Bilgisayarınız ya DirectX 12 Ultimate için hazırdır ya da gerçek bir oyuncu değilsiniz

DirectX 12 Ultimate'ı PC donanımı satın alırken aramak isteyeceğiniz çıkartma ve logo listesine ekleyin.

Mart ayında Microsoft , Microsoft'un artık tüketicileri açıkça satın almaya teşvik ettiği yeni nesil PC donanımlarının ve Xbox Series X teknolojilerinin çoğunu kapsayan DirectX 12 Ultimate'ı duyurdu : DirectX Raytracing (DXR) katman 1.1, Değişken Hızlı Gölgelendirme katman 2, ağ gölgelendiriciler , ve dahası. DirectX 12 Ultimate bir marka gibi görünmüyordu , sadece Nvidia GeForce RTX 3070 Founder's Edition ve AMD'nin RX 6800 serisi gibi grafik kartlarının özelliklerini yöneten bir teknoloji koleksiyonu. Görünüşe göre Microsoft farklı düşünüyor.

Perşembe günü yayınlanan yeni bir PC için Xbox Game Bar güncellemesinin bir parçası olarak Microsoft, oyun PC'nizin DirectX 12 Ultimate için uygun olup olmadığını belirlemek için açık bir kontrol içerir. Şirket ayrıca oyuncuları ürün sayfasında veya perakende kutularında DirectX 12 Ultimate logosunu aramaya teşvik ediyor.

xbox oyun çubuğu kaynakları Mark Hachman / IDG

Hem yeni Kaynaklar pencere öğesi hem de DirectX 12 Ultimate denetleyicisi vurgulanan Microsoft'un yeni Xbox Game Bar'ı.

PC'nizde Win + G klavye kısayoluna basılarak tetiklenen Xbox Game Bar'ı kullanıp kullanmayacağınız size bağlıdır. Zamanla, Game Bar'ın arayüzü ekran görüntülerini ve canlı akışları kontrol etmek, arkadaşları ve oyun Başarılarını izlemek ve en son olarak üçüncü taraf widget'ların kaynağı olarak kullanıldı .

Microsoft'un Oyun Çubuğu duyurusu aslında başka hangi uygulamaların belleği ve CPU gücünü emdiğine göz kulak olmanızı sağlayan yeni bir Kaynaklar parçacığına bağlı. PC oyunları autoexec.bat ve himem.sys'yi yapılandırma günlerini çok geride bırakmış olsa da, oyuncular performansın diğer uygulamalar tarafından emilen kaynakları en aza indirmeye bağlı olduğunu biliyorlar.

Adil olmak gerekirse, yeni Kaynaklar işlevi Windows'un kendi Görev Yöneticisinde bulunur, ancak bu arayüz rahatsız edici uygulamaları vurgulamaz. (Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterilen genişletilmiş görünüm, renk kodlamasını ortadan kaldırır.) Diğer bir deyişle, kare hızını etkileyebilecek herhangi bir kaçak uygulamayı keskin bir şekilde takip etmek isteyenler dışında, bu belirli widget'ı eklemeye gerçekten gerek yoktur. . Diğer tüm Xbox widget'ları gibi, bunlara sistem saatinin hemen sağındaki madde işaretli pencere öğesi menü simgesinden erişilebilir.

DirectX 12 Ultimate veya eve gidin

DirectX 12 Ultimate denetleyicisi, Game Bar'a daha sade bir eklentidir, ancak yine de en ilginç olanıdır. DirectX 12 Ultimate denetleyicisi, Oyun Özellikleri altındaki Ayarlar'da bulunabilir.

Sonradan düşünülmüş gibi geliyor, ancak sisteminiz DirectX 12 Ultimate için uygun değilse (Surface Dizüstü Bilgisayarımın olmadığı gibi), bir bağlantı sizi Microsoft'un konuyla ilgili blog gönderisine bağlar ve burada hedefler netleşir.

gamebar directX 12 Microsoft

Burada, Microsoft'un bir marka olarak DirectX 12 Ultimate standardı için daha büyük beklentileri var gibi görünüyor: "DirectX 12 Ultimate, hem PC hem de yeni nesil Xbox konsollarında oyun grafikleri için yeni altın standarttır," Jianye Lu, bir program yöneticisi grafik ekibi yazıyor. Lu, DirectX 12 Ultimate'ı etkinleştirmek için Far Cry 6, World of Warcraft: Shadowlands, Godfall, Dirt 5 ve The Riftbreaker dahil olmak üzere yazılım, donanım, Game Bar ve oyun desteğinden oluşan bir kontrol listesi düzenliyor.

"Oyun bilgisayarınızı yükseltiyorsanız veya yeni bir bilgisayar satın alıyorsanız, ürün sayfasında veya perakende kutularında 'DirectX 12 Ultimate'dan başkasına bakmayın!" Lu ilan ediyor.

Dizüstü bilgisayarların halihazırda CPU ve GPU üreticilerinin çıkartma ve logolarının yanı sıra ses geliştirme teknolojileriyle, Microsoft'un markalaşma partisine katılmaya mecbur hissetmesi şaşırtıcı olmayabilir. Görünüşe göre bu nesil PC'ler, GPU'lar ve konsollar, sonuçta DirectX 12 Ultimate neslidir.

Not: Makalelerimizdeki linklere tıkladıktan sonra bir şey satın aldığınızda küçük bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla ayrıntı için bağlı kuruluş bağlantı politikamızı okuyun.