WandaVision 6. bölüm özeti: Disney Plus Marvel şovu 90'larda ürkütücü oluyor – CNET

ekran görüntüsü-2021-02-12-at-12-59-53.png

Vision onaylıyor ve bu benim için yeterince iyi.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

WandaVision , geçen haftaki epik taksitin son anlarında Marvel Sinematik Evreni'ni tamamen açtı , bu yüzden 6. bölümün Disney Plus'ı vurması için uzun bir bekleyiş gibi geldi. Bölüm, Wanda ( Elizabeth Olsen ) ve Vision ( Paul Bettany ) en beklenmedik bir ziyaretçi aldıktan sonra bizi Westview sitcom kasabasına geri döndürüyor: rahmetli kardeşi Pietro, ancak X-Men evreninden bir versiyon ( Evan Peters ).

Westview büyüsünün dışında, SWORD ajanı Monica Rambeau ( Teyonah Parris ), astrofizikçi Darcy Lewis ( Kat Dennings ) ve FBI görevlisi Jimmy Woo ( Randall Park ), içeri nasıl geri dönüleceği konusunda yoğun bir şekilde entrika çeviriyorlar .

90'lar temalı bu güzel bölüme dalalım, ancak buradan sonra ürkütücü SPOILER'lara dikkat edin.

Marvel Stüdyoları

X-Men çeşidinden Pietro

Pietro, erkek-çocuk amca rolüne güzel bir şekilde girdi, ancak Fox X-Men evreninin (ayrı bir gerçeklik) yüzüne uyan hatıralarından ziyade MCU Pietro'nun ( Aaron Taylor-Johnson ) anılarına sahip görünüyor. .

"Detaylar belirsiz, adamım. Sebepsiz yere sokakta bir salak gibi vuruldum ve bir sonraki şey, beni aradığını duydum. Bana ihtiyacın olduğunu biliyordum," dedi Wanda'ya benzer şekilde kafası karıştı. Pietro'nun yeni görünümü.

Avengers: Age of Ultron'da , Ultron bir mermi yağmuru atarken Hawkeye'nin (henüz bir çocuğu kurtarmış olan) önünde koşarak kendini feda ettiğini açıkça hatırlamıyor. Wanda daha sonra kısaca, 4. bölümde Vision ile yaptığı gibi, MCU Pietro tarafından sürdürülen ölümcül yaralarla birlikte bir X-Men Pietro parıltısı görüyor.

Bu bir gerçeklik anı mıydı yoksa travmasının bir yansıması mıydı? Pietro bariyerin dışına çıkarsa ne olur? X-Men evreniyle ilgili anıları geri mi gelecek, yoksa MCU Pietro'ya dönüp ölecek mi? İlki daha olası görünüyor – Wanda (veya gerçekten kontrol kimde ise) muhtemelen Pietro'yu X-Men evreninden getirdi ve ona MCU Pietro'nun anılarını verdi.

ekran görüntüsü-2021-02-12-at-13-13-39.png

Yine yaptılar.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Ayrıca Wanda'nın Pietro'ya olan düşkünlüğünün sınırları da olmadığını görüyoruz. Vison'un "iki kez ölemez" diye sertçe söylediğinde, onu güçleriyle uzaklaştırır. Bu konuda Wanda ile birlikteyim, aptal olma Pietro.

Wanda Westview'i nasıl yaptı?

Pietro ayrıca Westview'in Wanda'nın kurgusu olduğunun farkında ve görünüşe göre buna çok yakışıyor. Cadılar Bayramı kandırmacaları için gösterilen tüm çocukları nerede sakladığını merak ediyor – bu bölümden önce Tommy ve Billy dışında hiç çocuk görmedik – ama çabucak geçip gidiyor. Ancak Wanda, Westview'in bu versiyonunu nasıl yarattığını bilmiyor.

"Sadece tamamen yalnız hissettiğimi hatırlıyorum. Boş, ben sadece …" diyor. "Sonsuz hiçlik."

Görünüşe göre biraz yardım almış gibi görünüyor, belki de şüpheli Agnes'den ( Kathryn Hahn )?

ekran görüntüsü-2021-02-12-at-13-03-43.png

Erkek ve kız kardeş, çizgi roman tarzı.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Kostümler

Seni bilmiyorum, ama kesinlikle çizgi roman filmlerinin yıllar boyunca orijinal kostümlerden ne kadar uzaklaştığı konusunda sızlanıyordum, ama bu bölümde Cadılar Bayramı teması, kıyafetler üzerinde tam bir çizgi roman doğruluğu için kullanılıyor. Ve güzeller.

Wanda, onun Sokovalı bir falcı kılığına girdiğini, Vision ise Meksikalı bir güreşçi olduğunu söylüyor. Pietro, Quicksilver kıyafeti için bir neden belirtmez, Tommy ve Billy de (komik kod adları Speed ve Wiccan'dir). Agnes, büyülü doğasına işaret edebilecek basit bir cadı kostümü giymiş.

