WandaVision 8. bölüm özeti: Marvel şovu Wanda'nın acı dolu geçmişine dalıyor – CNET

sok0430-108-comp-v001-20210113-r709-83560aac

Wanda ve Agatha, hafıza şeridinde bir yolculuğa çıkar.

Marvel Stüdyoları

WandaVision'ın durum komedisi formülü, Marvel Sinematik Evreni şovunun 8. bölümü Disney Plus'a inerken, Cuma günü güzel bir kaosa dönüştü. Görünüşe göre cadı Agatha Harkness ( Kathryn Hahn ), şimdiye kadar gördüğümüz tuhaflıkların neredeyse hepsinden sorumluydu ve Wanda Maximoff'u ( Elizabeth Olsen ) gülünç derecede ürkütücü bodrumunda sıkıştı.

Evin dışında, yeni süper güçlü SWORD ajanı Monica Rambeau ( Teyonah Parris ), X-Men evreninden geldiğinden beri Agatha'nın kontrolü altında görünen Pietro Maximoff ( Evan Peters ) ile karşı karşıya geldi. Ayrıca astrofizikçi Darcy Lewis ( Kat Dennings ), geçmişte unuttuğu Wanda'nın kocası Vision'ı ( Paul Bettany ) doldurdu ve eve dönüyor.

Bu şovun o kadar karmaşık olduğunu düşünmemiştim, ama öyle. Sondan bir önceki bölüme kaldık ve adı Önceki Bölüm'de. Dem SPOILERS zamanı.

Marvel Stüdyoları

Kızıl Cadı

Bütün bu bölüm temelde Agatha'nın gücü listelerin dışında olduğu için Wanda'nın tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Avenger'ın geçmişindeki önemli anlardan geçtikten ve oldukça kaba bir terapist olarak hareket ettikten sonra Agatha, Kaos büyüsünü kullandığını ve duymak istediğimiz şeyi söylemeden önce "kendiliğinden yaratma" yeteneğine sahip olduğunu fark eder.

"Ve bu seni Kızıl Cadı yapar."

ekran görüntüsü-2021-02-26-at-09-44-16.png ekran görüntüsü-2021-02-26-at-09-44-16.png

Agatha artık iyi gibi görünmüyor bile.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Bu daha önce MCU'da duyduğumuz bir isim değil, ancak 1964'te X-Men No. 4'te ilk kez göründüğünden beri kod adı.

Bölümde daha önce gördüklerimize bakıldığında, Wanda'nın bu büyüye dokunmak için bazı gizli yetenekleri varmış gibi görünüyor ve bu, Mind Stone tarafından geliştirildi. Agatha muhtemelen bu gücü kontrol etmek istiyor, ama ne amaçla?

Agatha ayrıca Wanda'nın sihirli bir şekilde yarattığı Billy ve Tommy çocuklarını tüyler ürpertici sihirli tasmalara sahip, ki bu gerçekten doğru değil.

ekran görüntüsü-2021-02-26-at-12-50-46.png ekran görüntüsü-2021-02-26-at-12-50-46.png

Vision'ın vücudu tekrar çevrimiçi ve oldukça çirkin görünüyor.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Doppelganger

Bir orta kredi sahnesinde, SWORD yönetmeni Tyler Hayward'ın ( Josh Stamberg ) Vision'ın vücuduna sahip olduğu ortaya çıktı. (Aptalca değerli Wakandan vibranyum ile yapılmış olan) sentezi yeniden etkinleştiremedi, ancak Westview'i çevreleyen kaos enerjisini emmek için bir drone kullandı. Bu enerji Vision'ı hayata geçiren Zihin Taşından türetildiği için bedeni tekrar çevrim içi hale getirir.

Westview'de gördüğümüz Vizyon, aslında Wanda tarafından yaratılan büyülü bir yapı oldu.

Agatha'nın geçmişi

Bölümün ilk geri dönüşü bizi 1693'te Salem, Massachusetts'e geri getiriyor (gerçek hayattaki Salem cadı davaları 1692-93'te gerçekleşti), Agatha'nın cenazesi onu yasak kara büyüden yararlanmakla suçlarken.

"Senin kurallarını çiğnemedim. Onlar sadece gücüme eğildiler," diye müthiş bir şekilde yanıtladı.

sok1360-108-comp-v005-20210128-r709-9398b223 sok1360-108-comp-v005-20210128-r709-9398b223

Agatha'nın epik bir geçmişi var.

Marvel Stüdyoları

Agatha'nın annesi Evanora (Kate Forbes) liderliğindeki cadılar meclisi onu bitirmeye hazırlanır. Güçlerini onlara çevirerek tüm cadıları kurumuş kabuğa çevirir. Agatha, önceki bölümlerin çoğunda giydiğini gördüğümüz annesinin broşunu da alıyor.

