Tottenham: Jose Mourinho gizli malzemesini Spurs'a ekledi – Jermaine Jenas

Günün karşılaşması

Tottenham patronu Jose Mourinho ile geçen hafta Zoom'da konuştum ve kıvılcımının geri döndüğü açıktı.

Bunu medya konferanslarında ve Instagram'daki paylaşımlarında da görebilirsiniz. Ekibi, her türlü nedenden dolayı şu anda iyi bir yerde ve bunu bildiğini söyleyebilirsin.

Elbette 57 yaşında Jose'nin mirası çoktan kuruldu. Sadece geçmiş performansına bakın – şimdiye kadar başardığı şey sayesinde şimdiye kadarki en büyük yöneticilerden biri olarak düşecek.

Ama şimdi Spurs ile farklı bir şey yaratma fırsatı yakaladı – bu, garip bir şekilde, neredeyse başka yerlerde yaptığı her şeyden daha fazlası olacak bir şey.

Demek istediğim, Tottenham ile Premier Lig'i kazandığını düşünebiliyor musunuz?

Bu gezegende, Spurs'a girip 18 ay içinde unvanı kazanmanın, bunu gerçekleştirmeyi bir kenara bırakmanın mümkün olduğunu bile düşünecek çok fazla yönetici yok.

Premier Lig tablosunun zirvesinin görüntüsü: 1st Tottenham, 2nd Liverpool, 3rd Chelsea, 4th Leicester 5th Southampton & 6th Everton
Tottenham, Ağustos 2014'ten beri ilk kez masanın başında ve 23 maçtan sonra eski Division One'ı yönettikleri Ocak 1985'ten bu yana bir kampanyada bu kadar zirvede değil.

Jose elbette kendi tarafının yarışmacı olduğunu kabul etmeyecek, ancak bu açıkça dişlerini sokabileceğini hissettiği bir şey.

Saha dışında, şimdi Londra'ya döndüğünde, Manchester'da olduğundan daha rahat olduğunu, otelde yaşadığını söyleyebilirsin.

Üzerinde istediği oyuncular var ve onlardan talep ettiği ruhu aşıladı.

Mauricio Pochettino'nun Spurs patronu olarak değiştirilmesinin üzerinden bir yıldan biraz fazla zaman geçti ve çoktan kutuyu yoldan aşağıya attı.

Yüzünde bir gülümseme olmasına şaşmamalı.

Tottenham 2-0 Man City: Jose Mourinho, Spurs'un şampiyonluk için savaşmadığını söylüyor

'Harika bir plan ama Jose onu daha iyi hale getirmeyi hedefliyor'

Poch'un Tottenham için yaptıklarını unutamayız çünkü onları Şampiyonlar Ligi müdavimi yaptı ve inanç seviyeleri açısından onları yepyeni bir stratosfere götürdü.

Yine de Mourinho, bir şekilde bu plana baktı ve 'bu harika ama daha iyi yapabilirim çünkü gizli içeriği biliyorum' dedi.

Bu gizli bileşen, kazanma arzusudur. Bu Tottenham oyuncularının hepsi çok iyi futbolcular, ancak soru 'onlar bunu korkunç bir şekilde elde etmek için yeterince başarı istiyorlar mı?'

Temel olarak, bunu Jose'nin yöntemiyle yapmaya istekli mi?

Öyle görünüyorlar ve onları ne kadar büyük sonuçlar alırsa, avucunun içinde o kadar çok olacaklar.

Bunun da ötesinde, Mourinho zor kararlar vermeye isteklidir. Dele Alli'yi gruptan çıkarmak kolay değildi, ancak gerekli olduğunu hissetti ve haklı olduğu kanıtlandı.

Jose Mourinho (solda) ve Dele Alli
Dele Alli, bu sezon sadece bir Premier Lig başlangıcı yaptı – açılış haftasonunda Everton'a yenilerek. İlk yarı devre dışı bırakıldı ve o zamandan beri ligde sadece 21 dakika oynadı, 4 Ekim'de Manchester United'ı 6-1 galibiyetinde yedek olarak oynadı.

