Dizüstü bilgisayarınız için satın alabileceğiniz en iyi Thunderbolt bağlantı istasyonları

Thunderbolt bağlantı noktaları dizüstü bilgisayarlarda daha yaygın hale geldiğinden, Thunderbolt yuvası önemli bir aksesuar olabilir. Bunu bir USB-C hub'ının daha güçlü bir sürümü olarak düşünün, dizüstü bilgisayarınıza fareler, klavyeler, harici sürücüler, SD kartlar ve en önemlisi ekranlar için ekstra bağlantı noktaları şeklinde G / Ç genişletmesi ekliyor.

Aslında, bir Thunderbolt yuvasının USB-C kuzeninden farklı olmasının önemli bir yolu bant genişliğidir. Bir USB-C hub'ı tek bir 4K ekranı destekleyebilirken, genellikle göze batan 30 Hz yenileme hızında. Thunderbolt hub'ları iki adede kadar 4K ekranı ve rahat bir 60 Hz'de destekleyebilir. Dizüstü bilgisayarınızda bir Thunderbolt bağlantı noktası varsa, 40 Gb / sn sağlayan Thunderbolt 3 standardını destekleme olasılığı vardır. Bu, ekranınızın titremesine veya video akışınızın takılmasına neden olmadan bu ekranları sürmek ve verileri çevre birimleri arasında ileri geri taşımak için yeterlidir. Elbette, Thunderbolt bağlantı istasyonlarının da bir fiyat primi taşımasını bekleyebilirsiniz (bir USB-C yuvasının 20 ila 70 ABD doları aralığına kıyasla tipik olarak 140 ila 300 ABD doları).

Thunderbolt yuvasının avantajları, satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği veya dizüstü bilgisayarınızın birini destekleyip desteklemeyeceğini nasıl anlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, önerilerimizin altındaki Thunderbolt satın alma kılavuzumuza atlayın .

En iyi bütçeye sahip Thunderbolt yuvaları

Sürpriz değil – bütçe genellikle temel anlamına gelir. Ama sorun değil! Yine de ortak bağlantı noktalarının bir karışımını ve genellikle iki monitör çıkışını – HDMI veya DisplayPort – bulacaksınız. Doğru video kablosuna sahip olduğunuzdan emin olun veya bir tane almaya hazır olun.

Ayrıca, bazı bütçe Thunderbolt hub'ları veri yolundan güç alır, yani harici bir şarj cihazına ihtiyaç duymazlar (bu da onları daha taşınabilir hale getirir), muhtemelen dizüstü bilgisayarınız yoksa bir telefonu şarj etmek için yeterli gücü sağlayamayacaklardır. fişe takılı.

IOgear Thunderbolt 3 Seyahat Yuvası (GTD300)

IOgear Thunderbolt 3 Seyahat Yuvası (GTD300)

Seyahat yuvası olarak listelenmesine rağmen, IOgear GTD300 çok iyi bir normal çalışma arkadaşı olarak hizmet veriyor. Thunderbolt 3 bağlantı istasyonu, veri yolu ile çalışır, bu da, hub'ın kendi şarj cihazına ihtiyaç duymasa da, dizüstü bilgisayarınızın en iyi sonuçlar için takılı olmasını isteyeceğiniz anlamına gelir.

IOgear'ın plastik yuvası yalnızca 2,2 x 0,91 x 4,06 inç boyutlarındadır ve test ettiğimiz en küçükler arasındadır, bu nedenle seyahat için bir sırt çantasına düzgün bir şekilde sığar. Alt tarafında, yeşil plastik bir kabuk, kullanılmadığında bağlantı istasyonunun kısa, 5 inçlik kablosunu saklamak için bir köşe gizler.

Bağlantı noktaları minimum düzeydedir: bir HDMI 2.0 bağlantı noktası, bir DisplayPort 1.2 bağlantı noktası, bir 5 Gbps USB-A bağlantı noktası ve gigabit ethernet bağlantı noktası. USB bağlantı noktasını yüksek hızlı harici depolama yerine bir fare veya klavye için kullanmakta sorun yoksa, GTD300 size uygun olacaktır. (Elbette, en azından 10 Gbps bağlantı noktasını tercih ederdik.)