Kasabanın kenarındaki cadı

Görünüşe göre Wanda, geçen bölümdeki kavgalarından sonra Vision'a daha fazla yetki veriyor – erkenden, "Yapmamalısın …" demeye başlar ve kendini keser. Ayrıca Cadılar Bayramı eğlencesi için aileye katılmak yerine kendi başına dışarı çıkmasına izin veriyor.

Vision, Wanda'dan uzaklaştıkça, kasaba halkının döngülere girdiğini ya da sadece hareketsiz durduğunu – belki de etkisinin sınırını ima ederken bulur. Bir kadının yüzünde bir yırtık var, bu da gerçek, travmatize olmuş benliğinin yüzeye yakın olduğunu gösteriyor. Bu oldukça korkunç.

ekran görüntüsü-2021-02-12-at-13-05-05.png

Kötü adam mı yoksa kurban mı?

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Vision, Agnes'in arabasında oturduğunu ve görünüşte kaybolduğunu keşfeder. Onu "uyandırdığında" ona İntikamcı olarak atıfta bulunur, ona öldüğünü söyler ve Wanda'nın şehirden ayrılmalarına izin vermeyeceğini söyler.

Vision "rolüne" devam etmeden önce çılgınca gülerek "Her şey kayboldu" diyor.

Bu delice şüpheli – Agnes numara mı yapıyor? Görünüşe göre kolayca uyanıyor ve Vision'a bir sürü rahatsız edici bilgi döküyor, belki de onu bariyerin dışına çıkmaya zorlamak için. Ve ne kayboldu? Daha büyük bir planın ipucu gibi geliyor ama onun beyni mi yoksa kukla mı olduğu belli değil.

ekran görüntüsü-2021-02-12-at-13-04-10.png

Tommy ve Billy hemen hemen Speed ve Wiccan olurlar.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Süper güçlü erkekler

Tommy ve Billy, bu bölümde çizgi roman meslektaşlarıyla yakınlaşır, Tommy amcası Pietro gibi süper hız kazanırken, Billy de annesine benzer büyülü yetenekler sergiler. Tommy aynı zamanda havalı bir baş belasıdır, ancak Billy'nin çok daha güçlü olduğu açıktır – Tommy'yi izinde durdurur ve Vision'ın başının dertte olduğunu hissedebilir.

Wanda, kasabanın kenarında ve altıgen bariyerin hemen yanında bulunan "Ellis Caddesi'ni geçmemeleri" için onlara yalvarıyor. Kesinlikle olacaklar.

Genişleme

Meraklı ve gittikçe endişelenen bir Vision, Westview engelini aşar ve hemen ölmeye başlar. Avengers: Infinity War'da Thanos'un Mind Stone'u kafasından çıkardıktan sonra geride kalan ceset yerine, Wanda KILIÇ tesisine girip vücudunu çaldığında bulunduğu forma geri dönüyor gibi görünüyor.

ekran görüntüsü-2021-02-12-at-13-05-48.png

Westview dışında vizyon pek iyi gitmiyor.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Oğulları Billy tarafından Vision'ın durumu hakkında uyarıda bulunan Wanda, Westview sınırlarını genişleterek onu kurtarır. Bunu yaparken, aynı zamanda KILIÇ üssünü (sirk haline gelir), ajanları (Wanda'nın onları palyaço olarak gördüğü varsayılır) ve Darcy'yi (hangi rolü üstlendiğini görmüyoruz) tüketir.

Monica, Jimmy ve aptal suratlı SWORD yönetmeni Tyler Hayward ( Josh Stamberg ) bariyerin yeni sınırlarının güvenli bir şekilde dışındadır.

Pop kültürü kafa karışıklığı

Giriş, aslında bölümün 90'ların temasına uymayan klasik durum komedisi Malcolm in the Middle'a saygı duruşunda bulunuyor – 2000'den 2006'ya kadar Fox'ta yayınlandı. Aynı zamanda Agnes'in ikizlerle takıldığını gösteriyor ve o olduğunu ima ediyor. gerçek hedef.

"Dorkasaurus Rex" geri dönüşünde Tommy Minecraft bere giyiyor. Dünya yaratan oyun ilk olarak 2009'da halka açık olarak oynanabilir hale geldi ve resmi olarak 2011'de çıktı.

Westview tiyatrosunu oynayan filmler yıllar arayla gösterime girdi – The Parent Trap remake 1998'de çıktı, The Incredibles 2004'teydi . Ancak temaları bu şov için uygun – birincisi, ayrılmış ebeveynlerini yeniden bir araya getirmeye çalışan ikizlerle ilgili. ikincisi süper güçlere sahip bir aile hakkında (ve her ikisi de yeterince uygun bir şekilde Disney Plus'ta ).

Bu, Wanda'nın 90'lar ve 2000'lerdeki sivilceli pop kültürü bilgisine işaret ediyor olabilir veya belki de Vision ile çatışması ve Pietro'nun gelişiyle dikkati dağıldığı için devamlılık hataları yapıyor olabilir.