Süper kahraman filmlerinde enerji ışınları ve lazerlerle birbirlerini patlatan karakterlerden bıkmış olmama rağmen, Agatha'nın coveninde geri döndüğü mavi enerji önemli görünüyor. Büyüsü, kırmızı ve mavinin birleşimi olan mor enerji olarak kendini gösterir. Wanda'nın Kaos büyüsü kırmızı olduğu için, Agatha'nın kullanmak için başını belaya soktuğu yasak güç bu gibi görünüyor – Wanda ile aynı seviyede kullanamadı.

Fietro

Agatha, sahte Pietro'nun ( Evan Peters ) "kelimenin tam anlamıyla" kendisi olmadığını, sadece ona sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca bunun büyücülük olmadığını, bu yüzden orijinal MCU Pietro'nun yeni bir yüze sahip vücudu olmadığını belirtti.

Fietro'nun aslında X-Men evreninden olup olmadığı henüz belli değil. Çizgi romanlarda, Wanda'nın bir Nexus Varlığı statüsü – gücü olasılığı etkileyebilen ve zamanın akışını değiştirebilen biri – diğer gerçekliklere dokunabileceği anlamına geliyor. MCU Wanda ile durum buysa, Pietro'yu Fox X-Men gerçekliğinden (Peter olarak adlandırıldığı yer) çekebilirdi.

Ayrıca çizgi romanlarda, Nexus Varlıkları, yaklaşan Loki şovunda ve belki de önümüzdeki haftanın WandaVision sezon finalinde görünecek bir grup olan Zaman Değişimi Otoritesi tarafından izleniyor.

ekran görüntüsü-2021-02-26-at-14-13-34.png ekran görüntüsü-2021-02-26-at-14-13-34.png

Maximoff'lar, tüm dünyaları parçalanmadan dakikalar önce ne izleyeceklerine karar verirler.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Maximoff'lar evde

Wanda ve Pietro'nun ebeveynleri Iryna ve Olek (Ilana Kohanchi ve Daniyar) Sokovian evlerinde buluşuyoruz. Ve çocukların 10 yaşında olduğunu biliyoruz, bu 1999'da oldu. Onların TV gecesi – The Dick Van Dyke Show, 2. sezon, bölüm 21 – oldukça güzel görünüyor, ancak dışarıda korkunç bir savaş var ve kaçınılmazlık duygusu. aşikar.

Ebeveynler, Avengers: Age of Ultron'da ve 2. bölümdeki reklamda atıfta bulunulan bir olay olan bir patlamada öldürüldü. İkizler enkazın altına hapsolmuş, bip sesi çıkaran, patlamamış Stark Industries kabuğuna bakıyorlar. Genç Wanda bunun "kötü bir rüya" olduğunu mırıldanıyor ve uzanıyor.

Agatha, patlamayı durdurmak için bir olasılık altıgen kullandığını düşünüyor; bu, Wanda'nın ilk sihir kullanımı gibi görünüyor.

Şimdi oynatılıyor: Şunu izleyin: Mart 2021'de yayınlanacak yenilikler

2:09

Hail Hydra

Wanda'yı Hydra için gönüllü bir test konusu olarak görüyoruz ve Loki'nin asasını içeren bir odaya giriyoruz (Hydra, Avengers: Endgame'de bir an yeniden ele alınan ilk Avengers filminden sonra gizlice ele geçirildi) The Mind Stone – biri olan altı Sonsuzluk Taşı Thanos daha sonra tüm yaşamın yarısını yok etmek için kullanacak – varlığında asadan kendisini çıkarıyor.

Çizgi roman kostümü hakkında bir vizyon edinir, ancak bunun MCU için herhangi bir önemi olup olmadığı belirsizdir. Onu Cadılar Bayramı bölümünde benzer bir kıyafetle gördük ve Sokovyalı bir falcı olduğunu söyledi, ancak bilinçaltında bu anı hatırlıyor olabilirdi.

ekran görüntüsü-2021-02-26-at-09-46-37.png ekran görüntüsü-2021-02-26-at-09-46-37.png

Wanda, Scarlet Witch çizgi roman kostümü vizyonuna sahiptir.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Vahşi düşünce: Ya Wanda aslında çizgi roman karşılığını görüyor olsaydı? Bir Nexus varlığı olarak, çizgi roman Wanda'nın MCU benliğine ulaşması mümkündür.

Daha önce Zihin Taşı ile temasın ona ve Pietro'ya güçlerini verdiğini düşünmüştük, ancak Agatha bunun gizli yeteneklerini uyandırdığını veya güçlendirdiğini düşünüyor.

Sanki Wanda bir çeşit mutantmış gibi.

Hydra bilim adamları, Wanda taşa dokunduktan sonra ne olduğunu görmek için güvenlik kaydını oynatmaya çalıştıklarında, tıpkı Westview yayını kesildiğinde olduğu gibi, o anı eksik bulurlar.

ekran görüntüsü-2021-02-26-at-14-19-28.png ekran görüntüsü-2021-02-26-at-14-19-28.png

Her iyi çift gibi, Wanda ve Vision da Malcolm in the Middle'ı izlerken birbirlerine aşık oldular.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Vizyon etkisi

Wanda, Pietro'nun ölümünün yasını tutarken Age of Ultron'u takip eden dönemde Avengers bileşiminde Vision ile bir ana atlıyoruz. Vision, asla onun gibi bir kayıp hissetmediğini kabul ediyor, ancak empatisinin derinliğini ortaya koyuyor.