Amazon'un bazı müşteri incelemeleri biraz kafa karıştırıcı: Deneyimlerimize göre ethernet bağlantı noktası, USB-A bağlantı noktasında olduğu gibi beklendiği gibi çalıştı. Belki de küçük form faktörü nedeniyle, GTD300 gözle görülür derecede ısınıyor, ancak bize göre rahatsız edici değil.

Belkin Thunderbolt 3 Dock Core

Belkin Thunderbolt 3 Dock Core

Belkin'in Thunderbolt 3 Dock Core'u çıplak kemikli bir ambalajla geldi ve ürün de aynı ölçüde süslenmemiş: Akıllıca tasarlanmış, "güçlendirilmiş" bir Thunderbolt 3 seyahat yuvası.

Yaklaşık 5,2 x 6,5 x 1,5 inç karelik Thunderbolt Bağlantı İstasyonu Çekirdeği siyahı fazla yer kaplamaz ve birlikte verilen 8 inç Thunderbolt 3 kablosu esneklik için bol uzunluk sağlar. Bağlantı noktaları, her iki 4K ekranıma da istikrarlı bir 4K / 60Hz deneyimi sağlayan HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.4 bağlantı noktaları ile düz, siyah plastik küp etrafında yeterince aralıklı yerleştirilmiştir. Gigabit ethernet ve 3,5 mm ses girişi var, ancak USB 3.1 ve USB 2.0 Tip A bağlantı noktalarını birbirinden ayırmada iyi şanslar – bunlar etiketlenmemiş.

Tek bir nokta var: Kenetlenme yuvasındaki ek USB-C bağlantı noktası, bağlantı birimine güç sağlamak için 60 W şarj cihazına bağlanması gereken vanilya USB-C bağlantı noktasıdır. Dizüstü bilgisayarınız bir USB-C şarj cihazıyla şarj ederse sorun değil; değilse, bir tane satın almanız gerekecek. Bu, ekstra masraf ve taşınacak başka bir şey anlamına gelir.

USB-A bağlantı noktalarındaki rahatsız edici etiket eksikliğinden kurtulun, Dock Core beklendiği gibi sağlam bir performansla çalıştı. Plastik kabuk asla endişe verici seviyelere ısınmadı.

En iyi tam özellikli Thunderbolt bağlantı istasyonları

"Tam özellikli" Thunderbolt bağlantı istasyonlarının çoğu, başlangıçta içerik oluşturucular, özellikle de Mac pazarı için tasarlanmıştır. Bu sınıfta, normal olarak oyun dizüstü bilgisayarlarıyla ilişkilendirilen büyük boyutlu güç tuğlalarıyla birlikte gönderilen güçlü bağlantı istasyonları normdur. Bütçe seçeneklerimizin aksine, bu bağlantı istasyonları gerçekten masa başıdır.

Tüm Thunderbolt 3 bağlantı istasyonlarında ortak olan 40 Gb / sn bant genişliğinin, birden çok USB-A bağlantı noktası, bir veya iki USB-C bağlantı noktası, SD kart yuvası ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda bağlantı noktası arasında paylaşılmasını bekleyin. Ses jakları yaygındır ve hatta ek aygıtları zincirleme bağlantı için harici bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası da bulabilirsiniz. Bu bağlantı noktalarının tümü yer kaplar, bu nedenle kenarına veya dikey olarak konumlandırılabilen bir model, sıkışık çalışma yüzeyleri için daha iyidir.

Takılabilir TBT3-UDZ

TBT3-UDZ

Plugable'ın TBT3-UDZ'si, test ettiğimiz en iyi Thunderbolt 3 bağlantı istasyonlarından biridir, ancak aynı zamanda en pahalı olanlardan biridir. Her iki ekran için DisplayPort veya HDMI kullanma seçenekleri de dahil olmak üzere çok sayıda bağlantı noktasıyla TBT3-UDZ, esneklik ve daha fazlasını sunar. Masanıza dikey olarak monte etmek için sağlam bir stand bile var.