Reklam

Bu bölümün evren içi reklam molası – "Yo-Magic, hayatta kalanlar için atıştırmalık" süper rahatsız edici ve önceki reklamlar kadar doğrudan bir referans gibi görünmüyor.

Küçük bir ıssız adada açlıktan ölmekte olan bir çocuğun köpekbalığı ona sihir temalı bir yoğurt sunduğunu gösteriyor. Çocuk onu açamıyor ve hızla yaşlanıyor, geride sadece bir iskelet bırakıyor (bu bana Indiana Jones ve Son Haçlı Seferi'ndeki korkunç "Kötü seçti" sahnesini hatırlattı).

Gösteride gerçekte neler olup bittiğini ima ediyor olabilir. Bir avcı (Agnes?) Çaresiz bir kişiye (Wanda?) Sahte bir kurtuluş teklifiyle yaklaşır, ancak bu bir yanılsamadır. Bu durumda köpekbalığının ondan ne elde ettiği belli değil – belki çocuğun ruhu (Wanda'nın çocukları?).

ekran görüntüsü-2021-02-12-at-14-14-37.png

Darcy, Jimmy ve Monica yollarını ayırmak üzereler.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Monica'nın Gizemleri

Monica ve Jimmy, onu güvenli bir şekilde Westview'e geri götürecek bir gemi yaratan havacılık mühendisi arkadaşı ile tanışmak için yola çıktılar (perhaaaaaaps Reed Richards ?)

8-54e2-1

Monica Rambeau, 80'lerde giydiği çizgi roman kostümü ile.

Marvel çizgi romanları

Bununla birlikte Darcy, altılıktan iki kez geçmenin Monica'nın hücrelerini yeniden yazdığını ortaya çıkarır. Bunun onu nasıl değiştirdiği belli değil, ancak Monica'ya annesinin kanserini hatırlatıyor ve görünüşe göre şu anda bu konuda endişelenmek istemiyor. Ne olursa olsun Wanda'ya yardım etmeye kararlı çünkü kederine sempati duyuyor.

Çizgi romanlarda Monica, ekstra boyutlu enerjiler tarafından bombardımana tutulduktan sonra elektromanyetik spektrumdaki herhangi bir enerji biçimine dönüşebilme yeteneğini kazanıyor – ki bu da burada olanlara çok benziyor. Monica yıllar boyunca Captain Marvel, Spectrum ve Pulsar dahil olmak üzere birden fazla kod adı kullandı.

MCU Monica süper güçler kazanırsa, kendisine Photon diyeceğinden şüpheleniyorum – merhum annesinin pilot çağrı işareti ve Monica'nın komik kod adlarından biri.

Gözlemler ve WTF soruları

  • Hayward, Wanda'yı öldürmeye heveslidir, bu yüzden muhtemelen Vision'ın benzersiz vücudu üzerinde deneylere devam edebilir (Hex'in içindeki Vision'ın hareketlerini izliyor). Onunla ne yapıyorlardı?
  • Cevap, Hayward'ın son güvenlik duvarının ötesinde, Darcy, genişleyen büyücü tarafından tüketilmeden kısa bir süre önce Jimmy'ye e-posta gönderiyor.
  • Hayward'ın dosyasına Katarakt denir, ancak bu MCU'daki hiçbir şeye işaret etmez. Gerçek hayatta, göz merceğinde bulanık bir alanın oluşarak görmede azalmaya neden olduğu tıbbi bir durumdur . Wanda "ölü" Vision ve Pietro'nun yanıp söndüğünü gördüğünde, beyaz gözleri katarakta benziyor.
  • Tommy ve Wanda, belki de 2010 süper kahraman filmine dolaylı bir gönderme olan "Kıça-Tekme" terimini kullanıyor. Hem Aaron Taylor-Johnson hem de Evan Peters'ı içeriyordu.
  • Pietro'nun sol omzunda "Anne" yazan bir dövmesi var – bu Evan Peters'ın gerçek mürekkebi . Elverişli bir şekilde, onu yaklaşan MCU filmi Doctor Strange in the Multiverse of Madness'e (25 Mart 2022'de sinemalarda olacak ve bu gösterinin olaylarına doğrudan bağlanacak) bir referans olan "MoM" olarak okuyabiliriz.
  • KILIÇ pançoları Monica, Jimmy ve Darcy çok güzel ve ben bir tane istiyorum.
  • Bu bölüm bana 90'ların ve 2000'lerin komedi dizilerini ne kadar özlediğimi hatırlattı; nostalji düğmelerime beklediğimden daha fazla vurdu.

Önümüzdeki Cuma günü daha fazla Paskalya yumurtası ve gözlem için bize katılın, WandaVision 7. bölümü Disney Plus ile buluşacak.

CNET'den Caitlin Petrakovitz bu özete katkıda bulundu.