Quake II RTX'i bir GeForce RTX 2080 Ti kart üzerinde çalıştırdık ve işte bu kadar hızlı

6 Haziran'da nihayet Nvidia'nın yeniden düzenlenmiş Quake II RTX sürümünü ücretsiz olarak alabileceksiniz. Ve oyunun ne kadar hızlı çalıştığını merak ediyorsanız, mümkün olan en eski okul yöntemiyle öğrendik.

Öncelikle, sizi yakalamak için Nvidia, iD'nin klasik 1997 nostaljik nişancı oyunu Quake II'yi aldı ve onu tam yol izlenen bir oluşturucu ile sevgiyle güncelledi. Bunu "hibrit ışın izleme destekli başka bir oyun" olarak görmezden gelseniz de, bu bundan çok daha fazlasıdır. Işın izleme donanım performansının bu kesişme noktasında, çoğu oyun ışın izlemeyi az miktarda kullanır ve bunu geleneksel tarama teknikleriyle birleştirir.

Bununla birlikte, Nvidia'nın Quake II RTX remaster, sahneyi oluşturmak için ışık ışınlarını fiziksel olarak izleyerek her şeyi işler . Modern bir oyunun karmaşıklığıyla böyle bir girişim mümkün değildir, ancak 1997'deki Quake II bunu ulaşılabilecek bir yere koyar.

Nvidia, Computex sırasında Quake II RTX'in piyasaya yakın bir sürümüyle oynama şansı verdi, bu yüzden RTX sürümünün aslına ne kadar yakın olduğunu görmeye karar verdik.

Güncelleme: Son sürüm videoda gösterilen demo dosya adını değiştirmiş gibi görünüyor, ancak Nvidia'nın bu sabah piyasaya sürdüğü ücretsiz sürümde test ettik ( buradan indirin ). Doğru bilgi için okumaya devam edin.

Anılar: Quake II'ye geri dönüyor

Quake II hakkında konuştuğumuzda, eski usul PC oyunlarından ve eski usul grafiklerden bahsediyoruz. 1997'de Matrox hâlâ oyundaydı, AMD henüz ATI'yi satın almamıştı ve hatta Nvidia'nın GeForce'u bile yoktu (o zamanki kartı Riva 128'di). Aslında, onlarca grafik şirketi o sırada hala rekabet halindeydi.

Sanki dünyanın nasıl bir zaman döngüsünde olduğunu kanıtlamak istercesine, Intel'in yaklaşan ayrık grafik kartı AGP arayüzünü kullanan i740 korkusuyla herkes botlarında titriyordu. Yatırımcılar, teknoloji analistleri ve basın arasındaki geleneksel görüş, Intel'in yanlış yapamayacağı ve kısa süre sonra ayrı grafik pazarını devralacağıydı.

1997'de, PC oyuncularının hepsi 3Dfx'in Voodoo kartını istedi (Voodoo2 kartı Quake II'den bir yıl sonra çıkacaktı).

Quake II RTX’in yerleşik karşılaştırması nasıl çalıştırılır? IDG

İşte, Quake II RTX'te bir kıyaslama ölçütü nasıl çalıştırdığınız, bunu 1997'de yaptığımız şekilde.

Quake II RTX, 1997 yöntemiyle nasıl karşılaştırılır?

Sadece eski sayaçlarını olasılıkla Quake II yerleşik bir hızla grafik kartlarını ölçmek için oyun kriter haline kriter, (terim GPU henüz icat edilmemişti) olduğunu hatırlayın. Harika olan, Nvidia'nın Quake II'yi yeniden düzenlemesinin 1997'deki orijinal timedemo'yu içermesi.

Çalıştırmak için oyun demosunu Nvidia'nın web sitesinden yükleyin . Ücretsiz sürüm üç seviye içerir, ancak Quake II yerleşik kıyaslamasını çalıştırabilmelidir. Oyunu, test etmek istediğiniz çözünürlük ve grafik kalitesi ayarları için yapılandırın, ardından şu tuş sırasını izleyin:

  1. Standart QWERTY klavyelerde tipik olarak sol üst köşede (işlev tuşu satırının altında) tilde (dalgalı çizgi) tuşuna basın.
  2. Timedemo 1 yazın
  3. Demo1 yazın

Bu komutlar Quake (off inşa edildi RTX sürümünü çalışmak işin onun Q2VKPT projesi için Christoph Schied yoluyla).

Quake II kopyanızın bugün nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, bunun yerine şunu yazmanız gerekebilir:

  1. timedemo 1
  2. demomap demo1.dm2

Alternatif bir demo haritası için bunun yerine demomap demo2.dm2 yazın.

Quake II şimdi kısa sahneyi yönetecek. Tilde tuşuna tekrar basmak, çalıştırmadan ortalama bir kare hızını gösterecektir.

Güncelleme : Bu sabah Nvidia tarafından yayınlanan son demo, demo haritasını atmış gibi görünüyor, ancak yine de önceden korunmuş karşılaştırmayı yazarak çalıştırabilirsiniz:

  1. timedemo 1
  2. demomap q2demo1.dm2

En Son Güncelleme: Demoyu çalıştırma komutu bir kez daha değişti. Konsolu aşağı çekmek için tekrar ~ tuşunu kullanın ve orijinal önceden korunmuş karşılaştırmayı şunu yazarak çalıştırın:

  1. timedemo 1
  2. demo q2demo1.dm2
ekran görüntüsü 006 ortam ayarı 3'te quake ii rtx rtx Nvidia

Peki ne kadar hızlı?

Quake II RTX'in henüz son hali olmayan bir sürümüne sahip bir GeForce RTX 2080 Ti'de , görsel kalite yüksek olarak ayarlanmış 1920×1080 çözünürlükte yaklaşık 97 fps gördük. Karşılaştırma için Quake II'de , GeForce GTX 1660 Ti GPU'lu bir Core i7-9750H dizüstü bilgisayarda OpenGL 3.2 oluşturucuyu kullanarak 8x anizotropik filtreleme ve çoklu örnekleme kapalıyken 1920×1080'e ayarlanan yaklaşık 419 fps gördük. Yamagi yamasını kullanarak önce Steam sürümünü yamalamamız gerekiyordu.

1.200 $ 'lık GeForce RTX 2080 Ti kartta 97 fps'nin altında kaldıysanız, burada neler olduğunu hatırlayın. Oyun, tamamen yol izlemeli bir oluşturucu uyguluyor ve çalıştırması hesaplama açısından pahalı. Bu, bugüne kadar sadece 3D filmlerde ve oldukça yakın zamanda kullanılan bir tekniktir.

Aynı zamanda bazı güzel efektler sağlar. Quake II RTX'teki cam pencereler ve su, orijinal versiyondan açıkça gece gündüz gibi görünüyor. Dolayısıyla, bir GeForce RTX 2080 Ti'de "yalnızca 97 fps" hakkında bilgi sahibi olacaksanız, Quake II RTX oyun oturumunun, tam uzunlukta bir animasyon filmden ve gerçek zamanlı olarak daha fazla ışın izlemeli kareyi kolayca oluşturacağını bilin ayrıca.

Quake II RTX'i çalıştırmayı planlıyorsanız, muhtemelen Game Ready GeForce sürücüleriyle de eşleştirmek isteyeceksiniz ( burada mevcuttur).

Yine 1997 gibi!

Bu nedenle, bunu günümüz oyunlarında ve donanımlarında ışın izleme durumuna yeni bir sıcak yaklaşım yaratmak için bir fırsat olarak kullanmak yerine, saati 22 yıl geriye sarın ve oyunun bu cevherini yükseltin.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.