Xbox Series X'e karşı oyun bilgisayarları: Dövüş!

Tamamen yeni bir oyun makinesi arayışında mısınız, yalnızca oyunla ilgileniyor musunuz ve paranız için olabildiğince fazla ham ateş gücü mü istiyorsunuz? O halde , 10 Kasım'da başlayacak olan 500 $ 'lık Xbox Series X'i düşünebilirsiniz. Microsoft'un yeni nesil konsolunun 500 $ fiyat etiketine yakın herhangi bir yerde X Serisi eşdeğeri bir PC oluşturmaya yaklaşmanızın hiçbir yolu yok. Denedik .

Ancak Xbox Series X ile oyun bilgisayarları arasındaki savaşta, sadece fiyatlandırmadan daha fazla düşünülmesi gereken çok şey var. Hadi kazalım.

Xbox Series X ve oyun bilgisayarı özellikleri: Microsoft'un katil değeri

Önce odadaki fil. Piyasaya sürüldükten sonraki ilk veya iki yıl boyunca, yeni oyun konsolları, benzer oyun bilgisayarlarından çok daha fazlasını sunma eğilimindedir ve Xbox Series X bir istisna değildir. Muhtemelen oyun sisteminizi utandırıyor ve nispeten önemsiz bir 500 $ karşılığında.

Microsoft'un konsolu, Radeon'un yeni “RDNA 2” GPU mimarisi kullanılarak oluşturulmuş sekiz “Zen 2” CPU çekirdeğine ve grafiklere sahip özel bir AMD çipi tarafından desteklenmektedir. Bu parçalar tek başına size eşdeğer bir bilgisayar için toplam 500 $ 'lık bir fiyatın çok üstüne çıkarır. Xbox'ın CPU'su, yaklaşık 300 dolara mal olan daha düşük saat hızına sahip, son nesil Ryzen 7 3700X ile karşılaştırılabilir. 40 RDNA 2 grafik hesaplama birimi, 1.815 MHz'de saat hızına sahiptir.

GPU'lara dönersek, 18 Kasım'da 579 dolara çıkacak RDNA 2 tabanlı Radeon RX 6800 grafik kartı , aynı saat hızında 60 CU içeriyor, bu nedenle Xbox Series X muhtemelen aşağı inme gibi bir şeyle kabaca eşit olacak. Radeon RX 6700. Microsoft'un konsolu, son nesil RTX 2080 ve 2080 Ti'nin beyzbol sahasında bir yerlerde performans gösteriyor ve erken raporlardan çıkıyor.

Çarpıcı hızlı bir PCIe 4.0 SSD ekleyin ve Blu-ray diskleri oynatma yeteneğini karıştırın ve Xbox Series X'in donanım değeri önerisi, eşdeğer bir oyun bilgisayarını tamamen yok eder – ve bu, siz kasaların maliyetlerini düşünmeye başlamadan bile önce, anakartlar ve ne değil. En uygun fiyatlı PCIe 4.0 SSD'lerin maliyeti 200 dolardır .

Sonuç olarak, bir Xbox Serisi X sınıfı bilgisayar oluşturmaya yönelik ilk girişimimiz yaklaşık 1.800 $ 'a mal oldu. Oof. Microsoft'un yeni nesil konsolunun meslektaşım Mark Hachman'ı bir oyun savaş istasyonuna yatırım yapmamaya ikna etmesinin bir nedeni var.

xbox serisi x s Microsoft

Microsoft'un Xbox Series X ve Series S.

Xbox Series X (ve daha uygun fiyatlı, daha az güçlü 300 $ 'lık Xbox Series S) ayrıca Windows bilgisayarlarda bulamayacağınız bazı temel özellikler sunar. Özellikle belirtmek gerekir ki, Hızlı Devam, birden çok oyunun oynanma durumunu sistemin belleğinde depolar ve neredeyse anında geri dönmenizi sağlar. Muhtemelen genel amaçlı bir bilgisayarda karşılaştırılabilir bir şey bulamayacaksınız.

