Yakında oyun oynamak için 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı CPU'lara ihtiyacımız olacak mı? | Bir uzmana sorun

S: Bilgisayar yapımı için ortak CPU'lara ve gelecek yeni nesil konsolların özelliklerine baktığımda, kendimi merak ederken buldum: Oyun oynamak için yakında 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı CPU'lara ihtiyacımız olacak mı?

Hayır, yakın gelecekte değil. Eş zamanlı çoklu iş parçacığı ile yüksek çekirdek-sayımı işlemciler, şimdi AMD sayesinde daha yaygın olabilir, ama oyun henüz bugünün daha pahalı işlemcileri gerektirmez. Tek iş parçacıklı performans hala güçlü bir faktördür ve ayrıca oyun geliştirme yıllar alır. Yakında piyasaya sürülen oyunlar, geçmişin ortak donanımlarından etkilenmiştir.

Ortadan uzun vadeye, gelecekte daha fazla çekirdek ve iş parçacığı kullanan oyunlarda bir artış göreceğiz – artan sayıda zaten doğada var ve PC donanımı her yıl kendini aşmaya devam ediyor. Ancak yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı değişim yine de kademeli olacaktır.

Microsoft ve Sony'nin yaklaşmakta olan yeni nesil konsolları da ani ve dramatik bir sıçramayı önemli ölçüde teşvik etmeyecek. Özel 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı yongaları adaptasyon boyunca yardımcı olacaktır, ancak genel olarak konsollar tipik bir oyun bilgisayarından çok daha uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir. Bu işlemciler anında etki için değil, uzun vadeli yaşam için seçildi: Mevcut nesil yedi yıl dayandı, ondan önceki nesil ise sekiz yıl kaldı.

PlayStation 5 IDG / Hayden Dingman

Yeni nesil konsollar, oyun motorları tarafından daha fazla çekirdek kullanılmasını hızlandırabilir, ancak standart olarak buna doğru ani bir sıçramaya neden olmazlar.

Bu nedenle, günümüzün oyun bilgisayarı yapıları için, 4 iş parçacığı veya 4 çekirdekte maksimuma çıkan ucuz işlemcileri atlayın ve bunun yerine 4 çekirdekli, 8 iş parçacıklı bir işlemciyi temel olarak ele alın. Intel Core i3-10100 ve AMD Ryzen 3 3300X gibi seçenekler, sizi beş ila altı yıllık ortalama bilgisayar yükseltme döngüsünde yeterince görmelidir . (Ve bu sürenin ötesine geçerseniz, konsolların gelişim üzerindeki etkisine karşı korunmaya devam etmiş olursunuz – PS5 ve Xbox Series S veya X'te daha fazla oyunun eşzamanlı çoklu iş parçacığını devre dışı bırakarak daha yüksek saat hızlarına ulaşmasını bekliyoruz. PC için bağlantı noktaları, aynı işi üstlenmek için 8 iş parçacığına ihtiyacınız olacak.) AMD Ryzen 5 3600 veya Intel Core i5-10400 gibi 6 çekirdekli, 12 dişli bir parça sizi daha da rahat bir şekilde destekleyecektir. Büyük açık dünya oyunlarının hayranları için, gücünüz yetiyorsa buradan başlamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

8 çekirdekli, 16 diş parçalı bir yapı oluşturmaya gelince – onu diğer görevler için kullanacaksanız, devam edin! Bu ekstra ateş gücüne sahip olmanın kesinlikle yanlış bir tarafı yok. Oyun oynamak için yakında buna ihtiyacınız olmayacak.

Bilgisayarlar ve PC oluşturma hakkındaki sorularınızı ele aldığımız Uzmana Sor'a hoş geldiniz. Kendi yanma endişeniz mi var? Thefullnerd@pcworld.com adresinden bize bir e-posta gönderin.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.