XFX Radeon RX 6800 XT Merc 319 incelemesi: Son olarak, AMD hayranları için meraklı bir seçenek

Geçen hafta 650 $ 'lık Radeon RX 6800 XT sokaklara çıktı ve hemen Nvidia'nın 700 $ GeForce RTX 3080'i ihbar üzerine koydu. Uzun zamandır ilk kez AMD'nin ekran kartları, Nvidia'nın en güçlü teklifleriyle zor durumda kalabilir. Radeon RX 6800 serisi grafik kartlarının ilk dalgası, AMD'nin (büyük ölçüde geliştirilmiş) referans tasarımına bağlı kaldı, ancak Radeon RX 6800 ve 6800 XT'nin özelleştirilmiş sürümleri, "Big Navi" nin daha da fazlasını yapabileceklerini göstermek için Çarşamba günü sokaklara çıktı onu destekleyen ayrıntılı mühendislik.

800 $ 'lık XFX Radeon RX 6800 XT Merc 319 (şirketin yeni “Speedster” serisinden) XFX'in yeni nesil amiral gemisi olarak geride kalmıyor. Salya akmasına neden olan bu grafik kartı, şimdiye kadar gördüğümüz en devasa soğutuculardan birini barındırıyor. Tüm bu ağır metaller, Speedster'ın kutudan çıkan hızlarını 2GHz sınırının çok ötesine getiren ağır bir fabrika hız aşırtmasına rağmen tamamen sessiz kalmasına yardımcı olur. Her RX 6800 XT gibi, XFX'in modeli de ışın izleme yetenekleri, Ryzen CPU'larla eşleştirildiğinde daha da hızlı olma yeteneği ve rakip GeForce GPU'larda bulduklarınızı gölgede bırakan devasa bir 16GB bellek tamponu içerir.

Ancak XFX'in özel dönüşü referans Radeon RX 6800 XT'den önemli ölçüde 150 $ daha değerli mi? Hadi kazalım.

Daha fazla Radeon okuması:

XFX Radeon RX 6800 XT Merc 319 teknik özellikleri ve özellikleri

dsc01310 Brad Chacos / IDG

Kaputun altında, XFX Merc 319, tüm Radeon RX 6800 XT modelleriyle aynı "Navi 21" grafik yongası etrafında oluşturulmuştur. Bu, GPU'nun 80 hesaplama biriminin tam sürümü değil — Aralık ayında piyasaya çıkacak 999 $ Radeon RX 6900 XT için ayrılıyor — ancak gerçek zamanlı ışın izleme efektlerine ayrılmış bir ışın hızlandırıcı içeren 72 CU'nun her biri ile çok yakın. .

Radeon RX 6800 XT'nin referans özelliklerine, RX 6800 ve son nesil RX 5700 XT'nin yanı sıra bir göz atın:

rdna 2 vs 1 AMD

XFX, kutudan çıktığında sağlam bir fabrika hız aşırtması uygular. Speedster Merc 319, çift BIOS anahtarıyla birlikte gelir. Sağdaki varsayılan "Dengeli" BIOS, 2090MHz (referansa karşı + 75MHz) tipik Oyun Saati hızları ve 2340MHz (referansa karşı + 90MHz) maksimum Boost Saat hızları için derecelendirilmiştir. Soldaki "Öfke" BIOS'una geçmek, bu hızlara 20MHz daha ekler ve performansı daha da ileriye taşımaya yardımcı olmak için güç sınırını yedi watt daha artırır.

öfke ve dengeli bios XFX

XFX Merc 319'un ikili BIOS'ları, AMD'nin çeşitli Radeon Yazılım ayar ön ayarları kullanılarak nasıl davranır.

XFX'in Rage BIOS'u adını, Radeon RX 6000 serisi grafik kartlarının yalnızca daha hızlı XT sürümlerinde bulunan AMD'nin Radeon Yazılımındaki yeni “Rage” güç ayarlama ön ayarından alıyor. Radeon Yazılımında Öfke modunu etkinleştirmek güç sınırını daha da artırır ve telafi etmek için kartın fan hızlarını artırır.