Ocak ayında Christian Eriksen'i satmakla da aynıydı. Amazon belgeselinde Mourinho'nun bu fikre pek hevesli olmadığını söyleyebilirsin, ama bunun nasıl sonuçlandığına bir bakın.

Spurs, Danimarkalı orta saha oyuncusunu özlemiyor gibi görünürken, Eriksen 'ne yaptım?' Diye uzaktan izliyor olmalı. çünkü Mourinho, eski takım arkadaşlarının çoğundan en iyisini alıyor.

Jose'ye bunu – ekibinde nasıl bu kadar çok lideri olduğu hakkında – sorduğumda, onlara onları yaratan, hatta onları tanımlayan kişi gibi bakmadığını söyledi.

Onun felsefesi daha çok 'liderlerin bana kim olduklarını göstermesidir'. Bunun hemen gerçekleşmesi de gerekmez ve Fransa orta saha oyuncusu Tanguy Ndombele bunun harika bir örneği.

'Oyuncular kendi işlerini yaparsa, Jose için oynamazlar'

Tanguy Ndombele
Tanguy Ndombele, Temmuz 2019'da Lyon'dan 53.8 milyon sterline katıldığında Tottenham'ın rekor anlaşmasıydı, ancak Mourinho o yılın Kasım ayında görevi devraldığında ve o sezon sadece beş Premier Lig başlangıcı yaptığında gözden düştü. 2020-21'de dokuz lig maçından yedisine başladı bile

Mourinho'nun Eric Dier ve Pierre-Emile Hojbjerg gibi oyuncuları sevmesinin bir nedeni var çünkü ona her hafta en az 7/10 veriyorlar.

Ama diğerlerinin çoğu güvenilir olmanın ötesinde, özeller – tabii ki Harry Kane ve Son Heung-min gibi.

Ndombele bu parantezdeki bir diğeridir. 2018'de Lyon için Manchester City'ye karşı oynamasını izledim ve teknik yeteneği, zeki pasları ve fiziksel gücü ile her zaman en iyilerden biri olma potansiyeline sahipti, Mourinho'nun istediği şeye alışmak için zaman ayırdı.

Jose Mourinho'nun Spurs'teki Premier Lig performansı
Mourinho'nun Tottenham'dan sorumlu ilk maçı 23 Kasım 2019'da West Ham karşısında 3-2'lik bir galibiyetti. O zamandan beri sadece Liverpool (35 maçtan 85 puan) ve Manchester City (34 maçtan 68 puan) Spurs'tan daha fazla puan topladı.

Sanırım Mourinho bir kulübe girdiğinde oyunculara bir çerçeve veriyor ve 'istediğim şey bu. Eğer yaparsan, daha iyi olacaksın. Kendi işini yapmak istiyorsan, benim için oynamayacaksın.

Bu, geçen sezon Ndombele ile bozuldu, bu yüzden takımın içinde ve dışında idi, ancak şimdi kendini uyguluyor ve Mourinho'nun istediğini tam olarak yapıyor.

Şimdi o bir başlangıç, hafta içi hafta sonu ve Cumartesi günü City'ye karşı ilk saatte Tottenham'ın oyun planının kilit bileşeniydi.

Daniel Levy neden de övgüyü hak ediyor?

Bu Spurs takımının her alanı şu anda iyi çalışıyor, ancak sezonun ilk maçında durum böyle değildi, Everton tarafından hayal kırıklığı yaratan bir yenilgi.

O aşamada, bir Tottenham şampiyonluk teklifi düşünmüyordum. Aslında takımın hangi yöne gittiğini yüksek sesle merak ettim .

Ancak bu seferin etrafındaki benzersiz koşulların ve bazı takımların sezon öncesinde sahip olduğu çok daha kısa hazırlık süresinin etkilerini gerçekten anlamadım.

Benim gibi dışarıdan bakan biri bunu gerçekten etkileyemezdi, bu da koçların takımlarının nerede olduğunu anlamalarının çok ilerisinde.

Eminim Jose, Everton maçından önce takımının hazır olmadığını biliyordu.

