NFC Batı'daki Yeni Patron Seattle

mi

Kansas City Chiefs, Pittsburgh Steelers ve Baltimore Kuzgunları arasında Amerikan Futbolu Konferansı'nın üstünlüğü için yapılan çekişme, NFL yarı noktasına ulaşırken manşetlere hükmediyor ve bunun iyi bir nedeni var: Birleşik, Steelers ile 19-3. kalan son yenilmez takım.

Ulusal Futbol Konferansı, NFC Doğu'nun tamamen kaybeden takımlardan oluştuğu çok farklı bir tablo. Bununla birlikte, ülke genelinde NFC West ligin en rekabetçi bölümüdür ve buradaki üstünlük, nihayet ilk En Değerli Oyuncu Ödülü'nü kazanma yolunda ilerleyebilecek olan oyun kurucu Russell Wilson liderliğindeki Seattle Seahawks tarafından kesin bir şekilde ele geçirildi.

Pazar günü, savunma konferans şampiyonu San Francisco 49ers karşısında 37-27 galibiyetle Seahawks, franchise tarihinde ikinci kez 6-1'e yükseldi ve 2013'ten bu yana ilk kez, tek Super Bowl'larını kazandıkları sezon. Başlık. Seahawk'lar ligin en zorlu bölümünün tepesinde ve konferansın sınıfı olarak kendilerini kanıtladılar.

Altı Pro Bowls'a çıkmasına, Seahawk'ları dokuz yıllık kariyerinde yedi kez sezon sonrasına yönlendirmesine ve hiçbir maç kaçırmamasına rağmen, Wilson hiçbir zaman bir MVP Ödülü için yarışmadı.

Bu sezon farklı olabilir. Pazar günü yaptığı dört gol atışı, ona ligde birinci olmak üzere 26 yıl verdi, Patrick Mahomes'in 21'inin önünde ve Tom Brady'nin yedi maçta en çok geçme skoru rekorunun bir eksik. Wilson, oyun kurucu reytinginde lige liderlik ediyor, pas başına ayarlanan anahtar istatistiklerinde Mahomes'in hemen gerisinde ve tamamlama yüzdesi ve yarda geçme açısından ilk beşte yer alıyor. Yüzde 71.5 tamamlama oranı ve maç başına 307 yarda geçmesi kariyerinin zirvesi.

Wilson, 49ers'a karşı yaptığı geri tepme performansı hakkında "Sadece sallanmaya devam ediyorum" dedi.

Wilson, önceki sekiz sezonunda MVP Ödülü için tek bir oy bile almamıştı. Ancak 26 gol atışı, 1970'ten beri MVP olarak adlandırılan diğer 10 oyun kurucunun toplamından çok daha fazla.

Wilson tutarlı değilse de hiçbir şey olmadı. İlk olarak 92-42-1, mağlubiyetten sonra maçlarda 32-8. Geçen hafta Wilson'ın Arizona Cardinals'a üç kez müdahale ettiği sezonun ilk mağlubiyetinin ardından Seahawks, Pazar günü güçlü bir şekilde çıkmaya istekli görünüyordu. Wilson yeni favori geniş alıcısı DK Metcalf'ı erken ve sık sık buldu.

Metcalf, 46 yarda yakalayıp koştuğu ilk skorunda, onu ligin en iyi alıcılarından biri yapan hızı ve anlaşılmazlığını gösterdi. Sol tarafta topu yakaladıktan sonra, sahayı dilimledi, 49ers defans oyuncularını geçti, ardından sağ kenar çizgisinden aşağı ve bitiş bölgesine koştu.

Seahawks koçu Pete Carroll sertliğini seviyor. "Geçiş rotasında topu yakaladığında, onu yakalayamayacakları için çığlık atıyordum" dedi.

Metcalf'ın yılın altıncısı olan kaygan skoru , Instagram'da ikinci yıl alıcısı Baby Bron'u arayan LeBron James'ten de övgüler aldı. James, bir resmin başlığında "Biz farklı inşa ettik" yazdı.

Metcalf aslında çoğu alıcıdan farklıdır. 1,8 metre boyunda, hem uzun hem de hızlı. Pazar günü, 49'lu birkaç savunma arkası ondan sekti ve oyundaki ikinci golünü yakaladığında, son bölgede iki savunma oyuncusu üzerine örtüldü.

49ers'a gelince, belki de Super Bowl akşamdan kalmadır. Belki de acayip ya da başka türlü yaralanmalar onları yoldan çıkardı. Belki rakipleri onları çözmekte daha iyi hale geldi. Sebep ne olursa olsun, ekip geçen yıl NFC'ye hakim olanın bir kabuğu gibi görünüyor. 49ers, zorlu NFC West'te sadece son sıra için iyi olan 4-4'e düştü.

Takımlar arasındaki boşluk haftaya kadar büyüyor gibi görünüyor. Seattle, NFL'de maç başına en fazla yarda bırakan bir savunmayı dengeleyen ligde en üst sıralarda yer alan hücuma sahip. Geçen yıl olduğu gibi, 49ers hala cimri bir savunmaya sahip. Ancak sakatlıklar, geniş alıcı Deebo Samuel ve Pazar günkü maçtan diz sakatlığı ile ayrılan Raheem Mostert ve Tevin Coleman'ın geri koşmaları da dahil olmak üzere hücuma zarar verdi.

Seahawks, Pazar günü 49ers'ın koşu oyununu durdurdu ve ayak bileği sakatlığını ağırlaştıran oyun kurucu Jimmy Garoppolo ile ayağı sakatlanan George Kittle'ı yere serdi. 49ers ilk yarıda sadece 116 yarda başardı ve topu iki kez çevirdi. Sayılarının ve yarda mesafelerinin çoğu dördüncü çeyrekte, Garoppolo'nun yedeği Nick Mullens'in Seahawks'ı 23 sayı önde devralmasıyla geldi.

49ers, bu yıl üç galibiyet için bir araya gelen Giants, Jets ve New England Patriots'a dört galibiyetinden üçünün geldiği düzensiz bir sezon devam ediyor. Bir dizi yaralanma, 49 oyuncuların daha güçlü takımlara karşı rekabet etmesini zorlaştırdı. Savunmada, diğerleri arasında köşe bağı Richard Sherman, savunma yan hakemleri Nick Bosa, Dee Ford ve Solomon Thomas ve güvenlik Jaquiski Tartt eksik.

Koç Kyle Shanahan, yaralanmaların mazeret olmadığını söyledi. Pazar günü, "Grup olarak iyi oynadığımızı sanmıyorum" dedi. "Oyuncuları birçok kez özledik ve bu, oraya gidip iyi oynamamak için bir neden değil."

NFL bu sezon her konferansa bir playoff takımı daha eklerken, 49ers hiçbir şekilde sezon sonrası için avın dışında değil. Ancak geçen yıl çok başarılı bir sezon geçirdikleri için programları önceki yıllara göre daha zor. Sonraki dört maçları, birlikte 21-9 olan Green Bay Packers, New Orleans Saints, Los Angeles Rams ve Buffalo Bills'e karşı olacak.

Zor bir sezonda gümüş astara denk gelen bazı 49 oyuncu, Pazar yerine Perşembe günü Packers'la karşılaşmaktan mutlu olduklarını, böylece Seahawks'a karşı kaybettikleri mütevazı kayıpları üzerinde duracak zamanları olmayacağını söyledi.

Bekçi Kyle Juszczyk, “Bu takımda kesinlikle hala çok mücadele var” dedi.