Windows 10'un Başlat menüsünde beklenmeyen Office web uygulamalarının bir hata olduğu söyleniyor

Microsoft'un Office uygulamalarının Başlat menünüzde web uygulamaları olarak göründüğünü görüyorsanız, muhtemelen neden orada olduklarını merak ediyorsunuzdur. Cevap, onlar değil – ve Microsoft sorunla ilgileniyor.

Geçen hafta, Windows Insiders , Microsoft Office uygulamalarının sürümlerinin Başlat menüsünde Aşamalı Web Uygulamaları veya PWA olarak görünmeye başladığını bildirmeye başladı . Ancak diğer kullanıcılar, hafta sonu PWA'ların Başlat menülerine de girdiğinden şikayet etmeye başladı ve bunlar Insider beta programının bir parçası değildiler. Peki ne oldu?

Anladığımız kadarıyla, sabitlenmiş Office PWA'ları bir hatanın sonucuydu. Sonuç olarak, Başlat menünüzde görünen herhangi bir Office PWA'sına sağ tıklarsanız, bunları güvenle kaldırabilirsiniz.

Ne yanlış gitti

Şirkete yakın bir kaynak, ilk olarak Ocak ayında piyasaya sürülen yeni Edge tarayıcısına geçişin bir parçası olarak Office PWA'larının eklenmesini açıklıyor. Kullanıcılar hafta sonu yeni Office PWA'larının Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesinin bir parçası olarak kurulduğundan şikayet etmeye başlamıştı – ki bu, en son özellik sürümünün yeni Edge tarayıcısını eklediği düşünüldüğünde, doğru gibi görünüyor.

Hem eski hem de yeni Edge tarayıcısının özelliklerinden biri, belirli web sayfalarının kısayol olarak Başlat menüsüne ve Görev Çubuğuna sabitlenebilmesidir. Yeni Edge, site izin veriyorsa, bu siteleri Progresif Web Uygulamaları olarak işaretlemek için genişletilmiş destek sunar. Word'ü bir tarayıcıda çalıştırmak ve onu bir PWA olarak çalıştırmak hemen hemen aynı şeydir, birkaç küçük, ancak önemli farklar vardır. Birincisi, bir PWA, Web uygulamasının bir Web sayfası gibi görünmesini sağlayan adres çubuğunu, sekmeleri ve diğer bileşenleri kaldıracaktır. İkinci ve daha da önemlisi, bir PWA, Başlat menüsünde bir "uygulama" olarak kaydedilebilir.

Office'in (veya şimdiki adıyla Microsoft 365'in) yüklü olmadığı bir bilgisayarda, Microsoft Word, Excel ve PowerPoint'in çevrimiçi sürümlerine otomatik olarak kısayollar eklerdi. Ancak hata, kısayolların bu Office Web uygulamalarına otomatik olarak yüklenmesini bunun yerine Office PWA'larını yükleme isteği olarak tercüme etti .

Microsoft, yeni bilgisayarların bir parçası olarak Başlat menüsünde Office Web uygulamalarına kısayollar eklemeyi planlıyor. Ancak Microsoft, PWA olarak sonuçlanmayacağından emin olana kadar, uygulamayı duraklatmayı planlıyor.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.