En iyi akıllı gölgeler: Bu lüks pencere uygulamaları, yüksek teknolojiyi yüksek moda

ile harmanlamaktadır.

Komut üzerine, bir programa göre ve hatta oda doluluğuna göre açılıp kapanabilen motorlu pencere uygulamaları, herhangi bir akıllı ev için nihai son dokunuşlardır. Akıllı aydınlatma gibi, akıllı pencere uygulamaları da kolaylık, güvenlik ve enerji tasarrufu açısından bir dizi avantaj sunar. Bir güvenlik açısı da var: Çocuklar ve evcil hayvanlar için boğulma riski oluşturan hiçbir çekme kordonu yoktur. Ancak sundukları hayranlık faktörü aynı zamanda onları lüks bir öğe haline getiriyor – her odada çok sayıda pencere varsa, her seferinde tek bir oda yerleştirmek bile binlerce dolara mal olabilir.

Yukarıdaki başlıkta "gölgeler" terimini kullanıyoruz, ancak burada panjurları da kapsayacağız. Fark ne? Gölgeler, tipik olarak kumaştan yapılmış yumuşak bir pencere kaplamasıdır. Işığın içeri girmesine izin vermek için yuvarlanır veya yukarı çekilirler ve ışığı engellemek ve mahremiyet sağlamak için yuvarlanır veya aşağı inerler. Panjurlar, tipik olarak ahşap, metal, plastik veya kompozit malzemeden yapılmış dikey veya yatay çıtalardan oluşan sert bir pencere işlemidir. Bu çıtaların açısı, ışığı kabul etmek veya sınırlamak için değiştirilebilir veya çıtalar ışığı engellemek ve mahremiyet sağlamak için sıkıca kapatılabilir. Yatay panjurlardaki latalar, pencereyi tamamen ortaya çıkarmak için bir istifte yukarı çekilebilirken, dikey panjurlardaki latalar aynı amaç için sola veya sağa çekilir ve toplanır.

İşte birkaç kategorideki en iyi seçimlerimiz, ardından karşılaşacağınız terimlerin ve akıllı perdeler veya akıllı perdeler için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerin bir açıklaması. Sayfanın altında bu kategoride incelediğimiz tüm ürünlerin bir listesini bulacaksınız. Şu anda nispeten kısa bir liste, ancak zaman geçtikçe yeni ürün incelemeleri ve ek ürün kategorileri ekleyeceğiz.

En iyi hücresel akıllı gölgeler

DIY seçeneği ile en iyi hücresel akıllı gölgeler

Bunlar güzel gölgeler, ancak meraklılar olarak, özellikle pil bölmelerine hayran kaldık. Bölme, başlığa entegre edilmiştir, bu nedenle pillere erişmek ve değiştirmek için yalnızca eğmeniz gerekir (gözden geçirdiğimiz ünitede D hücreleri). Gölgeler özel bir kablosuz protokole dayandığından, gölgelikleri Wi-Fi ağınıza bağlamak için 80 $ 'lık bir Lutron Smart Bridge satın almanız gerekir, ancak Lutron'un uygulaması çok iyidir ve köprü aynı zamanda şirketin mükemmel Caséta smart'ını da yönetebilir. aydınlatma ürünleri (dimmerler, anahtarlar ve akıllı prizler), tavan fanı denetleyicileri ve Ecobee akıllı termostatlardan Sonos çok odalı ses sistemlerine kadar üçüncü taraf ürünlere kancaları vardır. Lutron'un ürün yelpazesi, kurulumu gerçekleştirecek bayilerden veya doğrudan DIYer'dan temin edilebilir.

İkinci

Graber'in Sanal Kordon hücresel gölgeleri, Lutron'unki kadar güzel, ancak motorları biraz daha yüksek ve pil bölmelerinin, onları değiştirmeniz gerektiğinde başlığından çıkarılması gerekiyor. Basit iki düğmeli uzaktan kumandalarla birlikte gelirler veya aynı anda birden fazla gölgeyi kontrol edebilen daha ayrıntılı olanları elde etmek için fazladan harcama yapabilirsiniz. Bu gölgeler, Z-Wave teknolojisine dayanmaktadır, bu nedenle bunları evinizin Wi-Fi ağına bağlamak için bir köprüye ihtiyacınız olacaktır. Bu, Graber'in kendi Z-Wave köprüsü ve uygulaması olabilir veya bunları herhangi bir akıllı ev sistemine dahil edebilirsiniz. Graber'in ürün yelpazesi, kurulumu gerçekleştirecek bayiler aracılığıyla veya doğrudan DIYer'da mevcuttur.