Ön tarafta, TBT3-UDZ, 10Gbps USB-C ve 10Gbps USB-A (USB 3.1) bağlantı noktası, microSD ve SD kart yuvaları ve ayrıca bir kulaklık girişi içerir. Arka tarafta, beş USB-A (USB 3.0 bağlantı noktası) ve gigabit ethernet, bir çift DisplayPort 1.4 bağlantı noktasını ve HDMI 2.0 bağlantı noktasını tamamlar. (Hepsi Intel'in Titan Ridge yonga setine dayalıdır.) 29 inç 40 Gbps Thunderbolt 3 kablosu, bağlantı istasyonunu dizüstü bilgisayarınıza bağlar ve 96 W güç sağlayabilir. Doğal olarak, bu güçlü bir 170W (!) Şarj cihazına sahip güçlü bir yuvadır.

Performans mükemmeldi, her iki 4K ekranı 60 Hz'de sürmek ve test dosyamızı en yüksek hızlara yakın bir hızda aktarırken aynı anda her iki ekranda da iki 4K / 60Hz videoyu ethernet üzerinden oynatıyoruz. Çekici tabanca metal şasi asla rahatsız edici bir şekilde ısınmadı, ancak 4,1 pound gibi – muhtemelen kullandığı dizüstü bilgisayarlardan daha ağır. Ekstra ağırlık ve şasi standı, TBT3-UDZ'yi dikey, yerden tasarruf sağlayan yöneliminde kaya gibi sağlam tutar. Yaklaşık 8 inç uzunluğunda / yüksek, 3.75 inç genişliğinde ve bir inç kalınlığındadır.

Sınırlı parça ve işçiliği kapsayan iki yıllık garanti dahildir.

CalDigit Thunderbolt Station 3 Plus (CalDigit TS3 Plus)

CalDigit Thunderbolt Station 3 Plus (CalDigit TS3 Plus)

CalDigit Thunderbolt Station 3 Plus, mevcut en popüler Thunderbolt 3 bağlantı istasyonlarından biridir ve nedenini görmek kolaydır: yerden tasarruf sağlayan dikey yönlendirme, 87W şarj, kullanılabilir bağlantı noktaları ve hatta S / PDIF optik bağlantı ve zincirleme aygıtlar için harici Thunderbolt jakı.

TS3 Plus, 5.15 x 3.87 x 1.57 inç boyutlarında ve 1.04 pound ağırlığında. Destekleyici bir sehpası olmamasına rağmen, dikey konumda kolayca dinleniyordu. CalDigit, alüminyum bağlantı istasyonunu yatay yönde konumlandırmak için küçük lastik ayaklar içerir.

Bağlantı noktası seçimi şunları içerir: iki Thunderbolt 3 bağlantı noktası (biri dizüstü bilgisayardan, diğeri harici bağlantı için) ve tek bir DisplayPort 1.2 bağlantı noktası. Bu, tek bir 4K ekran için ideal, ancak iki kişi için garip. TS3 Plus, 1 tam boyutlu SD (SD 4.0 UHS-II) kart okuyucu, S / PDIF bağlantı noktası, gigabit ethernet ve iki 3,5 mm ses jakı (biri giriş, biri çıkış) içerir. Beş USB Tip A bağlantı noktası da (tümü 5 Gb / sn USB 3.1 Gen 1) ve iki USB-C bağlantı noktası (bir 5 Gb / sn bağlantı noktası ve bir 10 Gb / sn bağlantı noktası) dahildir.

İki 4K / 60 ekranı etkinleştirmek için Thunderbolt veya USB-C yuvasından çıkan ikinci bir USB-C dongle'a veya yerleşik Thunderbolt / USB-C konektörlü ileriye dönük bir ekrana ihtiyacınız olacak. Bunlar Windows dünyasında hala nadirdir.

Thunderbolt bağlantı noktasının ikinci bir monitörü etkinleştirmek için zincirleme bağlantısı iyi çalıştı, ancak her iki ekranda video oynatılırken ve dosya aktarılırken bağlantı her iki ekranda da anlık olarak kesildi. Aksi takdirde, yüksek bant genişliğine sahip video oynatma tamamen sorunsuz geçti. Harici ses girişi de başlangıçta çalışmadı, ancak daha sonra yeniden denemede çalıştı. CalDigit'in TS3 Plus'ı yük altında zar zor ısındı.

