saniyede 60 kareye yaklaşabilirsiniz. AMD'nin eskimekte olan Polaris GPU'su, modern alternatiflere kıyasla kesinlikle gücü emiyor. Duvardan çok daha fazla enerji gerektirmesine ek olarak, bu aynı zamanda bu kartların biraz daha yüksek sesle ve daha sıcak çalışma eğiliminde olduğu ve kart tasarımlarının daha büyük olma eğiliminde daha fazla soğutma kapasitesine sahip olduğu anlamına gelir.

En iyi 1080p grafik kartı

Editörün notu: 1080p kartlar için önerilerimizi aşağıda olduğu gibi bırakıyoruz, ancak Nvidia ve AMD'nin en son nesil grafik kartlarını piyasaya sürmeye başladığını unutmayın. Her iki şirket de en üst düzeyde başladı ancak önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya çıkmaya başlayacak aşağıda önerdiğimiz kartlardan çok daha yüksek performansa sahip daha uygun fiyatlı yeni GPU'lar göreceğiz. Hemen bir grafik kartı satın almanız gerekiyorsa aşağıdaki seçimlerimiz geçerlidir, ancak mümkünse gelecek sürümleri beklemeyi düşünün.

Yüksek yenileme hızına sahip bir 1080p paneli beslemek istiyorsanız, 1440p ve 4K bölümlerinde tartışılan yeni Radeon RX 6800 serisi ve GeForce RTX 30 serisi grafik kartları iyi seçeneklerdir ve AMD'nin GPU'ları Nvidia'dan daha yüksek kare hızlarına ulaşmaktadır. daha düşük çözünürlükler. GeForce kartları, özellikle DLSS etkinken çok daha iyi ışın izleme performansı sunar.

Pek çok PC oyuncusu, çözünürlük, hız ve uygun fiyatların cazip bir karışımı sayesinde temel 1080p, 60Hz monitörlerde oynar. Bütçe bölümünde bahsedilen GeForce GTX 1650 Super ve Radeon RX 5500 XT, 1080p oyunlar için sağlam ve düşük maliyetli seçenekler olsa da, bu ekranları beslemek için en iyi grafik kartı Nvidia'nın 230 $ ve üstü GeForce GTX 1660 Super'tir. Ultra hızlı 14Mbps GGDR6 bellek değiştirerek Super olmayan kardeşinden nokta taç. Çok az görsel ödün veren standart 60 Hz monitörde 1080p oyun oynamak için en iyi seçeneğinizdir.

GTX 1660 Super,vanilya GTX 1660 muadili ile aynı temel özelliklere yapışır, ancak GDDR6 yükseltme hızları, oyuna bağlı olarak oyun performansını yüzde 7'den yaklaşık yüzde 18'e yükseltir ve tüm grafiklerle saniyede 60 kareyi geçmesine izin verir. seçenekler maksimuma çıktı. 280 $ GTX 1660 Ti'nin yüzde 3 ila 5'i arasında geliyor. Öncekine göre sadece 10 dolarlık bir prim için fena değil. Performans avantajının yanı sıra GeForce GTX 1660, Radeon rakiplerine kıyasla inanılmaz derecede güç verimli. Artı, modern GeForce GPU'lar artık uygun fiyatlı FreeSync monitörler ve daha pahalı G-Sync ekran seçeneğiyle güzel bir şekilde oynuyor .

Orijinal GTX 1660, 200 $ 'a yakın bir fiyat indirimi sunarken, GTX 1660 Ti da 280 $ veya daha fazla fiyatla yaşamaya devam edecek. Ancak GeForce GTX 1660 Super'in fiyat-performans oranı, onu Nvidia'nın diğer GTX 1660 seçeneklerinden daha akıllı hale getiriyor.

Daha yüksek 120Hz veya 144Hz yenileme hızlarını destekleyen bir monitörünüz varsa ve onu çalıştırmak istiyorsanız, AMD'nin "Navi" tabanlı GPU'suyla savaşmak için 280 $ Radeon RX 5600 XT veya 60 $ 'a düşen GeForce RTX 2060 modellerinden birini düşünün. Radeon RX 5600 XT, anakartta aynı fiyatlı GeForce GTX 1660 Ti'den daha hızlıdır ve hatta bazen daha pahalı olan RTX 2060 ile darbe atabilir.

