David Alaba ve Bayern Münih için sırada ne var?

Pazar akşamı Herbert Hainer, Alman radyosuna bir bomba attı.

Bayern Münih başkanı, kamu yayıncısı Bayerischer Rundfunk'a kulübün David Alaba'ya yaptığı son sözleşme uzatma teklifini geri çektiğini söyledi. Bu hareket, Avusturyalı savunmacının kulüpteki geleceği konusunda ciddi şüphelere yol açtı.

Bayern başkanı, "Teklifi sona erdirmeye ve masadan kaldırmaya karar verdik. Bu, artık bir teklif olmadığı anlamına geliyor," dedi.

Yorumlar, sözleşmesi sezon sonunda sona eren Alaba'nın kulübün üçüncü uzatma teklifini reddetmesinden sonra geldi.

Bayern'in mükemmel bir gençlik ve deneyim karışımına sahip olduğunu düşünürsek, üçlü kazanan bir takımı parçalamak çılgınlık gibi görünüyor. Ancak Hainer ve kulüp açıkça bir tavır almaları gerektiğini hissettiler.

Uzatma dram

Anlaşmazlık, Bayern'in yönetiminin Alaba'nın ajanı Pini Zahavi'nin müzakere taktikleriyle hayal kırıklığına uğraması ile görünüşte paraya dönüşüyor. Hainer'in selefi Uli Hoeness'in Zahavi'yi Eylül ayında "para kapma piranha" olarak etiketlemesiyle görüşmeler aylardır devam ediyor.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Alaba, Bayern'in en yüksek maaşlı oyuncusu olmayı talep ettiği haberlerinin kulüp tarafından reddedilmediğini "hayal kırıklığına uğrattığını ve incindiğini" söyledi.

"Bu özel bir durum. Şimdilik işlerin nasıl gideceğini düşünemedim" dedi. "Bayern için oynamayı çok seviyorum. Bu takımın bir parçası olduğum için çok mutluyum."

Durum bir çıkmazsa, tek soru Bayern'in Ocak transfer döneminde Alaba için parayı geri almaya çalışıp çalışmayacağı veya sezon sonunda ücretsiz transfer yapmasına izin verip vermeyecekleridir.

David Alaba and Hansi Flick (Imago Images/Pool/Witters/Groothuis)

David Alaba, geçen sezon Hansi Flick'in planlarının merkezinde yer aldı.

Vazgeçilmez dişli

Alaba kulüpten ayrılırsa Bayern teknik direktörü Hansi Flick büyük bir hayal kırıklığına uğrayacak. Flick, geçen Kasım ayında Bayern'i dönüştürmeye başladığında, Avusturyalı onun başarısının merkezinde yer aldı.

Alaba, sallanan bir savunmayı sıralamak için dünyanın en iyi sol bekçilerinden birine güvenen Flick ile merkezi bir savunma rolüne itildi. Savunmacının vizyonu, tekniği ve liderlik nitelikleri onun alışılmadık bir rolde parladığını gördü.

Bu takım üzerindeki etkisi küçümsenemez. Joshua Kimmich, Thomas Müller ve Robert Lewandowski gibi yıldızların bariz etkisine sahip olmayabilir, ancak Bayern'in savunmasının geçen sezon en iyi durumuna dönmesinin ana nedeni o.

Kulübün olası ayrılışıyla nasıl başa çıkacağını görmek ilginç olacak.

Tut mu katlamak mı?

Flick ve sahada başarı için en iyi seçenek, bu terim Alaba'ya tutunmak ve ücretsiz bir transferle ayrılmasına izin vermek olacaktır. Ancak Bayern büyük ölçüde bir iş ve şüphesiz onu Ocak ayında satma ve bu parayı başka bir yere yeniden yatırma riskini değerlendirecekler.

Bundesliga Bayern München - Hertha BSC Süle Alaba Jubel (picture-alliance/dpa/M. Balk)

Niklas Süle (solda), kısa vadede David Alaba'nın ayakkabılarını doldurmaya yardımcı olabilir

Derhal değiştirme gerekli olmayabilir. Niklas Süle, Bayern'in savunmasının gelecekteki dayanağı ve Jerome Boateng'in geçen sezon yeniden dirilişi, son bir sefer için hala bu işi yapabileceğini gösteriyor.

Hem Benjamin Pavard hem de Lucas Hernandez, hiçbiri uzman olmasa da merkezi olarak kayabilir.

Bayern hemen para kazanmaya karar verirse paniğe kapılmayacak, ancak yine de takımın dengesini bozacaktır. Soyunma odasındaki popüler bir figür olan ayrılış, saha dışında da rahatsız edici olabilir.

Uzun vadeli miras

Bayern'in yakın zamanda Tanguy Nianzou ile sözleşme imzalaması için büyük umutları var, ancak Alaba ne zaman yola çıkarsa çıksın , yine de yerleşik bir yıldız için pazarda olacaklar.

En iyi oyuncularından birinin gitmesine izin verme istekleri, geçmiş transfer hedefi Dayot Upamecano gibi yeni kan getirme niyetlerini gösterebilir.

22 yaşındaki oyuncu, RB Leipzig'de Avrupa futbolunun en iyi savunucularından biri haline geldi. Yakın zamanda yeni bir sözleşme imzalamasına rağmen, ayrılması kaçınılmaz görünüyor.

Bayern ciddi bir miktar para akıtmaya istekli olursa, Upamecano'yu 25 yaşındaki Süle ile eşleştirerek yıllarca müthiş bir ortaklığa sahip olacaklardı.

David Alaba celebrates his goal during the German Cup final (Reuters/A. Hilse)

David Alaba, Temmuz'daki Almanya Kupası finalinde hedefini kutluyor

Acı veda

Alaba ne zaman veda ederse etsin, Bayern'in son on yılda yiğitlerinden biri için üzücü bir son olacak.

2008'de Avusturya Viyana'dan belirsizliklerden koparılan Alaba, 2011-12 sezonu için Bayern'in ilk takımına özenle girdi. Kulüpteki 11+ sezonu göz önüne alındığında, sadece 28 yaşında olduğuna inanmak zor.

Ancak Bayern her zaman mali konularda kararlı kaldı. Toni Kroos'u kulübün en çok kazandıran oyuncusu yapmak yerine 2014 yılında sattılar. Ayrıca 2006'da Michael Ballack'i ücretsiz transferde kaybettiler.

Alaba, Paul Breitner ve Bixente Lizarazu ile birlikte kulübün en büyük sol bekçilerinden biri olarak düşecek. İki kez üçlü kazanan Bayern'i muhtemelen en az bir kupa ve 400'den fazla maçla terk edecek.