Başka bir şık araç, HDR olmayan oyunlara sahte HDR uygulayarak pahalı yüksek dinamik aralıklı TV'nizden tam anlamıyla yararlanmanızı sağlar. Ve elbette, sadece koltuğunuza oturmanıza ve işten veya okuldan sonra oyun oynamanıza izin vermek için tasarlanmış bir kutunun özel odağı da göz ardı edilmemelidir. Bir Xbox'ta sürücü güncellemeleri veya Mavi Ölüm Ekranları ile uğraşmaktan endişelenmenize gerek yok.

PC avantajı

Tüm bunlar, PC'nin düşündüğünüz kadar büyük bir dezavantajı olmadığını söyledi.

Microsoft, hem Xbox hem de Windows'un sahibi olarak oyunlarınızın nerede oynarsanız oynayın, çalışır durumda olması için büyük yatırımlar yapıyor. Gears Tactics'i eski Xbox One'ınızda oynamak ister misiniz? Yeni Xbox Series X? Yeni, ancak biraz daha az yetenekli Xbox Series S? Oyun bilgisayarınız mı? Var. Xbox Live arkadaşlarınız, birçok oyundaki başarılarınız ve kayıtlarınızın yanı sıra sistemler arasında taşınacaktır.

Fantastik, Netflix benzeri Xbox Game Pass aboneliği platformlar arasında da çalışır ve Microsoft, Xbox Series X'in ultra hızlı Velocity Architecture depolamasının omurgası olan DirectStorage'ı, varsa oyun yükleme sürelerini ortadan kaldırmak için Windows 10 bilgisayarlara getirmek için çalışıyor. bir NVMe SSD kurulu. DirectX 12 Ultimate, X Serisi'nin yeteneklerinin merkezinde ışın izleme ve değişken oranlı gölgelendirme dahil olmak üzere PC'lerde de çalışır. (Cehennem, PC'de ortaya çıktılar!)

Daha da önemlisi, PC oyununu konsollardan daha iyi bir değer haline getiren tüm şeyler hala geçerlidir (yeni donanımın fiyatı bir yana). Bir Xbox satın almak sizi Microsoft'un kapalı ekosistemine kilitler. Ancak bilgisayarda Xbox Game Pass, Steam, Epic Games Store, Origin, GOG, Ubisoft Connect, Battle.net, Valorant veya League of Legends gibi çeşitli ısmarlama oyunlar ve daha fazlası arasında geçiş yapabilirsiniz. Ve bu kadar çok rekabetle, harika indirimlerle harika oyunlar bulacaksınız, hatta çeşitli vitrinler tarafından veriliyor – en önemlisi Epic'in haftalık bedava oyunu. Ve Microsoft, Xbox'ın geriye dönük uyumluluğuna bu kadar çok çaba harcamak için büyük destekleri hak ederken, isterseniz PC'nizde onlarca yıllık DOS oyunlarını oynayabilirsiniz.

Bilgisayarda çevrimiçi çok oyunculu oyunlar oynamak için aylık bir ücret ödemeniz de gerekmez – Microsoft'un çapraz platformlu Xbox Live oyunlarıyla bile. Bu saçmalık, rekabetin hüküm sürdüğü bir platformda uçmaz.

Tamamen yeni bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız yok

Xbox Series X'in donanım değeri, bilgisayarın avantajları göz önüne alındığında, daha geniş bir mercekten bakarsanız, biraz dağılır. Tamamen oyun oynamaya adanmış yeni bir sistem satın alıyorsanız, Microsoft'un konsolu bir oyun bilgisayarından daha ucuzdur. Ancak bir bilgisayarda oyun oynamaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz – vergilerinizi yapabilir, arkadaşlarınıza e-posta gönderebilir, çevrimiçi alışveriş yapabilir, videoları düzenleyebilir, müzik hazırlayabilir, elektronik tablolarla oynayabilir ve sonsuz çeşitlilikte başka görevler yapabilirsiniz. İş ve oyun için donanıma ihtiyacınız varsa, bunun hesaba katılması gerekir.

gigabayt aorus ssd Gigabyte Aorus

Konsol oyuncuları SSD hayatına (nihayet) hoş geldiniz. Burası oldukça muhteşem.