Nvidia'nın RTX 2060 fiyat indirimlerine yanıt olarak AMD, ortaklarının Radeon RX 5600 XT'nin güç çekişini, saat hızlarını ve bellek hızlarını büyük ölçüde artıran son saniyedeki VBIOS yükseltmelerini yayınlamasına izin verdi. Yükseltilmiş VBIOS, büyük ölçüde kısmen 12 Gb / sn'den 14 Gb / sn'ye çıkan bellek artışı sayesinde yüzde 10'un üzerinde daha yüksek performans elde ediyor. Ancak her özel RX 5600 XT, yükseltilmiş bir VBIOS almayacaktır ve bunlardan bazıları önemli bellek hızı artışına sahip olmayacaktır. Daha da kötüsü, on birinci saatlik bir iyileştirme olduğu için, mağaza raflarındaki Radeon RX 5600 XT stokunun ilk dalgası, muhtemelen daha hızlı VBIOS önceden yüklenmiş olarak gelmiyor ve performans artışlarını elde etmek için grafik kartınızı manuel olarak güncellemenizi gerektiriyor.

safir nabız radeon rx 5600 xt 9 Brad Chacos / IDG

Sapphire Pulse Radeon RX 5600 XT üzerindeki çift BIOS anahtarı.

Karmaşık. Tüm karışıklıklardan dolayı, sadece ilk elden incelediğimiz Sapphire Pulse Radeon RX 5600 XT'yi önerebiliriz, ancak kesinlikle tavsiye ediyoruz. Fısıltı kadar sessiz kart, hem saat hem de bellek hızlarını artıran yeni bir VBIOS aldı ve Sapphire, Kuzey Amerika stoklarının çoğunun , MSRP'ye göre yalnızca 10 $ 'lık bir prim karşılığında, kutudan çıkar çıkmaz daha yüksek hızlarla geleceğini söylüyor. Etrafta alışveriş yapmak istiyorsanız, neden bazı Radeon RX 5600 XT modellerinin diğerlerinden daha hızlı olduğuna dair kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun, ama gerçekten, gidip Sapphire Pulse satın alın.

Veya, bu karmaşayla uğraşmak istemiyorsanız, 300 $ 'lık GeForce RTX 2060 kartlarından birinin hala 20 $ daha fazla fiyatta olup olmadığına bakın. Nvidia'nın kendi GeForce RTX 2060 Founders Edition bu fiyata düştü, EVGA 300 $ 'dan başlayan yeni bir GeForce RTX 2060 KO yayınladı ve diğer üreticilerin fiyatı eşleştirmek için indirim ve geçici anlaşmalar kullandığını gördük. Yükseltilmiş bir RX 5600 XT ile aşağı yukarı aynı performansı ve giriş seviyesi gerçek zamanlı ışın izleme yeteneklerini sunacaklar, ancak VBIOS zorluklarının hiçbiri olmayacak. 300 dolarlık seçenekler, piyasaya sürüldüklerinden beri kullanılabilirlik sorunları ile mücadele ediyor, ancak 300 doların çok ötesine geçerseniz, Radeon RX 5600 XT çok daha iyi bir değerdir.

Yığından aşağı inerken, AMD'nin eski Radeon RX 500 serisi GPU'ları yaşlarını göstermelerine rağmen henüz tam olarak ölmedi. GTX 1660 Super, Radeon RX 580'in yanı sıra daha hızlı Radeon RX 590'ı da geride bırakıyor . Uygun fiyatlı GTX 1650 Super bile RX 580'i yener.

En iyi 1440p grafik kartı

GeForce RTX 30 serisinin gelmesi ve AMD'nin Radeon RX 6800 ve 6800 XT'sinin şimdi burada olmasıyla birlikte, yüksek yenileme hızına sahip 1440p monitörü besleyebilen bir grafik kartı satın almanın tam zamanı. Bununla birlikte, yalnızca bir 60Hz 1440p monitörünüz varsa, her iki şirketten de daha uygun fiyatlı seçeneklerin gelmesini beklemek isteyebilirsiniz.