En iyi rulo akıllı tonlar

Henüz bu tür gölgelerle ilgili çok fazla deneyime sahip değiliz, ancak Powershades TruePoE'yi bir ev ağıyla yenilikçi entegrasyon araçları için araştırıyoruz. Tek kullanımlık pillere güvenmek yerine, bu gölgelerdeki motor, bir ethernet kablosu (ethernet üzerinden güç veya PoE) üzerinden hem elektrik gücünü hem de komut ve kontrol mesajlarını alır. Güce kablolu erişimin olması, bu gölgelerdeki motoru incelediğimiz pille çalışan modellerden iki kat daha hızlı hale getirir. Hafif hizmet kullanıcıları not alır: Powershades doğrudan tüketicilere satış yapmaz; İsterseniz profesyonel bir kurulumcu ile konuşmanız gerekir.

Akıllı gölgeler ve panjurlar için alışveriş

Gölge türleri Gölgeler dört geniş kategoriye ayrılabilir: silindir, Roma, hücresel (bal peteği olarak da bilinir) ve kıvrımlı. Başka türler de var, ancak bunlar en yaygın olanları. Bir rulo güneşlik aynen göründüğü gibi çalışır: Motorlu bir rulo, pencerenizi örtmek için bir kumaş tabakasını çözmek için döner ve rulo, pencereyi açığa çıkararak levhayı silindire geri çekmek için yönü tersine çevirir.

Bir Roma rengi de tek bir kumaş tabakasından (veya astarlı veya astarsız başka bir malzemeden) yapılır, ancak perdelik benzeri kumaşın arkasına dikilen halkalardan geçen kordonlar kumaşı yukarı çekip bir istif halinde katlarken açılır. Kapatmak için, kordon bırakın ve kumaş açılmak için yavaş yavaş çözülür.

graber çift hücre Michael Brown / IDG

Çift hücreli yapı, gölgelerin yalıtım değerini ve güneş ışığını engelleme özelliğini büyük ölçüde artırır.

Hücresel gölgeler, havayı hapseden bal peteği benzeri hücreler halinde oluşturulmuş çok sayıda kumaş katmanından oluşur. Pileli gölgeler, hücresel gölgelere benzer, ancak tek bir kumaş tabakasından üretilir ve kıvrımlar tipik olarak çok daha geniştir. Tek bir kumaş tabakasından yapıldıkları için, gölgeyi kaldıran kordonlar açığa çıkarken, hücresel bir gölgedeki kordonlar hücrelerin ortasından geçer ve bu nedenle gizlidir. Hem hücresel hem de kıvrımlı gölgeler, akordeon benzeri bir şekilde yükselir ve alçalır.

Perde türleri Temel olarak iki tür panjur vardır: Yatay ve dikey. Dikey panjurlar sola ve sağa dönerken, ışığı düzenlemek için yukarı ve aşağı yatay bir kör açıda çıtalar. Bu tür panjurlardaki motorlar, yalnızca çıtaların açısını kontrol edebilir ve kullanıcının bunları manuel olarak açmasını veya kapatmasını gerektirir. Bu, özellikle yatay panjurlar için geçerlidir çünkü çıtaların kümülatif ağırlığı yukarı kaldırmak için önemli olabilir. Gölgelerin neredeyse her zaman kumaştan yapıldığı yerlerde, panjurlar ahşap, metal, plastik ve kompozitler (suni ahşap) dahil olmak üzere birçok malzemeden üretilebilir.

lutron serena akıllı ahşap panjur Serena Lutron tarafından

Ahşap panjurlar en zarif pencere uygulamaları arasındadır, ancak içlerindeki motorlar tüm gölgeyi kaldırıp alçaltmak yerine yalnızca çıtaların açısını ayarlayabilir.

Gizlilik ve ışık kontrolü Bu hususlar el ele gider. Gölgeden veya perdeden ne kadar fazla ışık geçerse, pencere kaplaması o kadar az mahremiyet sağlayacaktır. Bununla birlikte, panjurlardaki latalar, en azından uzaktan bakıldığında güçlü bir mahremiyet sağlarken daha fazla ışığın içeri girmesine izin verecek şekilde ayarlanabilir. Şeffaf bir gölge de çok fazla ışığı kabul eder, ancak pencereyi tamamen açığa çıkaran maksimum ışık miktarını kabul etmek için yükseltilmesi gerekir. Odayı karartan bir kumaş, ışığın çoğunu engeller ve büyük ölçüde mahremiyet sağlar. Oda karartıcı gölgelerin ışığı engelleme özellikleri, onları ev sineması kurulumları için favori kılar.