Test ettiğimiz diğer Thunderbolt yuvaları

Thunderbolt yuvası seçenekleriniz, önerdiklerimizin çok ötesine geçiyor. Hublar, farklı bağlantı noktası türlerini ve farklı form faktörlerini karıştırır ve eşleştirir. Özel ihtiyaçlarınıza uygun bir seçenek bulmak için derecelendirmelerimize, fiyatlarımıza ve her birinin tuhaf yönlerine dikkat edin.

CalDigit Thunderbolt 3 Mini Dock (Çift HDMI 2.0) (TB3-MiniDock-HM)

Thunderbolt 3 Mini Dock (Çift HDMI 2.0)

CalDigit Thunderbolt 3 Mini Dock (Dual HDMI 2.), kutudan çıkar çıkmaz, amaca yönelik olarak üretilmiş, veri yolu ile çalışan Thunderbolt dock için ideal görünüyor: oldukça ucuz, sadece ihtiyacınız olan bağlantı noktaları ve başka pek bir şey yok.

İncelediğimiz sürüm gigabit ethernet, bir çift USB Type-A bağlantı noktası (USB 3 ve USB 2) ve iki HDMI 2.0 bağlantı noktasıyla birlikte gelir. Kısa bir 5,3 inç Thunderbolt 3 kablosu, veri yolundan güç alan TB3-MiniDock-HM'yi dizüstü bilgisayarınıza bağlar. Unutmayın, "otobüsle çalışan" bir şarj tuğlasına ihtiyacınız olmadığı ve yerden tasarruf ettiğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, test dizüstü bilgisayarımız, güç kablosunun gevşediğini keşfedene kadar, her iki ekranda da görsel hatalar ve dizüstü bilgisayarın USB sürücülerini okuyamaması veya bir USB fareye bağlanamaması da dahil olmak üzere beklenmedik bir şekilde hataları bildirmeye başladı. CalDigit, dizüstü bilgisayarımızın Mini Dock'un uygun şekilde çalışması için gereken 15W gücü sağlayamaması olarak sorunu teşhis etti. (Mini Dock bir şarj bağlantı noktası içermez ve diğer kullanıcıların USB-A sorunundan şikayet ettiğini gördük.) Mini Dock, dizüstü bilgisayarın şarj cihazını taktığımızda tekrar çalıştı, ancak daha sonra harici bir USB sürücüsünü tanıyamadı. USB-C güç ölçer ile yaptığımız testlere göre, yeterli güç sürekli olarak USB-A bağlantı noktalarından geçmiyor gibi görünüyor. Bağlantı birimini Thunderbolt ile çalışan ikinci bir dizüstü bilgisayarda test ettik ve aynı sonucu aldık.

Performans açısından Thunderbolt 3 Mini Dock, iki 4K / 60Hz test videomuza çok sayıda kare düşmesine rağmen iyi performans gösterdi. Isı asla sorun olmadı.

Thunderbolt dock satın alma kılavuzu

thunderbolt dizüstü bilgisayarlar bir yanlış bir doğru Mark Hachman / IDG

Her ikisi de USB-C bağlantı noktalarına ve şimşek sembollerine sahip iki dizüstü bilgisayar. Hangi dizüstü bilgisayar Thunderbolt'u sunuyor? En iyisi, söylemesi zor olsa da. Üretim şartnamelerine danışmak en güvenli seçeneğinizdir.

Bir Thunderbolt yuvasının sizin için doğru olup olmadığı konusunda kararsızsanız, aşağıdaki soruların yanıtlarını bilmek size yardımcı olabilir.

Dizüstü bilgisayarımda Thunderbolt olup olmadığını nasıl anlarım?

Kısa cevap: Emin olmak için dizüstü bilgisayarın yayınlanan özelliklerine bakın. Thunderbolt, USB-C bağlantı noktasından ayırt edilemez görünecektir. Başka bir deyişle, tüm Thunderbolt bağlantı noktaları USB-C'dir, ancak tüm USB-C bağlantı noktaları Thunderbolt donanımlı değildir.