Sağdaki XFX tarafından sağlanan çizelge, Merc 319'daki iki BIOS'un Radeon Yazılımındaki çeşitli ayar ön ayarlarıyla nasıl davrandığını gösterir. Performansı olabildiğince artırmayı umuyorsanız, Radeon yazılımında hem Rage BIOS'u hem de Rage modunu değiştirmek, genel güç sınırını önemli bir 25 watt artıracaktır. Bu, saatlere veya voltajlara manuel olarak müdahale etmeden önce.

dsc01315 Brad Chacos / IDG

Küçük çift BIOS anahtarı, çift 8 pimli güç konektörlerinin hemen solundadır. Varsayılan dengeli mod sağdadır, en sol taraf ise XFX'in Öfke modunu etkinleştirir.

XFX Speedster Merc 319, referans Radeon RX 6800 XT ile aynı olan bir çift 8 pinli güç konektörü kullanarak bu enerjiyi besler. Aynı zamanda referans modelle aynı ekran çıkışlarına sahip, ikili Displayport, ekranlar ve uyumlu VR kulaklıklarla kullanılabilen bir USB-C bağlantı noktası ve değişken yenileme hızı desteğine sahip tek bir HDMI 2.1 bağlantısı. XFX Merc 319'u uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisi içeren üst düzey bir TV'ye bağlıyorsanız, HDMI 2.1'in dahil edilmesi sayesinde bir FreeSync monitör kadar iyi çalışacaktır.

XFX Radeon RX 6800 XT Merc 319 tasarımı

XFX Radeon RX 6800 XT Merc 319'un özel soğutma tasarımı, bu yüksek hızları ve güç limitlerini mümkün kılar.

dsc01335 Brad Chacos / IDG

XFX Thicc III Ultra (solda), XFX Merc 319 (orta) ve AMD Radeon RX 6800 XT referans tasarımı (sağda).

Bu kart büyük .XFX'in uygun şekilde adlandırılan Thicc kartları son nesil büyüktü, ancak Merc 319 daha da büyük. (Thicc-er?) Oldukça büyük bir 13.39 x 5.47 inç ve iki yuvadan fazla derinlik ölçer. Satın almadan önce kasanızda yeriniz olduğundan emin olun, ancak bugünlerde neredeyse tüm yüksek kaliteli özel kartlarda durum bu.

Bu GPU kadar uzun, aslında oldukça genellikle yaptığımız gibi alt kısımda dan daha bizim kasanın kablo kesiklere gelen bitti bizim güç kablolarını çalıştırmak zorunda olduğu. Sürekli olarak grafik kartlarını değiştirmeyen tipik bir PC'de bunu önlemek için kablolarınızı kolayca yeniden çalıştırabilirsiniz.

xfx patlayabilir XFX

XFX Merc 319'un soğumasına bir bakış.

XFX, kartın sertliğini artırmak ve potansiyel GPU sarkmasıyla mücadele etmek için sağlam bir alüminyum arka plaka, alüminyum döküm bir muhafaza ve PCB ile soğutucu arasında bir alüminyum "tepsi" ile bu ağırlığı destekler. GeForce tarafında, MSI RTX 3080 Gaming X Trio ve EVGA RTX 3080 FTW 3 gibi devasa honking üst düzey grafik kartlarının yaratıcıları, kutuya GPU destek braketlerini eklemeye başladı. XFX bunun yerine Merc 319'un sağlam yapısına güveniyor.

XFX, tüm bu alanı tamamen sessiz çalışan bir soğutucuya ayırır. Yoğun oyun yükleri sırasında bile bunu test sistemimizin kasa fanları ve CPU soğutucusu üzerinden duyamazsınız.

dsc01313 Brad Chacos / IDG

XFX Radeon RX 6800 XT Merc 319, GPU üzerinde bakır bir soğuk plaka bulunan tam uzunlukta bir soğutma bloğuna sahiptir ve bir değil, iki değil, üç değil, yedi adet 6 mm'lik ısı borusu boyunca kıvrılır. 13 kanatlı üç eksenel fan bu soğutma bloğuna hava çeker — çift 100 mm fan, ortada biraz daha küçük, biraz dengelenmiş 92 mm'lik bir fanı destekler. Nvidia'nın RTX 30 serisi Founders Edition tasarımından bir sayfayı kaydırarak, kartın ucundaki arka plakadaki küçük bir kesik, havanın soğutucuya doğru üflenmesini sağlayarak hava akışını en üst düzeye çıkarır.