Bazı gölge üreticileri, çok fazla ışık ve sadece biraz mahremiyet istediğinizde ışığı filtreleyen bir kumaşı azaltan ve ardından en mahremiyeti ve en az miktarda ışığın içeri girmesini istediğinizde arkasına oda koyulaştırıcı bir kumaş bırakan çift tonları piyasaya sürdü. oda.

avcı douglas odası karartma Hunter Douglas

Hücresel gölgeler, hem ışık kontrolü hem de yalıtım için en iyi seçimdir, ancak bunun gibi oda kararan gölgeler olması gerekmez.

Yukarıdan aşağıya / aşağıdan yukarıya gölgeler – Roma, pileli ve bal peteği form faktörlerinde mevcuttur – pencerenin üstünden veya altından açılır ve kapanır. Hatta ortada buluşan alttan üstten ve yukarı aşağı hareket edebilirsiniz. Bu gölgeler, en iyi ışık kontrolü ve mahremiyet kombinasyonunu sağlarken, doğrudan evin içine doğru manzaraları engellemek için alçaltırken, maksimum ışık miktarının pencerenin örtülmemiş alanlarından geçmesine izin verir.

Yalıtım değeri Mevsim ne olursa olsun herkes güneş ışığı ile dolu bir odaya sahiptir. Ancak ABD Enerji Bakanlığı, çift camlı pencerelere düşen güneş ışığının yüzde 76'sının evin içinde ısındığını ve bir evin ısıtma enerjisinin yüzde 30'unun pencerelerinden kaybedildiğini tahmin ediyor. Yine de odada değilseniz, panjurları veya panjurları kapatmak, aksi takdirde ısıtma ve klima cihazlarınız tarafından tüketilecek muazzam miktarda enerji tasarrufu sağlayabilir. Akıllı gölgelerle bu, bir programa göre otomatik olarak gerçekleştirilebilir, böylece tedaviler yalnızca doğrudan güneş ışığına maruz kaldıkları saatler boyunca veya hatta odanın ne zaman dolu olduğunu ve boş olduğunu algılayan bir hareket sensörü ile kapatılır.

yukarıdan aşağıya aşağıya Hunter Douglas

Yukarıdan aşağı / aşağıdan yukarıya gölgeler bol miktarda ışık ve mahremiyet sağlar.

Ancak bazı pencere kaplama türleri diğerlerinden daha iyi yalıtım değeri sağlar ve hücresel gölgeler en fazla enerji tasarrufu sağlar. Bunun nedeni, petek benzeri hücrelerinin içlerinde hava tutması ve pencere camından ısı iletimini engellemesidir. Bazı hücresel gölgeler, R-değerlerini daha da artırmak için folyo veya mylar ile kaplanmıştır. Enerji Bakanlığı, kışın hücresel gölgelerin pencerelerden ısı kaybını yüzde 40'a kadar azaltabileceğini bildirdi. Yaz aylarında, bu tür bir gölge, istenmeyen güneş ısısını yüzde 80'e kadar azaltabilir.

Rulo ve Roma tonları ışığı engellemede iyidir, ancak Enerji Bakanlığı'na göre daha ağır kumaşlardan yapılan modeller bile çok daha düşük R değerlerine sahiptir. Ajansa göre, hem yatay hem de dikey panjurlar, kışın bir odayı sıcak tutmaktan çok yazın ısı kazancını azaltmada daha etkili.

Güç Motorlarının çalışması için elbette elektrik gücüne ihtiyacı vardır, ancak bu elektrik birkaç kaynaktan gelebilir. Aküler, özellikle yenileme kurulumları için en yaygın çözümdür. Bunlar tipik olarak arkadan sarkan veya başlığa entegre edilmiş bir bölmeye yerleştirilir. Tek kullanımlık piller standarttır, ancak Hunter Douglas kısa süre önce PowerView ürün serisi için hem yeni hem de iyileştirme kurulumlarıyla uyumlu bir şarj edilebilir pil çözümünü duyurdu .

akülü serena başlık rayı Michael Brown / IDG

Serena'nın baş rayı, pil bölmesini ortaya çıkarmak için aşağı iner.

