Soyu tükenmiş Tazmanya kaplanı, Avustralya'nın vahşi doğasında görülmüş olabilir – CNET

gettyimages-51341979

Kesinlikle hayır. Tazmanya Kaplanı veya Thylacine, bilinen son hayvan 1936'da esaret altında öldüğünden beri görülmedi.

Torsten Blackwood

Tazmanya kaplanı veya thylacine, Avustralya folklorunda efsanevi bir yaratıktır. Son belgelenen hayvan – Benjamin – 1936'da esaret altında öldü, ancak o zamandan bu yana 85 yıl içinde Avustralya'nın güney kıyısındaki bir ada olan Tazmanya'da sürekli olarak kaplan görüldüğü bildirildi. İddialar yerel basında değişmeyen bir özellik, ancak tilasinin "belirsiz olmayan" kanıtlarını öne süren cesur, yeni bir bildiri var.

Avustralya Thylacine Awareness Group'un başkanı Neil Waters, Pazartesi günü YouTube'a yüklediği bir videoda, kuzeydoğu Tazmanya'da kurulan bir kamera tuzağında thylacine'i yeniden keşfettiğini iddia ediyor. Elinde bir kutu bira ile caddede yürürken "Ne olduklarını biliyorum ve birkaç bağımsız uzman tanık da biliyorum" diyor.

Waters, SD kartındaki görüntülere göz gezdirirken, yalnızca bir tilasin değil, bütün bir aile gördüğünü iddia ediyor. Videonun tamamını aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Waters, "İlk görüntünün anne olduğuna inanıyoruz, ikinci görüntünün bebek olduğunu biliyoruz çünkü çok küçük ve üçüncü görüntü … baba" diyor. Kanıt olarak sunduğu diğer özelliklerin yanı sıra, "Bebeğin çizgileri vardır" diye belirtiyor. Waters'a göre görüntüler Tazmanya Müzesi ve Sanat Galerisi'ne gönderildi.

Waters, videoda görüntüleri Tazmanya Müzesi ve Sanat Galerisi'nde (TMAG) bir thylacine uzmanı olan Nick Mooney'e teslim ettiğini belirtiyor. Waters, Mooney ve Tazmanya Müzesi ve Sanat Galerisi'ne ulaştık, ancak iddialarla ilgili henüz bir yanıt alamadık.

1936'dan beri doğrulanmış bir görüş olmadığından, en son iddiaları göründüğü gibi kabul etmek zor. Kaplanın sessiz ve yalnız bir yaratık olduğu biliniyordu, ancak 2021'de akıllı telefon kameralarının bolluğu ve saklanmak için gittikçe azalan yerlerle, kaplan bunca yıldır ne yapıyor? Waters videoda, grubun kaplanların üremekte olduğunu gösterdiğini iddia ediyor, ancak şimdi daha yoğun bir inceleme yapılıyor.

Tazmanya Hükümeti'nin Parklar, Su ve Çevre Bakanlığı, herhangi bir grubun muhtemelen akraba evliliğinden muzdarip olacağına ve uzun vadeli hayatta kalmanın savunulamaz hale geleceğine inanıyor. "Kalan birkaç birey olsa bile, bu kadar küçük bir popülasyonun, türün uzun vadede sürdürülebilir şekilde sürdürülmesine izin vermek için yeterli bir genetik çeşitliliği sürdürmesi olası değildir" diye yazıyor .

Melbourne Üniversitesi'nden keseli evrimsel biyolog Andrew Pask, "Hiç kimse bir videoya yeterince bakamaz ve bunun DNA kanıtı olmadan kesinlikle bir thylacine olduğunu söyleyemez" diyor. "Bir saç örneğine, bir dağılım örneğine, onu yedekleyebilecek bir şeye ihtiyacımız var."

Pask, Melbourne Üniversitesi'nde tilasinin genetik olarak kurtlara ve köpeklere nasıl benzediğini araştırıyor. "Orada benden daha fazla olduğuna kimse inanmak istemez, değil mi?" Pask gülüyor.

Ama bir Tazmanya kaplanı değilse, ne olabilir? Belki bir köpek, belki de bandicoot gibi başka bir vahşi yaratık. En iyi durum senaryosu, TMAG'nin çekimde olağandışı bir şey bulması ve ardından saç tuzakları ve saçılma örnekleri gibi daha fazla çalışmanın yaratığın varlığını doğrulamak için alınmasıdır.

Avustralya'da, yirmi yıldan fazla bir süredir soyu tükenmiş canlıları diriltmek için çağrılar yapıldı . 1999'da, paleontolog Michael Archer, Avustralya Müzesi'nin direktörlüğünü devraldı ve eski örneklerden ikonik keseli hayvanı klonlayabilecek bir projeye yaklaşık 57 milyon dolar taahhüt etti.