Şimdi onlara baktığınızda, neler yapabileceklerini görebiliyorsunuz, şimdi hızlanabilecekler ve ihtiyaç duyacakları kadro derinliğine sahip oldukları anlaşılıyor.

Tottenham başkanı Daniel Levy, biraz baskı altına girdiği bir büyünün ardından, biraz övgüyü hak ettiği yerdir.

NFL sahası, konser alanı ve şimdi de hastane – Tottenham Hotspur'un stadyumu hepsini yapıyor

Muhtemelen Avrupa'nın en iyi futbol stadyumunu inşa etmeyi başardı, ardından Mourinho'da dünyanın en iyi yöneticilerinden birini satın aldı.

Üstelik, her pozisyonda sahip olduğu denge ve destekle Premier Lig boyunca kıskanılacak bir kadro kurdu. Deneyim, gençlik, hız ve güç karışımı var. Oh, ayrıca birinci sınıf bir ileri hat.

Sırada ne var? Herkes kocaman bir aya hazır olmalı

29 Kasım Pazar Chelsea (a)
6 Aralık Pazar Arsenal (h)
13 Aralık Pazar Kristal Saray (a)
16 Aralık Çarşamba Liverpool (bir)
20 Aralık Pazar Leicester (h)

Spurs, Premier Lig'de kendilerini çok iyi bir konuma soktular, şimdi bunu sürdürmeleri gerekiyor.

Sorunlarından biri, oyunlarının yoğun ve hızlı gelmesi, özellikle de Avrupa'da oldukları için ve her birinin bir meydan okuma sunması.

Pazar günü Chelsea oynadıktan sonra Spurs, önümüzdeki birkaç hafta içinde yoğunluk seviyeleri açısından çok spesifik olan oyunlarda Arsenal, Liverpool ve Leicester ile karşı karşıya gelecek.

Burası Tottenham'ın kadro derinliği ve herkesin aldığı oyun zamanı çok önemli olacak.

Taraftarlar bunu görmekten hoşlanmayabilir, ancak Mourinho'nun bazı oyuncuları farklı zamanlarda dinlendirmesi gerekeceğini düşünüyorum. Harry bir lig maçı için kenara çekilmek zorunda olabilir – şimdiye kadar her birine başladı – ve bir başkası içeri girer.

Mourinho'nun Tottenham'ın Avrupa Ligi kampanyasının öneminden bahsettiğini biliyorum ve Liverpool'la karşılaşmadan birkaç gün önce ligde Crystal Palace'ı bir kenara atacaklarını da varsayamazlar.

Ama bu maçlarda en iyi oyuncularını nasıl oynadığını bilmiyorum ve hala tüm büyük maçlarda en iyi oyuncuları var.

Önümüzdeki ay karşılaştıkları sadece fiziksel bir zorluk değil, aynı zamanda zihinsel bir zorluk – ve bu daha da yoğun olacak Noel dönemine gelmeden önce.

Az önce bahsettiğim tüm maçları kazanmak zorunda bile değiller çünkü bu sezon herkes için gidişatına göre, gerçekten büyük bir pozitif, herhangi bir ciddi sakatlıktan kaçınmak olabilir.

Ancak, ideal olarak ivmelerini korumaya çalışacakları ve bunun gerçekleşmesi için kenar oyuncuların hazır olması gerekiyor – sadece oynamaya değil, aynı zamanda ağırlıklarını da çekmeye hazır.

Mourinho , Ekim sonunda oyuncuları Royal Antwerp'e karşı dinlendirdikten ve tarafının kötü oynayıp mağlup olmasından sonra yorumlarıyla ilgili bir mesaj göndermişti .

Bunu ne zaman yapsa, gelen oyuncuların doğru zihniyete sahip olması ve ona neden düzenli olarak başlamaları gerektiğini göstermesi gerekiyor.

Ancak işe yarıyor, Spurs'un bunu doğru yapması önemlidir. Hata payı çok küçük ve bu dönem sezonun geri kalanını belirleyebilir – nerede bitecekleri, bir kupa alıp almayacakları ve hangisi.

J ermaine Jenas, BBC Sport'tan Chris Bevan ile konuşuyordu.

FA Kupası afişi

FA Kupası altbilgisi