"Ama aşk sebat etmiyorsa keder nedir?" O sorar.

Affedersiniz, gözüme bir şey kaçtı. Bu, Wanda'nın duygusal rollercoaster'ında açıkça bir başka önemli nokta ve Thanos daha sonra Avengers: Infinity War'da Vision'ı öldürerek onu alçaltacaktı.

Hayward'ın entrikaları

Daha önce Wanda'nın KILIÇ karargahına girdiğini, Vision'ın cesedini çaldığını ve onu dirilterek isteklerine karşı geldiğini düşünmüştük. Geri dönüş, Hayward'ın başlangıçta Wanda'yı, Vision'ı parçalayan mühendislerinin şok edici görüntüsüne maruz bıraktığını ortaya koyuyor. Daha sonra Wanda'nın onu hayata döndürmesini önerdi, ancak o reddetti ve yeni ayrıldı – hiçbir hırsızlık ya da diriliş yok.

Hayward'ın sempati rutini de Monica'yı Westview'e göndermeden önce kullandığı sempati rutini ile oldukça benzer, çünkü o manipülatif bir pisliktir.

ekran görüntüsü-2021-02-26-at-12-34-41.png ekran görüntüsü-2021-02-26-at-12-34-41.png

Wanda, Vision'ı yeniden yaratır.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Westview yenilendi

Wanda, SWORD tesisini ziyaret ettikten sonra kendini oldukça kötü hissediyor ve Westview'e gidiyor. New Jersey şehrini sitcom'a girmeden önce ilk kez görüyoruz ve burası kapalı işyerlerinin ve tesislerin bakıma muhtaç hale geldiği üzücü bir yer – bu, Blip'in ekonomik etkisini ortaya çıkarabilir.

Bir evin temelleri olan bir araziyi (2800 Sherwood Drive) ziyaret eder ve bir tapu, kendisinin ve Vision'ın burada birlikte bir hayata başlamayı planladığını ortaya çıkarır – Thanos tarafından harap edilen bir plan.

"Yaşlanmak için", "V" imzalı şirin notu okur.

Kederden bunalmış, kasabayı 50'lerin sitcomu olarak yeniden yapıyor ve Vision büyülü enerjisinden yeniden doğuyor. Orta kredi sahnesinden Wanda, Hayward'ın ellerine oynamış gibi görünüyor.

ekran görüntüsü-2021-02-26-at-10-46-22.png ekran görüntüsü-2021-02-26-at-10-46-22.png

Maximoff'ların güzel bir sitcom kutusu var.

Marvel Stüdyoları / Ekran Görüntüsü Sean Keane / CNET

Sitcom cenneti

TV gecesi için diğer seçeneklerin neler olduğunu merak ediyorsanız, DVD kutusunda Who's the Boss?, The Addams Family, I Love Lucy, Bewitched, I Dream of Jeannie ve Malcolm in the Middle yer alıyor.

Ancak, Malcolm in the Middle 9 Ocak 2000'e kadar yayınlanmadı ve ilk DVD kutusu seti 2002'ye kadar çıkmadı, bu yüzden Maximoff'lar 1999'da alamazdı. Bu, zamanlamanın biraz olduğunu gösteriyor. MCU'da farklı veya Wanda'nın hafızası biraz güvenilmez (muhtemelen ikincisi, çünkü daha önce The Parent Trap ve The Incredibles'ın ne zaman çıktığını yanlış hatırladığı için).

Daha sonra, Wanda'nın Hydra koruma hücresinde The Brady Bunch'ı izliyor. Cindy Brady'nin bebeğine gerçek bir bebek gibi davrandığı ve kaybolduğu 1. sezon 7. bölüm gibi görünüyor. Bu, Billy ve Tommy ile olanları yansıtıyor.

Gözlemler ve WTF soruları

  • Mor Marvel Studios logosu süper havalı.
  • "Sadece runeleri atan cadı sihrini kullanabilir." Bu, daha sonra geri aranacağımız türden bir hat gibi görünüyor. Belki Wanda, Agatha ile ilgili durumu tersine çevirir?
  • Sanırım ağustosböceği Mephisto değildi .
  • Ve sonuçta reklamlardaki insanlar Wanda'nın ailesi değilmiş. Peki kim bunlar ?!
  • Bu, jeneriğinde "Lütfen Bekleyin" mesajı olmayan bölümdü.

Önümüzdeki Cuma günü daha fazla Paskalya yumurtası ve gözlem için bize katılın , WandaVision 9. bölümü Disney Plus ile buluşacak. Sezon finali, bu yüzden Westview'un renkli enerji ışınları ya da başka bir şeyle dengelenmesini bekleyin.

CNET'den Caitlin Petrakovitz bu özete katkıda bulundu.