dsc01303 Brad Chacos / IDG

Kartın görüntüleri çevrimiçi olarak göründüğünde, bazı çevrimiçi yorumcular , XFX Merc 319'un dış kenarındaki aydınlatılmış Radeon RX 6800 XT logosunu tutan plastik "ışık çubuğunun" yerleştirilmesinden endişe duyuyorlardı. Yandan, sanki öyle görünüyor. plastik çubuk, kartın o tarafındaki hava akışını önemli ölçüde engeller ve bu da soğutma çabalarını engelleyebilir. Korkma! XFX, havanın kaçmasına izin vermek için çubuğun yaklaşık üçte biri kadar çıkıntı yapar ve ısı emici karşı tarafta serbesttir. Onu devre dışı bırakmak muhtemelen soğutmayı iyileştirebilir, ancak bu aynı zamanda bu kartın amaçladığı şık estetiği de etkiler. Her durumda, soğutucu kartın duyulmadan çalışmasına yetecek kadar etkilidir.

merc319 xt pedleri üst 02 XFX

Radeon RX 6800 XT için AMD'nin varsayılan PCB'sini kullanmak yerine, XFX aslında Merc 319'u daha iyi güç dağıtımı için yükseltilmiş Radeon RX 6900 XT için tasarlanan devre ile donattı ve kartı yerine 14 + 2 güç fazı tasarımıyla inşa etti. stoktan 10 + 2. Şirket ayrıca 16 GB GDDR6 bellek, voltaj regülasyonu ve daha fazlası için sıcaklıkları iyileştirmek için çeşitli iç bileşenlere 20 farklı termal ped uyguladı.

dsc01317 Brad Chacos / IDG

Yukarıda gösterildiği gibi, kalın pedlerden bazılarının kartın kenarına baktığını görebilirsiniz. Bu, PCB'nin arkasına termal pedler yerleştirmeyi ve alüminyum arka plakanın bir soğutucu olarak ikiye katlanmasını sağlar – diğer bazı kartlarda gördüğümüz bir uygulama.

XFX, agresif görünümlü tasarımlarıyla bilinir. Örneğin, son neslin Thicc modelleri, geçmiş yılların güçlü arabalarının hissini uyandırdı. Merc 319 bu estetiği geliştirir. Bu kartın endüstriyel siyah ve gümüş havasını seviyorum ve RGB'den nefret edenler, hiçbir yerde bir ons tek boynuzlu at kusmuğu bulamayacaklar.

Tarafında XFX ve Radeon RX 6800 XT logoları olsa aydınlatılmış ve şaşırtıcı derecede çarpıcı biçimde edilir. Beyaz ışıkları ("RX" yazısı için kırmızı) rakip grafik kartlarındaki logolardan çok daha temiz ve net bir şekilde parlıyor – standart araba farları ile LED farlar arasındaki fark gibi. Bu resimler ne kadar güzel göründüğünü yakalayamıyor.

dsc01329 Brad Chacos / IDG

Sonra logo var. XFX, arka plakanın üst kısmında büyük, stilize beyaz harflerle "Merc" kelimesini süsledi. Kartın ortamına ve XFX'in genel markasına kesinlikle uyuyor, ancak donanımınızın daha az "sinirli" görünmesini tercih ediyorsanız, takdir etmeyebilirsiniz. Kasanız temperli cam bir yan panel içeriyorsa, onu görmekten kaçınmanın bir yolu yoktur. Ben mi? Ben kazdım. Kilometreniz değişebilir. Ve "Merc 319" ne anlama geliyor ? İşte XFX'in bana söylediği:

"MERC, Mercury (paralı asker değil) anlamına gelir ve 319, fan konfigürasyonu ile ilgilidir. 3 = Fan Sayısı, 1 = 100mm, 9 = 90mm. 100 mm fanlı 2 fanlı bir modelimiz olsaydı, sayı 210 olurdu. Yani ismin arkasında bazı gerekçeler var ve bu rastgele bir sayı değil. Öngörülebilir bir gelecekte MERC, en iyi özelliklerin ve yükseltmelerin bulunduğu amiral gemimiz olacak. "

Ama yeterince gevezelik yeter. Kıyaslamalara gidelim.

Sonraki sayfa: Test sistemimiz, karşılaştırmalar başlıyor