Zaten düzgün, nispeten modern bir bilgisayarınız varsa, bir Xbox Series X'in yükünü sıfırdan yansıtmaya çalışmanıza gerek yoktur. Genişletilebilirlik ve yükseltmeler, temel bir PC ilkesi olmaya devam ediyor. Yeni konsollar öncekilerin etrafında tur atıyor, ancak bu gelişmiş performansın çoğu, yavaş 5.400 RPM sabit sürücülerden bir SSD'ye ve eski, aynı anda yavaş olan AMD Jaguar CPU çekirdeklerine sıçrayan Xbox Series X'ten geliyor. modern, müthiş AMD Ryzen işlemcilerle. Diğer bir deyişle, son beş yılda inşa edilmiş herhangi bir oyun bilgisayarına yetişiyorlar.

Ancak bilgisayarınızda zaten iyi bir CPU ve SSD varsa, Xbox Series X'in gücüyle eşleştirmek için yapmanız gereken tek şey eşdeğer bir grafik kartıyla değiştirmektir. İşin zor kısmı burada, ancak yalnızca zamanlama nedeniyle. Microsoft'un konsolu, 800 dolara mal olan bir GPU olan GeForce RTX 2080 ile kabaca eşit kareler pompalar. Ancak nesiller arası GPU yükseltmelerinin de ortasındayız. 500 $ 'lık GeForce RTX 3070 , maliyetin yarısının altında 1.200 $' lık RTX 2080 Ti amiral gemisinin performansıyla zaten eşleşiyor. Bir veya üç ay içinde, yaklaşık 400 $ 'a kabaca RTX 2080 (ve Xbox Series X) performansına eşit bir GeForce RTX 3060 ve / veya AMD Radeon RX 6700 görmeyi umuyorum.

dsc00629 Brad Chacos / IDG

Xbox Series X ve PlayStation 5, GeForce RTX 2080 Super gibi son nesil grafik kartlarının performansını henüz yeni yeni yakalıyor.

Bu beklenen grafik kartlarının gerçekleşeceğini varsayarsak, bu, mevcut oyun bilgisayarınızı Microsoft'un yeni konsolunun fiyatından önemli ölçüde daha düşük bir fiyata Xbox Series X benzeri performansa yükseltebileceğiniz anlamına gelir. Standart bir SSD, öngörülebilir gelecekte oyun oynamak için gayet iyi çalışmalıdır ve Microsoft'un DirectStorage teknolojisi oyunun kurallarını değiştirirse, yolun bir noktasında bu daha hızlı yükleme sürelerinden yararlanmak için her zaman bir NVMe SSD'ye yükseltebilirsiniz. Yükseltilebilirlik harika bir şey.

Öyleyse, evet: Meslektaşım Mark Hachman'ın yaptığı gibi, işin üstesinden gelmek için zaten bir dizüstü bilgisayarınız veya eski bir masaüstü bilgisayarınız varsa ve yalnızca oyun oynamak için tamamen yeni bir sistem satın almak istiyorsanız , Xbox Series X olağanüstü bir değer sunar . Ancak, halihazırda nispeten modern bir bilgisayarınız varsa ve en son oyunları tüm göze hitap eden bir şekilde iyi kare hızlarında oynamak istiyorsanız, bilgisayarın esnekliğinden yararlanın ve yeni bir grafik kartını takın. yapabilmek. Microsoft'un yeni konsolunda olduğu gibi oyunlarda aynı deneyimi ve daha büyük bir oyun kataloğu dahil olmak üzere PC platformunun sunduğu diğer tüm avantajları elde edeceksiniz.

Oyun PC'ler karşı Xbox Serisi X savaşta kazanan neye ihtiyacınız bağlıdır. Şimdi, iki dünya arasında köprü kurmak için bir Xbox oyun dizüstü bilgisayarı yapmak için Microsoft'a ihtiyacımız var .

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.