Bir sonraki en yaygın güç kaynağı bir AC adaptörüdür, ancak pencere çerçevelerinize gömülü prizleriniz yoksa, pencereden aşağıya ve pervazın üzerinden geçen güç kablolarıyla kalacaksınız. Pillere yeni bir alternatif, Ethernet üzerinden Güç (PoE). Bir Powershades TruePoE stor perdesini inceledik ve motorunun hızından etkilendik. PoE gölgeler ile hem elektrik hem de komut ve kontrol mesajları, gölgenin motoruna bağlı bir ethernet kablosu üzerinden gönderilir. İdeal olarak, saplama ethernet kablosunu takmak için pencere çerçevenizin üst kısmına bir RJ45 jakı takmak isteyeceksiniz, ancak çerçevenin üst kısmına küçük bir delik açıp dişi RJ jakı ile bir kablo yakalayabilirsiniz. içinden. PoE düşük voltajlı bir teknoloji olduğundan, kablo döşemesi için bir elektrikçi tutmanıza gerek kalmaz. Bununla birlikte, yönlendiricinize bir PoE ethernet anahtarının takılı olması gerekecektir.

Komuta ve kontrol Perde ve panjurların akıllı kabul edilmesi için bir motordan daha fazlasına ihtiyacı vardır. Ayrıca komuta ve kontrol mesajlarını taşımak için bir iletişim protokolüne sahip olmaları gerekir. Yukarıda bahsedilen Powershades örneğinde, mesajlar doğrudan bir ethernet kablosu üzerinden gönderilir, ancak kablosuz çözümler çok daha yaygındır. Örneğin Graber, Virtual Cord motorlu gölgeleri için Z-Wave teknolojisine güvenirken, Serena by Lutron gölgeleri, şirketin Caséta Wireless akıllı aydınlatma ve tavan fanı denetleyicileri için kullandığı aynı tescilli Clear Connect RF spesifikasyonunu kullanıyor. Hunter Douglas'ın ayrıca kendi özel kablosuz protokolü PowerView vardır.

amazon yankı noktası ve google yuva mini Ben Patterson / IDG

Amazon Echo ve Nest Home akıllı hoparlörler, akıllı gölgelerinizi sesli komutlarla açıp kapatmanıza olanak tanır.

Akıllı ev entegrasyonu "Tescilli" nin kendinizi belirli bir ekosisteme kilitlemek ve diğer şirketlerin bulabileceği harika yeni teknolojilerden vazgeçmek anlamına geldiği zamanlar vardı. Burada durum bu değil. Kablolu Powershades haricinde, bugüne kadar incelediğimiz tüm kablosuz akıllı gölgeler, gölgelikleri evinizin Wi-Fi ağına bağlamak için bir köprü gerektirdi (Powershades donanımla bağlanmıştır), ancak bir kez ağınızda, motorlu gölgeler ve Panjurlar, hem DIY hem de profesyonel olarak kurulmuş çok çeşitli akıllı ev sistemlerine entegre edilebilir.

Z-Wave ürünleriyle, bu köprü, Graber'in Sanal Kordon ürün serisi için sunduğu gibi, bir USB dongle kadar basit olabilir. Alternatif olarak, gölgeleri Samsung'un SmartThings gibi DIY Z-Wave uyumlu bir akıllı ev merkezine veya incelemem sırasında kullandığım Vivint Smart Home sistemi gibi profesyonel olarak kurulmuş bir akıllı ev sistemine dahil edebilirsiniz. Serena by Lutron güneşlikler ve jaluziler, Lutron'un Akıllı Köprüsüne bağlıdır, ancak bunlar, alt uçtaki bir SmartThings sisteminden üst düzey Savant, Control4 veya Elan akıllı ev sistemine kadar her şeye daha da entegre edilebilir. Hunter Douglas tonları ağınıza bağlamak için bir PowerView'yu hub gerektirir, ancak bunlar Savant, Control4 ve Crestron (SmartThings entegrasyonu şu anda desteklenmez) dahil yüksek uç akıllı ev sistemleri geniş bir yelpazede içine dahil edilebilir.

Akıllı hoparlörler ve akıllı ekranlar bu kadar yaygın hale geldikçe, akıllı gölge üreticileri en azından Amazon Alexa ve Google Assistant'ı desteklememek için çılgınca olurdu. HomeKit, akıllı evde biraz daha az yaygındır, ancak göz ardı edilmemelidir. Ve bugüne kadar incelediğimiz tüm ürünler aslında Amazon Echo ve Google Home akıllı hoparlörler ve ekranlarla uyumludur. Aslında, kendi akıllı ev sisteminizi kurmak için ihtiyacınız olan tek şey akıllı bir hoparlör veya akıllı ekran olabilir. Ancak bu, farklı bir hikaye için daha büyük bir konu.

Akıllı gölge incelemelerimiz

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.