Evet, yeni nesil GPU'lar anında yedi yüksek kaliteli GPU'yu modası geçmiş hale getirdi ve ne yazık ki, normalde 60 Hz'de 1440p oyun için satın alacağınız hepsi bunlar. Şimdi satın almanız gerekiyorsa , 400 $ GeForce RTX 2060 Super, 400 $ Radeon RX 5700 XT, 500 $ GeForce RTX 2070 ve 2070 Super ve 700 $ GeForce RTX 2080 ve 2080 Super hepsi çok yetenekli olmaya devam ediyor ve dahası ne kadar çok harcarsanız RTX 30 serisi piyasaya sürüldükten sonra bile hala tam fiyatına satılıyor. Yeni GPU'lar değerlerini ortadan kaldırıyor ve şimdiden RTX 3060 varyantlarının fısıltılarını duyuyoruz. Kendinizi uyardığınızı düşünün.

Bir 120Hz-artı 1440p monitör varsa, gerçi, 500 $ GeForce RTX 3070 mükemmel bir seçenektir. Nvidia'nın grafik kartı, son neslin 1.200 $ 'lık RTX 2080 Ti amiral gemisi ile maliyetin yarısından daha düşük bir fiyata zahmetli bir performans sergilerken, EVGA RTX 3070 FTW3 Ultra gibi fabrika hız aşırtmalı modeller tamamen geride kalıyor . Ultra olarak ayarlanmış grafik seçenekleriyle bile çoğu oyunda kare hızlarını saniyede 80 karenin üzerinde görmeyi bekleyin.

GeForce RTX 3070 yalnızca 8 GB GDDR6 belleğe sahiptir. Bu, ileriye dönük 4K oyunlar için yeterli olmayabilir, ancak çoğu senaryoda 1440p için uygundur – ama hepsi değil. Örneğin Watch Dogs Legion , grafik ayarlarını yükseltir ve gerçek zamanlı ışın izlemeyi etkinleştirirseniz 1440p'de 8 GB'tan fazla VRAM kullanır. Eğer endişeliyseniz, bunun yerine 580 $ Radeon RX 6800 satın almayı düşünün. Biraz daha hızlı performans için biraz daha fazla ödüyorsunuz, ancak daha da önemlisi AMD, Radeon RX 6800'e 16GB GDDR6 bellek yüklemiş. Nvidia'nın RTX 30 serisi kartları ışın izlemede çok ama çok daha iyi – ve 80 $ daha ucuz.

Bununla birlikte, yüksek yenileme oranlı bir 1440p monitörü en üst düzeye çıkarmak veya bir 3440×1440 ultra geniş monitör kullanmak istiyorsanız , Nvidia'nın 700 $ 'lık GeForce RTX 3080'i ve AMD'nin 650 $' lık Radeon RX 6800 XT'si , ham performansta ticaret yapan mükemmel seçenekler. Tüm görsel ayarların Ultra'ya getirilmesine rağmen, bu canavarca kartlar, test ettiğimiz 10'dan fazla oyunda ve genellikle çok üzerinde 1440p çözünürlükte 100 fps'nin üzerinde performans sunuyor. RTX 3080 ve Radeon RX 6800 XT, temel olarak RTX 2080'den yüzde 50 daha fazla performans sunuyor ve RTX 2080 Ti'yi bile sağlıklı bir marjla geride bırakıyor.

Tüm bu seçenekler, ışın izlemeli oyunları 1440p'de pürüzsüz bir klipte oynatmak için yeterince hızlıdır – eski RTX 20 serisi kartlarla söyleyemeyeceğiniz bir şey. AMD'nin kartlarında ışın izlemeyi etkinleştirirken bazı görsel seçenekleri yeniden ayarlamanız gerekebilir, ancak daha hızlı RT çekirdekleri ve DLSS teknolojisi, Nvidia'nın GPU'suyla aynı fedakarlığı yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir. AMD bellek kapasitesi sınırını bir kez daha 16GB GDDR6'ya karşı RTX 3080'de 10GB GDDR6X'te tutuyor, ancak bu 1440p çözünürlükte çok önemli olmamalı.

Yalnızca 60Hz 1440p monitörünüz varsa RTX 3080 veya Radeon RX 6800'ü satın almayın. Gülünç hızları iyi bir şekilde kullanabilecek 120Hz artı 1440p monitörünüz yoksa pahalıya mal olurlar. 60Hz 3440×1440 ultra geniş ekranla iyi bir eşleşmedir, çünkü daha yüksek çözünürlük daha talepkardır.

Sonraki sayfa: 4K grafik kartları, grafik kartlarında nelere dikkat edilmeli