Thunderbolt bağlantı noktaları onları tanımlamak için küçük şimşek simgesini olması gerekiyor. Ancak bazı dizüstü bilgisayar üreticileri, Thunderbolt için değil , telefonunuzu şarj etmek için bir USB-C bağlantı noktasının kullanılabileceğini belirtmek için benzer bir şimşek işareti kullanır. Karışıklığa ek olarak, "Thunderbolt uyumlu" olarak pazarlanan USB-C hub'larını da görebilirsiniz. Bu doğru. Thunderbolt yuvasını Thunderbolt olmayan, genel bir USB-C bağlantı noktasına takabilirsiniz. Ancak bağlantı noktasının sağladığı kullanılabilir bant genişliği ile sınırlı olacaktır, bu nedenle bu açıdan biraz aldatıcıdır.

Thunderbolt 3 uyumlu yuva Mark Hachman / IDG

Thunderbolt 3 "uyumlu" yuva gerçek bir Thunderbolt yuvası değil, bir USB-C hub'ıdır. Buradaki ipucu, 5 Gb / sn işlem hacmi.

Thunderbolt ne kadar hızlı?

Çoğu USB-C bağlantı noktası, verileri 10 Gbps'de aktaran ikinci nesil USB 3.1 veri aktarım standardı üzerine kurulmuştur. En yaygın standart olan Thunderbolt 3 bağlantı noktalarının çoğu, verileri 40 Gb / sn'de aktarır.

Oldukça nadir istisnalar vardır: Yeni bir USB 3.2 Gen 2X2 özelliği, iki 10 Gb / sn kanalı bir araya getirerek toplu bir 20 Gb / sn hub oluşturabilir. Ve Thunderbolt 3 donanımlı dizüstü bilgisayarların büyük çoğunluğu toplam 40 Gb / sn için dört PCIe şeridiyle tasarlanırken, bazı dizüstü bilgisayarlar yalnızca toplam 20 Gb / sn için iki PCIe şeridi ile birlikte gönderilir. (Örneğin bir Dell destek sayfası , dört şeritli ve iki şeritli dizüstü bilgisayarların ayrıntılarını verir.) Esasen, 60 Hz'de çalışan tek bir 4K monitör için 20 Gb / sn'lik bir bağlantı yeterli olmalı ve bağlı olanlar arasında diğer veri aktarımları için biraz ekstra bant genişliği olmalıdır çevre birimleri.

Thunderbolt 4 duyuruldu ve teknik özellikler Intel'in Tiger Lake yongaları ile gönderilen ilk dizüstü bilgisayarların bir parçası olacak. Thunderbolt 3 ile geriye dönük uyumlu olsa da, henüz Thunderbolt 4'e özgü herhangi bir bağlantı istasyonu görmedik.

yıldırım 3 kablosu Mark Hachman / IDG

Thunderbolt bağlantı istasyonlarının büyük çoğunluğu, bunun gibi bir Thunderbolt kablosu içermelidir, bu da onun Thunderbolt 3 için belirtildiğini gösterir.

Thunderbolt yuvasında bakılması gerekenler

Bağlantı noktaları, kablolar, çevre birimleri: Thunderbolt dock satın alırken göz önünde bulundurulması gereken üç önemli nokta bunlar.

Sahip olduğunuz veya satın almayı planladığınız çevre birimlerini düşünün. İki ekranı bağlamak için yalnızca bir çift HDMI bağlantı noktasına sahip temel bir Thunderbolt yuvası mı istiyorsunuz? SD kart yuvası önemli mi? Kaç tane USB Tip A çevre birimi bağlamayı planlıyorsunuz? Dizüstü bilgisayarınızı da şarj etmek için Thunderbolt kablosunu kullanmak ister misiniz? Bazı Thunderbolt hub'larında iki Thunderbolt bağlantı noktası bulunur: biri dizüstü bilgisayarla iletişim için, diğeri ise başka bir Thunderbolt yuvasını zincirleme bağlantı için veya alternatif olarak ek, planlanmamış G / Ç ihtiyaçları için bir USB-C hub. Bu aşırı olabilir veya olmayabilir.